Yeni Volvo V60 tanıtıldı

Geçtiğimiz günlerde bazı katalog fotoğrafları karşımıza çıkan yeni Volvo V60 modeli Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde baştan aşağı tanıtıldı. Bahsi geçen bu fotoğraflarda aracın sadece yandan ve arkadan görünümü düşük çözünürlüklü görsellerden anlaşılabiliyordu ve abisi V90‘ın küçültülmüş bir versiyonu gibi görünüyordu. Resmi fotoğraflarda bizi yanıltmadı ve yeni Volvo V60’ın ön görünümü ve kokpiti de abisi ile hemen hemen aynı olacak şekilde karşımıza çıktı.

Volvo’nun SPA olarak adlandırılan yeni platformu üzerine inşa edilmiş ilk model olan yeni V60, 4761mm uzunluk ölçüsüne sahip ve bu değer yerini aldığı kasaya göre tam 143mm daha uzun. Ayrıca 2 dingil arası mesafesi de 2872mm ve bu ölçüde 96mm daha fazla. Kısacası uzamanın büyük bir bölümü arka diz mesafesi için kullanılmış. Ayrıca geri kalan kısım da dikkate alındığında bagaj ölçüsünde de büyüme meydana geldi ve 529lt’ye çıktı. Arka koltuklar yatırıldığı zaman ise bu hacim 841lt’ye yükseliyor.

Yeni Volvo V60 motor ve şanzıman

Henüz düşük hacim motor seçenekleri açıklanmamış olsa da, geçtiğimiz günlerde Volvo’nun yeni 3 silindirli 1.5lt’lik motoru XC40 modelinde tanıtıldı ve bu motorun ülkemizde de sunulacağını düşünüyoruz. Ancak XC40 modeli şimdilik sadece 6 ileri manuel şanzıman ile sunuluyor. İlerleyen zamanlarda 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile hem XC40’da hem de yeni Volvo V60 modelinde göreceğimizi düşünüyoruz. Ayrıca bu motorun baş rolde olduğu 200-220ps gücünde bir hybrid seçenek de yer alacak.

Düşük hacimli motor seçeneklerini bir kenara bırakacak olursak; T5, T6, T6 Twin ve T8 Twin olarak 4 farklı seçenek ilk olarak tanıtıldı. T5 modeli 2.0lt turbo-benzin 250ps ve önden çekiş sistemine sahipken, T6’da 2.0lt turbo-benzin 316ps gücünde bir motor AWD yani sürekli 4 çekiş sistemi ile sunuluyor.

Bir üst seçenek olarak ise T6 Twin engine olarak adlandırılan hybrid seçeneği mevcut. 340ps güce sahip hybrid sistem şarj da edilebiliyor. Son motor seçeneği ise T8 versiyonu ile geliyor. 2.0lt turbo-benzin motora yine elektrik motoru eşlik ediyor. Şarj edilebilir Hybrid sistemin toplam gücü ise 390ps olarak açıklanıyor. Güçlü seçeneklerin her ikisinde de AWD çekiş sistemi tercih edilmiş. Henüz detayları açıklanmasa da, yeni Volvo V60’ın abisi V90 modelinde birçok aktif ve pasif güvenlik ve sürüş sistemini alacağı belirtiliyor.

Yeni Volvo V70 ne zaman ve ne kadar fiyata satışa çıkacak?

Modelin önümüzdeki günlerde başlayacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda resmi tanıtımı yapılacak ve satışına da bu yaz başlanacak. Ülkemizde ise Temmuz veya Ağustos ayında gelmesini bekliyoruz. Fiyatlarında ise %7-%10 aralığında bir artış meydana gelebilir. Sedan versiyon S60 ise önümüzdeki günlerde karşımıza çıkacaktır.

 

 

Facebook Comments