Mercedes AMG GT4 kendini gösterdi

Porsche’nin Panamera modeli ile oldukça başarılı olması birçok markanın iştahını kabarttı. Bu markalardan bir tanesi de şüphesiz Mercedes markası oldu. Önümüzdeki hafta yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde marka, Porsche 911 modeline rakip olarak sunduğu GT modelinin 4 kapılı versiyonu Mercedes AMG GT4’ün artık seri üretim hali ile tanıtacağının sinyallerini ateşli 2 fotoğraf ile verdi.
Mercedes’in özellikle Coupe ve Cabrio tarzı araçlarında benimsediği arka tasarım detaylarına sahip bu model, fuarda seri üretim hali ile tanıtılacak ve tahmini olarak fuar sonrasında satışa sunulabilir. Hem AMG GT modelini baz alacağı hem de 4 kapılı olacağı düşünülürse karşımıza AMG GT4 adının çıkması oldukça mümkün görünüyor. İlk fotoğraflarda gördüklerimiz ise bizleri heyecanlandırmaya yetti.

Mercedes AMG GT4 motorlar ve performans

Motor konusunda henüz konuşmak için oldukça erken olsa da, tahmin etmek hiç ama hiç zor değil. Baz modelde GT modelinde de kullanılan 4.0lt V8 bi-turbo-benzin motorun farklı güç seçenekleri bulunabilir. 469hp güce sahip bu motorun bir de 46hp daha güçlü bir versiyonu bulunuyor. Ayrıca AMG E63S modelinde kullanılan daha da güçlü 604hp gücündeki motor en üst seviyede yer alacak gibi görünüyor. V12 motor ise çok büyük ihtimalle sunulm ayacak. Ayrıca Mercedes V12 motordan yavaş yavaş vaz geçmeyi de düşünüyor.
Bu sayede AMG GT4 0-100km/saat hızlanmasını 4.5 saniye ile 3.3 saniye arasında tamamlayabilir. Bu değerler yeni Panamera ile oldukça benzer. Ayrıca maksimum hızın da 320km/saat’i zorlaması beklenebilir. Tüm bunların yanında artık Mercedes’in E ve F segmenti modellerinde kullandığı ybrid sistemler de Mercedes AMG GT4 modelinde yerini alacak gibi görünüyor.
Görüleceği gibi Mercedes son 2-3 yılda yaptığı farklı model ataklarına bu sefer de AMG GT4 modelini ekledi. Artık Porsche’ye fazlasıyla kafa tutan marka bu atakları ile Audi ve BMW’yi geride bırakmış gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız bir analizimizde bu durumu detaylı bir şekilde incelemiş ve Mercedes’in Alman rakiplerini model atağı konusunda geçtiğine şahit olmuştuk. Ancak bu mücadelede BMW’de kendini gösterecek ve geçtiğimiz yıl tanıttığı 8 Serisi konsept modelin 4 kapılı versiyonunu Cenevre Otomobil Fuarı‘nda tanıtacak. Kısacası Mercedes AMG GT4 modelinün, BMW 8 Serisi GranCoupe ve halen satışta olan Porsche Panamera gibi oldukça güçlü bir rakipleri olacak. Bakalım bu konuda Audi nasıl bir model ile karşımıza çıkacak?
Facebook Comments