Ferrari’nin ürettiği en güçlü V8 motora sahip Ferrari 488 Pista tanıtıldı

Ferrari’nin yüksek güç/hacim ve güç/ağırlık oranı ile dikkat çeken 488 GTB ve 488 Spider modellerinden sonra, şimdi de seriye pist odaklı özelliklere sahip Ferrari 488 Pista modeli eklendi. Aslında aracın GTO kısaltmasına sahip olarak gelmesi bekleniyordu ve Pista adı açıkçası şaşırttı. Daha güçlü bir motora ve daha hafif bir kasaya sahip olan modelin performans değerleri de doğal olarak daha iyi olmasıyla öne çıkıyor.

Yapılan açıklamaya göre; Ferrari 488 Pista modeli geliştirilirken markanın FIA World Endurance Şampiyonası ve Ferrari Challenge yarışlarında elde ettiği tecrübelerden ciddi şekilde faydalanılmış. Bu doğrultuda aracın aerodinamik özelliklerinin daha iyi olabilmesi için, ön ve arka tampon, diğer iki 488 versiyonuna göre tamamen farklı bir şeklide tasarlanmış. Yapılan bu aerodinamik iyileştirme sonucunda ise aracın arka basma kuvveti %20 oranında artmış. Ayrıca kullanılan daha hafif parçalar sayesinde toplam ağırlık 80kg fark ile 1370kg’dan 1290kg’a düşmüş. Aracın içindeyse farklı renk kombinasyonu ve kırmızı şeritler haricinde önemli bir değişiklik yer almıyor.

Ferrari 488 Pista motor ve performans

488 GTB ve 488 Spider modellerinde yer alan 3.9lt V8 çift turbo-benzin motorun ana yapısında bir değişiklik yer almıyor. Ancak yapılan değişiklikler sonucunda 670ps olan güç 50ps artışla 720ps’e, 760Nm olan tork da 770nm’ye yükselmiş. Gücün artması, aerodinamik yapının iyileşmesi ve ağırlığın da azalması sonucu performans da doğal olarak artmış ancak mucize de beklememek gerekiyor.

Çünkü bu tip araçların hızlanma değerleri zaten oldukça iyi ve salise düzeyindeki iyileşmeler bile büyük başarı sayılıyor. Bu doğrultuda 3 saniye olan 0-100km/s hızlanması 0.15 saniye iyileşme ile 2.85sn’ye düşmüş. Maksimum hız da 330km/s’den 340km/s’e çıkmış. Ancak esas gözle görülür iyileşme 0-200km/s hızlanmada gerçekleşmiş. 8.3 saniyeden 0.7 saniye düşüşle 7.6 saniye değeri elde edilmiş.

Ayrıca performasın artması ve pist kullanım özellikleri de düşünülerek, oldukça ileri sürüş destek sistemleri Ferrari 488 Pista’da kullanılmış. Fren kaliperlerine otomatik bir şekilde basınç uygulayan sistemin yanında Ferrari Dynamic Enhancer, E-Diff3,  Magnetorheological süspansiyon ve F1-Trac gibi sistemler bu araçta yer alıyor.

Görüleceği gibi Ferrari daha önce 360 Challenge Stradale, 430 Scuderia ve 458 Speciale modellerinde olduğu gibi yüksek performans odaklı versiyon geleneğini aynen devam ettiriyor. Ferrari 488 Pista da bu geleneğin şu anda turbo motora sahip ilk parçası olmuş durumda. Ancak GTO şeklinde bir adlandırma yapılsaydı sanki söylenişte daha etkili olacaktı diye düşünüyoruz. Kim bilir belki Ferrrari’nin bir de 488 GTO planı vardır.