Yeni Kia Ceed Sportswagon tanıtıldı

Geçtiğimiz günlerde yeni kasası HB versiyonu ile tanıtılan Kia Ceed’in şimdi de sportif görünümlü SW yani Station Wagon versiyonu Sportswagon tanıtıldı. Yeni Kia Ceed Sportswagon, sahip olduğu yapı ile oldukça geniş bir bagajı, sportif bir görünüm altında sunabiliyor. Ancak aracın arka kısmında yer alan bazı detaylar, BMW modelleri ile olan benzerlik nedeniyle birçok eleştirmenden ciddi şekilde eleştiri aldı.

Hatırlancak olursa; aynı bünye altında yer alan Hyundai ve Kia, BMW’nin eski M Departmanı Başkanı Albert Biermann ile 2015 yılından beri çalışmaktaydı. Geçtiğimiz günlerde ise BMW’nin satış direktörü Thomas Schemera Hyundai tarafından işe alındı. Bu kişilerin yanında VW Grubu’nda yer alan çok sayıda üst düzet çalışan da Hyundai-Kia için çalışmaya başlamıştı.

Yeni Kia Ceed Sportswagon modeline geçecek olursak;

Aracın sadece arka tasarımının farklı olduğu düşünülürse; aynı şeyleri yazmaya gerek görmüyoruz ve bu konudaki yorumlarımızı daha önce yayınladığımız Kia Ceed yazısından görebilirsiniz. Ancak HB modele göre en büyük farkı olan bagaj hacminin 72lt artışla 600lt’ye ulaştığını eklemekte fayda var. Bu devasa değer bırakın D Segmentini, E Segmentinde yer alan bazı modellere bile yaklaşıyor.

Aracın arka tasarımı ise şık bir görünüme sahip ancak arka stopların BMW modelleri ile olan yapısı dikkat çekici. Bu durum göze hemen çarpıyor ve fuara katılan birçok kişi tarafından da eleştiriye uğradı. BMW’den bazı kişilerin Hyundai-Kia’da yer alması bize göre teknik anlamda fayda sağlamalı. Bazı önemli detayları BMW’den benzetmek, bu 2 markanın yaptığı doğru işlerin etkisini azaltacaktır diye düşünüyoruz. Umarız yeni gelecek modeller de de bu benzerlikler devam etmez.

Yeni Kia Ceed Sportswagon motor ve şanzıman seçenekleri

Açıklanan motor seçeneklerinde mevcut modelin aksine atmosferik motorlar yer almıyor. Giriş seviyesinde 1.0lt 3 silindir turbo-benzin 120ps gücünde motor yer alıyor. Bir üstte ise 1.4lt turbo-benzin 140ps seçeneği var. Dizel tarafında ise; tamamen yeniden tasarlanan ancak gücünde bir değişiklik olmayan 1.6lt turbo-dizel motor 115ps ve 136ps olarak 2 farklı güç seçeneği ile yer alıyor. Tüm motor seçeneklerinde 6 ileri manuel şanzıman standart olarak yer alıyor. 7 ileri çift kavramalı şanzıman ise 1.4lt ve 1.6lt motorlarda opsiyon listesinde yer alıyor.

Son olarak; Yeni Kia Ceed’in Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtımının ardından satışa sunulacağını ve ülkemize de önemli bir fiyat değişikliğine uğramadan yaz aylarında geleceğini tahmin ediyoruz.

Facebook Comments