Yeni Toyota RAV4 kendini gösterdi

Toyota’nın 2018 tanıtım atakları son hız devam edecek gibi görünüyor. Türkiye’deki tesislerinde üretilen C-HR modeli ile yeni bir tasarım anlayışı belirleyen Toyota, geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni Auris model ile de dikkat çekmişti. Şimdi ise C ve D segmentlerine hitap eden Crossover modeli yeni Toyota RAV4’ün ilk resmi görseli yayınlandı.

Aşağıda Toyota tarafından yayınlanan tek görsele göre yorum yapacak olursak; aracın boyutlarının hissedilir şekilde büyüdüğünü söylemek mümkün görünüyor. Özellikle ön koltuk başlığı ve arka koltuk başlıklarının konumu göz önüne alındığı zaman, arka diz mesafesinin çok iyi olabileceğini söylemek mümkün görünüyor.

yeni toyota rav4 2019
Ywni Toyota RAV4 ilk resmi görsel

Tasarım anlamında ise; CH-R modelinin cesur hatlarından çok, bu aracın bazı tasarım öğelerinin muhafazakar bir şekilde kullanılacağını anlaşılıyor. Bahsettiğimiz bu muhafazakar anlayış ise Toyota’nın dev SUV modelleri Land Cruiser ve türevlerinden anlaşılabilir. Anlaşılan o ki, yeni Toyota RAV4 karşımıza alt ve üst segmentlerin harman bir modeli olarak çıkabilir.

Yeni Toyota RAV4 motorlar

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Toyota Auris modelinde yaşanan en büyük sürpriz, şüphesiz turbo-dizel motor seçeneğinin artık sunulmayacak olmasıydı. Onun yerine 1.2lt turbo-benzin ve 2 adet hybrid seçenek sunulmuştu. 1.8lt atmosferik-benzin motora sahip seçenek dışında bir de 2.0lt atmosferik motorlu hybrid seçenek yer alacak. İşte bu 2 hybrid versiyon, yeni Toyota RAV4 modelinde de yerini alacak gibi görünüyor. Ancak bunun yanında düşük hacimli bir turbo-benzin motor da motor seçeneklerinde şart diye düşünüyoruz.

Bu duruma engel ise; Toyota’nın ürettiği motorlarda 1.2lt turbo-benzin hariç henüz böyle bir seçenek yer almaması. 1.6lt turbo-benzin 170ps-200ps arası güce sahip bir motor RAV4’e gerçekten de yakışırdı. Bu konuda bir çalışma var mı?… Henüz bilemiyoruz, ancak Toyota Hybrid modellerine özel ÖTV teşviği olmasına rağmen Türkiye’de satışlarının çok sınırlı olacağı oldukça açık. Dünya çapında ise her zamanki gibi iyi satacaktır. Son olarak tam elektrikli bir versiyonun da ilerleyen zamanlarda sunulacağı tahmin eidliyor.

Yeni Toyota RAV4 ne zaman?

2 hafta sonra başlayacak olan Ney York Otomobil Fuarı’nda 2019 RAV4 modeli resmi olarak tüm detayları ile tanıtılacak. Avrupa’ya ise ne zaman geleceği belli değil ancak 2019 başında sunulabileceği söylemek mümkün. (Aşağıdaki görsel gerçek değildir, Photoshop ile yapılmış tahmini bir çalışmadır)

yeni toyota rav4 2019 render
Carscoops sitesi tarafından yayınlanan bir 2019 Toyota RAV4 Photoshop çalışması
Facebook Comments