Dodge Challenger SRT Demon tanıtıldı

Birçok farklı kısa video ile yaklaşık 1 aydır herkesi meraklandıran Dodge Challenger SRT’nin dehşet bir güce sahip olacağı tahmin edilen Demon versiyonu New York Otomobil Fuarı’na sayılı günler kala sonunda tanıtıldı. Genel görünümü ile caddelerden çok düz pistler için yapıldığı anlaşılan modelin performans değerleri de aynen adı gibi şeytani bir düzeye sahip. 

Challenger SRT Hellcat modelinde kullanılan 6.2lt V8 supercharger-benzin motoruna sahip olsa da daha yüksek basınçlı supercharger, yeni pistonlar, çift kademeli bir yakıt pompası ve yeni eksantrik sistemi ile 707hp olan güç 840hp’ye ve 880nm olan tork da tam 1043nm’ye yükselmiş. Ancak bu değerlerin 100 Oktan üstündeki benzin için geçerli olduğunu açıklayan Dodge, 91 oktan benzin ile elde edilen gücün 808hp olduğu belirtiliyor. Artan torku kaldırabilmesi için ZF üretimi 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman da doğal olarak elden geçirilmiş. Ayrıca 2013kg olan toplam ağırlık da daha hafif fren disklerinin kullanılması, yolcu koltuklarının ve 16 adet hoparlörün sökülmesi ile 91kg azaltılabilmiş ve 1922kg’ye düşmüş. 
Yapılan tüm bu geliştirmeler sonucunda ise dünyanın seri üretim en iyi hızlanan aracının ortaya çıktığı iddia ediliyor ve bu da çeşitli raporlarla ortaya konuluyor. Bu araç için özel olarak üretilmiş 315/40 18 ebadında semi-slick kalkış lastiklerinin de etkisi ile 0-60mil yani 0-96km/saat hızlanmasını 2.3 saniyede tamamlayan araç (0-100km/saat: tahmini 2.35sn), 0-400mt hızlanmasını ise sadece 9.65sn’de tamamlıyor ve bu süre sonunda da 225km hıza ulaşmış oluyor. Ayrıca bu hızlanma sırasında elde edilen 1.8g G kuvvetinin ise seri üretim bir araç için rekor olduğu belirtiliyor. Aracın pist kullanımları dışında günlük kullanımlara uygun olabilmesi için bir limitöre sahip olduğunu ve devreye alındığı zaman gücün 500hp olarak sınırladığını da belirtmeden geçmeyelim. 
Fiyatı henüz açıklanmayan modelin toplamda 3300 adet üretileceği, 3000 adet A.B.D ve 300 adet de Kanada için ayrıldığı belirtiliyor. Kim bilir belki ülkemizde de paralel ithalat ile getirilmiş bir Deon modeline bir gün rastlayabiliriz. 

Facebook Comments