Lamborghini Urus tanıtıldı

Lamborghini’nin neredeyse 3 yıldır adeta göz önünde bulunarak bir nevi eskiyen SUV modeli Urus sonunda tanıtıldı. VW himayesindeki İtalyan spor otomobil üreticisi Lamborghini, Urus için 2015 yılında o kadar gerçekçi bir konsept tanıtmış ki, ince detaylar hariç araç genel anlamda değişmemiş demek bile mümkün. Ayrıca tanıtılan üretim modelinde yer alan bazı önemli detaylar konsept modelinden bile daha modern ve yenilikçi detaylara sahip olmasıyla öne çıkıyor diye düşünüyoruz.

Lamborghini’nin ilk SUV modeli; LM0025112mm uzunluk ve 2016mm genişlik ölçüleriyle adeta dev bir Crossover model olan Urus, 1638mm yüksekliği ile ise benzerlerinden daha basık bir model olmasıyla dikkat çekiyor. Üstelik 616lt gibi oldukça iyi bir bagaj hacmini de beraberinde sunuyor. Aracın platformu ise Audi Q7, Porsche Cayenne ve Bentley Bentayga ile aynı ve bu platform yakın bir zaman sonra tanıtılacak olan yeni VW Touareg modelinde de kullanılacak. Kısacası bir Lamborghini ile VW’in platformları aynı olacak. Bahsi geçen MLB Evo platformu ayrıca farklı versiyonları ile sedan araçlar A4, A5, A7 ve A8 modellerinde de kullanılıyor. Aslında yerden yüksek bir araç olmasına rağmen Sedan araçlarda da kullanılan bir platorma sahip olması onu tipik bir Crossover yapıyor diye düşünüyoruz.

SUV ile Crossover farkı nedir?

Modelde kullanılan motor ve şanzıman ise platform kardeşi Porsche Cayenne‘den geliyor ancak daha güçlü bir versiyonlar olmalarıyla öne çıkıyor. 4.0lt V8 silindir çift-turbo benzin motor 650ps güce ve 850nm torka sahipken güç 4×4 çekiş sistemine 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Oldukça özel bir 4×4 sistemine sahip olan araçta güç ve tork değişik sürüş şartlarına göre ön ve arka aks arasında farklı oranlar ile dağıtılıyor. Normal bir sürüşte tork %40 ön ve %60 arka tekerleklere iletilirken, farklı ihtiyaçlar doğrultusunda ön tekerlekler en fazla %70, arka tekerlekler ise %87 oranında tork gönderilebiliyor. Hem motor torkunun en iyi şekilde dağıtılabilmesi hem de 4WS yani arka tekerleklerin de direksiyon tarafından kumanda edilebilmesi sayesinde yol tutuşun mükemmel olduğu ifde ediliyor.

Aracın çok başarılı güç ve tork verilerinin yanında oldukça verimli aktarma sistemine sahip olması sonucunda ise 2.2tonluk araç 0-100km/s hızlanması 3.6 saniyede, 0-200km/s ise 12.8 saniyede gerçekleşiyor. Maksimum hızı ise 305km/s olarak açıklanıyor ve bu değerler de Urus’u dünyanın en hızlı SUV/Crossover aracı yapıyor diyebiliriz. Her ne kadar bu konudaki en önemli derecelendirmelerden olan Nürburgring pisti tur zamanı konusunda henüz bir sonuç yer almasa da, Lamborghini’nin buna ihtiyaç duymadığı ihtimali de bulunuyor. Ayrıca ne kadar güçlü ve iyi bir çekiş sistemine sahip olursa olsun 2200kg ağırlığı ve dev boyutları böyle bir rekor kırmasına engel olabilir. Bu konudaki liderlik, daha derli toplu ve hafif bir araç olan Alfa Romeo Stelvio QV‘nin elinde bulunuyor.

2018’nin ilkbahar aylarında satışına başlanacak olan Urus’un Almanya fiyatının yaklaşık 170.000Euro civarında olması bekleniyor. Aynı motora ancak 550ps güce sahip platform kardeşi Porsche Cayenne Turbo’nun 140.000Euro fiyatla satıldığı düşünülürse, daha güçlü bir motora ve daha sportif özelliklere sahip olan Lamborghini Urus’un yaklaşık %20 daha pahalı olacağı anlaşılıyor.