Yeni Mercedes A Serisi yüzünü gösterdi

0
7
yeni mercedes a serisi

Yeni Mercedes A Serisi, geçtiğimiz günlerde tamamen kamuflajsız olarak test amaçlı turuncu rengi ile görüntülenmişti. Kokpiti ise yaklaşık 1 ay önce resmi olarak baştan aşağı tanıtılmıştı. Modelin resmi tanıtımından hemen önce ise, yeni Mercedes A Serisi ön görünümü gizemli bir şekilde yüzünü gösterdi.

Gerek bu yeni resmi görselden, gerekse de daha önceki kamuflajsız görüntülerden anlaşılacağı gibi, geçtiğimiz haftalarda tanıtılan E Segmenti yeni Mercedes CLS modeli ile olan benzerlik gözlerden kaçmıyor. Mercedes, öne doğru hafif eğik, köpek balığı benzeri burun tasarımını özellikle sportif modellerinde tercih etmeye başladı. Öyle görünüyor ki, yeni tanıtılacak birçok Mercedes modelinde de bu yeni tasarımla yaygın olarak karşılaşacağız.

Yeni Mercedes A Serisi Motor ve Şanzımanlar

Açıkçası kullanılacak motorlar konusunda henüz resmi bir açıklama yer almıyor ancak yaşanan son gelişmeler gösteriyor ki; yeni Mercedes A Serisi de bir önceki kasada olduğu gibi Renault kökenli 1.5lt turbo-dizel motor seçeneğine sahip olacak. Ayrıca Renault Scenic’de yeni sunulmaya başlanan yeni 1.33lt hacmindeki turbo-benzin motorlar Mercedes-Renault-Nissan birlikteliği ile geliştirildi. Bu motorlar 115ps-140ps ve 160ps seçeneklerine sahip ve yeni Mercedes A Serisi farklı versiyonlarında yaygın bir şekilde kullanılacak.

Düşük hacim motorların yanında 381ps gücü ve 190.5ps/lt – güç/hacim oranı ile dünya lideri olan AMG A45 modelinin yenisinde de, 2.0lt turbo-benzin hacminde, ancak 400ps gücünde daha güçlü bir motor sunulması bekleniyor. Ayrıca aradaki boşluğu dolduracak, Audi’nin S3 ve BMW’nin de M240i modellerine denk gelecek 300-330ps güce sahip bir AMG A35 modelinin de seçenekler arasına eklenmesi bekleniyor.

Şanzıman tarafında ise önemli bir değişiklik beklenmiyor. 6 ileri manuel ve  7 ileri çift kavramalı şanzımanlar çeşitli geliştirmeler ile kullanılmaya devam edilecektir. D ve üstündeki segmentlerde tercih edilen 9 ileri tork konvertörlü şanzımanın ise A Serisi’nde sunulması zor görünüyor.

Yeni Mercedes A Serisi ne zaman satışa çikacak, fiyatı ne olur?

2 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan etkinlikle resmi olarak görücüye çıkacak olan yeni Mercedes A Serisi, ülkemizde yaz aylarında satışa sunulabilir. Fiyatında ise önemli bir değişiklik beklemiyoruz. Sonuçta en büyük rakibi BMW de yeni 1 Serisi’ni yakın bir zaman içinde tanıtabilir.