Yeni Subaru Levorg mu? Subaru VIZIV Tourer Concept

Subaru’nun son 1-2 yılda gerçekleşen otomobil fuarlarında tanıttığı VIZIV adındaki konsept modellerin ardı arkası kesilecek gibi görünmüyor. Son olarak kapılarını açan Cenevre Otomobil Fuarı‘nda karşımıza bu sefer de Subaru VIZIV Tourer Concept modeli çıktı. Bu model sahip olduğu yapı ve boyutlar itibariyle, markanın halen satışta bulunan Levorg modelinin yeni kasası olmaya aday gibi görünüyor.

Halen satışta bulunan Subaru Levorg modeli; 4.690mm uzunluğu, 1.780mm genişliği ve 1.490mm yüksekliği ile aslında C Segmentine daha yakın bir araç. Ancak boyunun bu segmente göre uzun olması arka diz mesafesinin daha başarılı olmasını sağlıyor. Bu nedenle bir nevi C+ da denilebilir. Ancak genişliği C Segmentinde yer alan Station araçlardan 3-4cm daha dar. Ayrıca yerden yüksek yapısı ile Crossover modellerine de göz kırpıyor.

Diğer taraftan tanıtılan Subaru VIZIV Tourer Concept ölçüleri Subaru Levorg’dan hissedilir oranda daha büyük olmasıyla dikkat çekiyor. 4.775mm uzunluk, 1.930mm genişlik ve 1.435mm yükseklik ölçüleri ile konsept araç, özellikle genişlik olarak E Segmenti SW araçlardan bile daha büyük olmasıyla öne çıkıyor. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor. Konsept araçlar genellikle oldukça şişik hatlara sahip oluyor ve tabir-i caiz ise üretim modelleri balon gibi sönüyor.

Bu durum Subaru için maalesef daha belirgin oluyor. Ülkemizde henüz satışa sunulmayan ancak uzunca bir süredir Kuzey Amerika pazarında satışta bulunan yeni Subaru Impreza ise bu duruma güzel bir örnek oluşturuyor. Aşağıdaki karşılaştırmalı görselden de görüleceği gibi, altta yer alan konsept modelin gösteriş ve heybeti ile satışa sunulan üretim versiyonu arasında dağlar kadar fark var.

yeni subaru impreza 2018

İşte bu nedenle Subaru VIZIV Tourer, konsept halinin şişikliği alınarak karşımıza yeni Subaru Levorg olarak çıkabilir diye düşünüyoruz. Ayrıca markadan bağımsız bir şekilde, yeni tanıtılan bir model genellikle boyutlarında büyüme ile karşımıza çıkıyor. Subaru Levorg da mevcut ölçülerinden daha büyük ancak konsept modelden daha küçük bir şekilde 2020 yılında karşımıza çıkabilir diye düşünüyoruz. Heybetli konsept tasarımın korunacağı konusundaki umudumuz ise geçtiğimiz aylarda tanıtılan Subaru Ascent modeli oldu. Üretim modeli, Ascent Concept arasına göre çok büyük bir değişiklik olmadan satışa çıkartılmıştı. Bu da Subaru Impreza’da yapılan hatadan bize göre dönüldüğünü gösteriyor.

Subaru VIZIV Tourer Concept ne zaman gerçek olabilir?

Subaru Levorg’un 2014 yılında tanıtıldığı düşünüldüğünde önümüzde daha 2 yıl var ve konsept modeller de genellikle 1.5-2 yıllık bir zamanda karşımıza ete kemiğe bürünmüş bir şekilde çıkabiliyor. Umarız konseptleri söndürme geleneği Subaru tarafından devam etmez ve Subaru VIZIV Tourer Concept karşımıza bu harika ve sportif hali ile yeni Levorg olarak çıkar.

Facebook Comments