McLaren Senna tanıtıldı

Dünya genelinde Super Sport ve Hyper Sport araçların sayısında ciddi bir artış söz konusu ve böyle bir durumda McLaren gibi bu konunun piri bir markanın da yeni bir model tanıtmaması beklenemezdi. Geçtiğimiz haftalarda Super Sport modeli 650S yerine 720S modelini tanıtan İngiliz marka, şimdi de Mclaren Formula 1 takımında sürücülük yapmış ve bu takımda şampiyonlukları yer alan 90’lı yılların Brezilyalı efsane Formula 1 pilotu Ayrton Senna’nın soyadını taşıyan modelini tanıttı. Ünlü pilot 1994 yılında gerçekleşen San Marino Yarışı’nda geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetmişti.

McLaren Senna modeli 4.0lt V8 çift-turbo beslemeli bir benzin motora sahip ve bu motor 800ps güç ve de 800nm tork üretebiliyor. Güç ve tork arka tekerleklere 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Aracın toplam ağırlığı ise 1198kg. Gerek güç/hacim gerekse de güç/ağırlık oranlarında oldukça başarılı olan aracın 0-100km/ hızlanması ise bu değerler sayesinde 2.6 saniyenin hemen altında gerçekleşiyor. Açıklanan maksimum hız ise 320km/s olarak belirtiliyor. Açıkçası Hyper Sport olarak adlandırılan bir aracın maksimum hızının daha fazla olması mutlaka beklenirdi. Sonuçta bu hıza artık fabrika çıkışı modifiyeli Ford Mustang, Dodge Challenger ve Chevrolet Camaro gibi araçlar bile ulaşabiliyor.
Bu arada aracın pist odaklı olarak tasarlandığını ancak cadde kullanımına uygun olduğunu da belirtmeden geçemeyelim. Yani sadece pistlerde değil, caddelerde de yasal bir şekilde kullanılabiliyor. Öyle ki aracın süspansiyon sisteminden tutun, jantlarına ve fren sistemine kadar birçok farklı özellik yarış araçlarına daha yakın ancak cadde kullanımı için de gerekli ayarlamalar yapılmış. Ayrıca aracın gerek dış gerek iç görünümü ise yer aldığı otomobil sınıfı içerisinde belki de en iddialı tasarımlardan bir tanesine sahip diyebiliriz. Ancak bu tasarım bazı kesimlerde pek de beğeniyle karşılanmadı ve Ayrton Senna gibi efsane bir pilotun adının daha özel bir araç ile anılmasını gerektiği düşünülüyor.Sadece 500 adet üretilecek McLaren Senna’nın fiyatı ise 1 Milyon Dolar ve tüm araçlar şimdiden satılmış. Ayrıca üretilecek en son örnek de tahmini 2.7 Milyon Dolar fiyat ile açık artırmaya çıkartılacak ve elde edilen bu gelir de Senna vakfına bağışlanacak.