Mercedes Maybach S650 Pullman makyajlandı

Mercedes’in en pahalı ve lüks modeli olan limuzin kasa tipindeki Pullman versiyonu makyajlandı. Hatırlanacak olursa; 4 kapılı sedan kasa tipi de Maybach donanım seviyesi yakın bir zaman önce makyajlanmıştı. Aynı detayların Mercedes Maybach S650 Pullman modelinde yerini aldığını söylemek fazlasıyla mümkün görünüyor.

Bu doğrultuda en önemli değişiklik olarak; klasik Mercedes panjuru yerine, Maybach’in bir alt marka olduğu yıllara ait dikine krom çizgili panjur tercih edilmiş. Ancak dikkatimizi çeken bu panjurun her nedense üst kısmında çok düzgün bir görüntü vermemesi oldu. Panjurun hafif bir şekilde eğildiği üst kısmında adeta belirgin bir çizgi oluşuyor. Bu çizgi en azından fotoğraflardan hata hissi veriyor diye düşünüyoruz.

Diğer taraftan 4 kapılı Maybach S Serisi modelinin gövdesinde yer alan çift renkli tasarımın Pullman versiyonunda da yer alacağı belirtiliyor ancak görsel maalesef bu şekilde değil. Normal versiyonda tavan rengi, A, B ve C sütunlarının başlangıcından itibaren farklı renk tonu ile birlikte makyaj operasyonu sonrasında tercih edilebiliyordu. Bu tip bir renk kombinasyonu Pullman modelini çok daha lüks gösterecektir.

Aracın içinde ise değişen tek detay direksiyon gibi görünüyor. Ancak sunulan lüksün haddi hesabı yok. 6.5mt uzunluğundaki Mercedes Maybach 600 Pullman, bu tip bir araçta sunulabilecek en rahat, lüks ve geniş arka yaşam alanlarından bir tanesine sahip gibi görünüyor. Ayrıca ön koltuklarla arka bölme arasında yer alan cam kapatılabiliyor. Oluşan bu 2 farklı bölmede müzik bile farklı dinlenebiliyor. Yani şöför de arka koltuk keyfi yapanlar da mutlu. Ara bölmenin kapatılmasıyla öndeki trafiği görmekte zorlanacak olan arka koltuk yolcuları için ise monitör sisteminden ön trafiği görme şansına sahip.

Mercedes Maybach S650 Pullman Motor

Bu derece büyük ve devasa bir araçta, doğal olarak Mercedes ürün gamında yer alan en büyük motor tek seçenek olarak yer alıyor. Daha önceden S600 olarak satılan model artık S650 amblemine sahip. Motor hacmi değişmemesine rağmen bu durum motora da doğrudan yansımış. 100ps’lik güç ve 170Nm tork artışı sonucu 6.0lt hacmindeki bi-turbo V12 silindirli motorun gücü 630ps’e ve torku da 1000Nm’ye yükselmiş. Bu devasa motor 3 tonluk aracı 6.5 saniyede 0’dan 100km/s hıza çıkartabiliyor. Bu tip bir aracı alacak kişinin en son düşüneceği şey yakıt tüketimi olsa da, fabrika verisi ortalama yakıt tüketimi de 14.6lt/100km olarak açıklanıyor. Bu arada aynı motor zırhlı versiyonda (Guard) da kullanılacak ancak ağırlığın 5.1 tona çıkmasıyla hızlanma değerinin 10 saniye civarına gerileyebileceğini tahmin etmek pek de zor olmaz.

500.000Euro satış fiyatıyla siparişleri alınmaya başlayan aracın, ülkemizde %160 Ötv + üzerine %18KDV ile 1.5 milyon Euro yani yani yaklaşık 7.2 Milyon TL fiyata sahip olabileceğini söylemek mümkün. Zırhlı versiyonun ise yaklaşık 2 kat fiyatla, yani 14 Milyon TL fiyat etiketine sahip olması beklenebilir.

1977 Mercedes 600 Pullman incelememiz

Facebook Comments