Gürcistan’dan araç getirip parçalamak; Mazda RX-7 üzerinden bir örnek

Gürcistan’dan araç getirmek konusunda daha önceden bir yazımız olmuştu ve bu yazı büyük ilgi çekmişti. Ülkemizdeki binek araç vergilerinin çok yüksek olması ve bunun sonucunda da en ucuz sıfır km aracın bile 50.000TL’nin üstünde bir fiyatla satılması ülkemiz insanını oldukça fazla zorluyor. Hal böyle olunca da, ucuz bir şekilde lüks araç sahip olma hayali de hiç bitmiyor.

Bu konuda ilk anda en ulaşılır yöntemler olarak ise, ya büyük bir çoğunluğu yasal olmayan yollarla Gürcistan’dan araç getirmek ya da çok çeşitli araçların devlet eliyle satışa çıkartıldığı tamamen yasal Defterdarlık ve TASİŞ E-İhale sistemi gösterilebilir. Biz de daha önce E-İhale sisteminde 4 kez ihaleye girdik ancak henüz kazanamadık. Diğer taraftan ihalede elde ettiğimiz tecrübeleri aktaran 2 bölümlük bir video serisi yapmıştık. Bu videoları sayfanın en altında yer alan ekranda izleyebilirsiniz.

Diğer taraftan bu yazımızda hem “Gürcistan’dan araç getirmek” hem de “Gümrükten araç satın almak” konularının kesiştiği bir konuyu yaşanmış bir örnek üzerinden analiz edeceğiz. Bu konu; Gürcistan’dan araç getirmek ve onu kullanmayıp parçalayarak satmak, veya parçalarının bir şekilde benzer bir araçta kullanılması yani bir nevi klonlama üzerine. Aslında bize, Gürcistan konusunda sosyal medya hesaplarımızdan en fazla sorulardan bir tanesi de buydu.

Bu doğrultuda Gürcistan’dan araç getirip parçalamak konusunda en güzel örnek geçtiğimiz günlerde yaşandı;

12.03.2018 tarihinde yeni bir listeyle açılan TASİŞ ihalesinde, ağırlıklı olarak Gürcistan’dan getirilip yasal olmayan bir şekilde Türkiye’de kullanılan araçlar satışa çıkartıldı. Ancak bu araçların içerisinde bize göre en özeli ve ender olanı, Japon markaların ürettiği en efsane spor otomobillerden bir tanesi olan turbo Wankel motora sahip 1996 model Mazda RX-7 modeli. Bu aracı görmeye gittik ve tabir-i cazi ise darmadağın halini gördük. Motoru ve şanzımanı yanında duran aracın, sökülmüş olan diğer tüm parçaları ise kabin içinde yer alıyordu.

Gelelim aracın neden bu halde gümrük deposunda bulunduğuna. Ankara’da yer alan Şaşmaz Oto Sanayi’de bir tamircide ele geçirilen efsane kasa Mazda RX-7’nin tüm yürüyen aksamı sökülmüş, motor ve şaşe numaraları kazınmış ve silinmiş. Anlaşılan o ki araç tam da parçalanıp farklı şekillerde değerlendirilecekken, Kaçakçılık Şubesi polisleri işlemi yapan kişileri yakalanmış. Ancak aracın niteliği düşünüldüğü zaman ülkemizde bir elin parmaklarını bile geçmesi zor olan Mazda RX-7 ile başka ne yapılabileceği gerçekten de merak uyandırıcı bir durum.

Belki de trafikten henüz çekilmemiş, tamamen pert olmuş bir araç bu şekilde baştan aşağı toplanacaktı ve o aracın motor-şase numaraları kullanılacaktı. Bu sayede, hem araç bir şekilde Gürcistan’a geri götürülmeyecek ve izi kaybedilecek, hem de bulması imkansıza yakın olan parçaları değerlendirilecekti. Normalde yüksek fiyat ile ithal edilmesi gereken parçalar da en kısa ve ucuz yoldan kullanılmış olacaktı.

Bir diğer ihtimal ise; motor ve şanzımanın başka marka araçlarda modifiye amacıyla kullanılması olabilir. Kasa parçaları da yine ender kalmış bazı Mazda RX-7 modellerinde yedek parça amacıyla kullanılabilirdi.

Ancak öyle veya böyle, araç Türkiye’ye vergisiz bir şekilde girdiği için de kaçak duruma düşüyor. Yani araç tek başına da olsa, parça parça da olsa kaçak kaçaktır. Devletin zararı söz konusudur. Bu konuda çok fazla soru aldığımız için konuya çarpıcı bir örnekle değinmek istedik. Kısacası aynı aracı klonlamak da aracı normal hali ile kullanmak gibi doğrudan kaçakçılığa giriyor.

1996 Mazda RX-7 TASİŞ ihalesi ne zaman?

Aracı görmek isteyenler Ankara’da bulunan TASİŞ Ergazi Kaçak Oto Sundurması’na gidebilirler. Aracın ihalesi 5 gün sonra gerçekleşecek. 70.000TL satışa esas bedel ile ihaleye çıkan bu araç ne kadar bir fiyata gidecek fazlasıyla merak ediyoruz. Hep beraber göreceğiz.

Aracın bilgilerinin yer aldığı ihale linki için tıklayınız…

Facebook Comments