Tesla kampanyası; Tesla Roadster alana Model 3 Bedava

0
27
Tesla Roadster alana Model 3 Bedava

Şu günlerde adını daha da fazla duymaya başladığımız Amerikan elektrikli taşıt üreticisi Tesla, ilginç mi ilginç bir promosyon haberi ile gündemi tekrar hareketlendirmeyi başardı. Tesla Roadster alana Model 3 Bedava olarak adlandırılabilecek bu promosyon ile, geçtiğimiz günlerde Mars yolculuğuna başlayan Tesla Roadster 3.0 modeli satışlarının da hareketlendirilmesi planlanıyor gibi görünüyor.

Diğer taraftan geçtiğimiz günlerde Tesla’nın finansal açıdan oldukça zor durumda olduğu ve iflasın bile konuşulabileceği haberleri ortalıkta dolanmaya başladı. Ayrıca Model 3 satışlarının da ilk başlardaki heyecanını kaybettiği gayet açık bir şekilde biliniyor. İşçilik ve malzeme kalitesi konularında eleştiri alan “Bebek Tesla” sahip olduğu uzun menzil ve başarılı hızlanma verileri sayesinde ülkemizde de merakla bekleniyor. Tesla’nın Türkiye’de servis ve satış için hazırlık yaptığı ise artık kesinleşti.

Tesla Roadster alana Model 3 Bedava promosyonuna geri dönecek olursak;

Henüz detayları tam olarak bilinmiyor olsa da, 2020 yılında teslimatına başlanacak olan Tesla Roadster 3.0 için 30.000$ depozit yatıran kişiler, hemen Tesla Model 3 hakkı kazanabilecek. Tabi Model 3 için 12-18 ay arasında bir teslimat süresi belirtildiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Bu arada 0-100km/s hızlanmasını 2 saniyenin altında tamamlayan, 401km/s maksimum hıza ve 1000km menzile sahip olacak Tesla Roadster 3.0 fiyatının ise 250.000$’dan başlayacağını belirtmekte fayda var. Model 3 ise ABD’de 35.000$’dan başlayan fiyatlarla satışta yer alıyor. Yani “30.000$ depozitoyu ver, Model 3 ile ödeşelim” gibi bir durum söz konusu. Bu da yaklaşık %14’luk bir fiyat avantajı anlamına geliyor.

Tesla Roadster alana Model 3 Bedava kampanyası neden yapılıyor olabilir?

Açıkçası böyle bir promosyonun bize göre tek bir anlamı var. O da mali zorluklar içinde olduğu tescillenen Tesla’nın her Roadster 3.0 için 30.000$ depozito alabilmek. Bu sayede Tesla kendini en azından kısa vadede kurtarabilecek diyebiliriz. Hatırlanacak olursa; geçtiğimiz günlerde üretim hedeflerini tutturamadığı için kredi değerlendirme kuruluşu Moody’s tarafından Tesla’nın notu düşürülmüştü. Bu nedenle de bankalardan kredi bulmakta zorlanmaya başladı.

Ayrıca önümüzdeki 1 yıl içinde ödemesi gereken 1.1 Milyar $ kredi borcu olduğu da belirtelim. Yani işler Tesla için hiç de parlak görünmüyor. Tüm bu değişkenler bir araya getirildiğinde ise; “Tesla Roadster alana Model 3 Bedava” kampanyasını yapması ciddi bir mecburiyet haline gelmiş gibi görünüyor. Umarız elektrikli otomobillerin dünya çapında yaygınlaşmasını sağlayan ve bir nevi tarihi öne çeken Tesla, Alman otomobillerinin elektrikli araç atakları altında ezilmez. Aksi takdirde, özellikle turbo-dizel motorlar ile liderliği ele alan Alman markalar, bu sefer de elektrikli otomobiller ile bilek güreşini kazanacaklar.