Eski – Yeni Mercedes A Serisi Karşılaştırması

Yeni A Serisi geçtiğimiz günlerde tanıtıldı ve aracın sahip olduğu sportif tasarımın büyük abisi CLS ile olan benzerliği dikkat çekti. Öyle görünüyor ki Mercedes, yeni tanıtacağı modellerde bu tasarım anlayışına sıkı sıkıya sarılacak. Diğer taraftan 2. jenerasyon yani bir önceki kasa A Serisi ile MPV görünümlü 1.jenerasyon A Serisi arasında oldukça büyük bir fark vardı. Son tanıtılan yeni A Serisi yani 3.jenerasyon ise bu derece bir değişim göstermedi; ki genel olarak sevilen bir tasarıma sahip olduğu için gerek de yoktu. Biz de bu yayınımızda eski ve yeni Mercedes A Serisi modellerini görsel olarak karşılaştıracağız. Boyutlarına da göz atacağız.

Yeni A Serisi Ölçüler

Aşağıdaki karşılaştırmalı tablodan da görüleceği gibi yeni A Serisi, her açıdan büyümüş olarak karşımıza çıktı. Genişlik ve yükseklikteki değişiklik çok dikkat çekici olmasa da, uzunluk ve dingil aralığı ölçülerinin %3 ve üstünde büyümüş olması önemli. Özellikle dingil aralığının 93mm uzaması bir önceki kasada en çok şikayet edilen noktalardan bir tanesi olan arka diz mesafesini önemli ölçüde artıracaktır. Ayrıca uzunluğun artması bagaj hacminin de 29lt yani %8.5 artmasını sağlamış ki, bu da orta büyüklükteki bir bavula denk geliyor diyebiliriz.

yeni a serisi 2019 ölçüler dimensions
Eski – Yeni Mercedes A Serisi ölçü karşılaştırması

Yeni A Serisi Görünümler

  • Ön görünüm

Açıkçası ilk bakışta oldukça benzermiş gibi anlaşılan ön görünüm, özellikle panjurun tam ters bir şekilde yerleştirilmiş olması nedeniyle farklı olduğunu hissettiriyor. Bir önceki modelde panjurun U formu yukarıya doğru bakarken, yeni kasada aşağıya bakan bir U formu mevcut. Farlar ise çok daha ince ve çekik bir forma sahip. Özellikle yandan bakıldığı zaman farın yapısı çok daha belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. Tampon tasarımı ise oldukça benzer ve plakanın bulunduğu yerin panjura birleştirilmesi hariç genel formunu aynen koruyor. (Üstte yeni A Serisi)

  • Yan Görünüm

Öyle görünüyor ki Mercedes tasarımcıları, yan görünümde kendini fazlasıyla belli eden, kalın B sütununa sahip hafif kambur arka tasarımı biraz yontarak yola devam etmeye karar vermişler. Ancak bir önceki kasada bizi rahatsız eden bu kamburluk, arka kelebek camın bir miktar büyütülmesi ve arka cam eğimine benzer bir eğimle tasarlanması sayesinde artık daha şık bir görünüme kavuşmuş.

Aracın önünde incelen ve sivrilen tasarım da kendini yandan fazlasıyla belli ediyor. Ayrıca ön panjurun öne doğru eğimli yapısı da bir önceki kasanın arkaya yatık yapısından oldukça farklı ve yine yandan bariz bir şekilde anlaşılıyor. Kapılarda yer alan ütü izleri ise artık arka çamurluğa bağlanıyor. Daha önceden yukarı doğru sert bir açı ile kıvrılarak çamurluk üstünde bitiyordu.

  • Arka görünüm

Aynen ön tasarıma benzer bir şekilde arka tasarım da bazı önemli değişikliklere uğramış. Yan görünümde bahsettiğimiz kamburun azalma durumu arkada daha aerodinamik bir görünüm ile kendini belli ediyor. Ayrıca çamurluklardan tavana doğru olan daralma yeni kasada oldukça bariz bir şekilde kendini gösteriyor. Stoplar ise bir önceki modele göre çok daha çekik ve ince bir yapıya sahip olmasıyla ön far grubunda gerçekleşen değişimi hatırlatıyor.

Ön tamponun genel yapısında büyük bir değişikliğe gitmeyen Mercedes tasarımcıları arka tamponda çok daha belirgin değişiklikler yapmışlar. Daha kıvrımlı ve yana doğru açılmış yapı, aracın boyut olarak genişlemesinin haricinde daha da geniş durmasını sağlamış gibi görünüyor.

  • Kokpit

Şüphesiz yeni A Serisi’nde gerçekleşen en büyük değişim kokpitte kendini gösterdi. Bir önceki kasaya göre ortada ve kenarlarda yer alan havalandırma ızgaralarının yuvarlak formu ve sayısı ile direksiyonun genel tasarımı hariç en ufak bir benzerlik yer almıyor. Açıkçası bir önceki kasanın kokpitini kullanışlı olsa da biraz kaba buluyorduk. Yeni kokpit hem çok modern görünüyor hem de oldukça eğreti duran 3.sınıf tablet benzeri bilgi-eğlence ekranından kurtulmuş. Bu basit ekran ve göstergelerin yerine gelen ince uzun ekrana ise ayrı bir paragraf açmak şart diye düşünüyoruz.

Mercedes yeni E Serisi ve yeni G Serisi gibi modellerinde de bu tip ince ve uzun ekrana yer verse de, bu modellerde dijital bilgi ekranının yanında standart olarak analog gösterge paneli geliyor. Yeni A Serisi’nde ise analog ekran seçeneği yok ve sadece dijital ekranlar mevcut. Ancak 3 farklı alternatif sunuluyor. Seçenekler ise; 2 adet 7″ veya 1 adet 7″ (göstergeler) ve 1 adet 10.25″ (bilgi-eğlence) veya en üst seviye 2 adet 10.25″ şeklinde yer alıyor. Bu ekranlardaki en büyük soru işareti ise, üzerinde herhangi bir bariyer olmaması nedeniyle, doğrudan güneş ışığı gelmesi durumunda ne kadar okunabilir olması diyebiliriz. Son olarak bilgi eğlence sisteminin artık yepyeni bir multimedia sistemi yani MBUX arayüzü ile sunulduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Facebook Comments