Yeni Ford Fiesta Van tanıtıldı

Ülkemizde 5.jenerasyon kasası ile 2005-2009 yılları arasında satılmış olan Ford Fiesta‘nın ticari versiyon Fiesta Van, geçtiğimiz yıl yenilenen yeni kasa için de tanıtıldı. Bir önceki kasada bu tip bir araç mevcuttu ancak ülkemizde satılmamıştı. Diğer taraftan yeni Ford Fiesta Van’ın Türkiye’ye gelme ihtimali olabilir.

Hatırlanacak olursa Opel Corsa Van, Ford Fiesta Van ve benzeri B Segmenti HB ticari modeller 2000’li yılların ortalarından itibaren fazlası ile popüler olmuşlardı. Binek araç ÖTV’si yerine Panelvan ÖTV’si ile vergilendirildiği ve daha düşük donanım ve özelliğe sahip olduğu için fiyatı binek kasalara göre yaklaşık %25 daha ucuz olan bu araçlara koltuk eklenip kullanılabiliyordu. Hatta birçok kişi arka yan camları da taktırıyordu. Ancak her iki kullanım için de, kullanım amacı farklılaştığı için trafik cezası almak kaçınılmaz olduğu gibi, muayene konusu da başa bela olabiliyordu.

Yeni Ford Fiesta Van ise bahsi geçen modeller ile aynı olacak şekilde 3 kapılı HB kasanın ticarileştirilmesi ile oluşturulmuş. Ancak görsellerden de anlaşılacağı gibi, opsiyon olarak sunulan 18inch çapında sportif jantlar kendini hemen gösteriyor. Ayrıca aracın içinde yer alan donanım detayları da binek versiyon ile hemen hemen aynı. Hatta 8inch büyüklüğündeki dev bilgi-eğlence ekranına da dikkat çekilmiş.

Arka koltukların yer almadığı aracın toplam yük hacmi yaklaşık 1000lt olarak açıklanıyor ve 500kg da yük taşıma kapasitesi olduğu belirtiliyor. Yük alanı derinliği ise 1.3mt olması ile dikkat çekiyor. Bu değerler B Segmenti ticari bir HB araç için oldukça başarılı.

Yeni Ford Fiesta Van motorlar

Binek model ile aynı olan motor seçenekleri şu şekilde yer alıyor;

 • 1.1 lt 3 silindir atmosferik benzin
  • 85ps
 • 1.0lt 3 silindir turbo-benzin
  • 125ps
 • 1.5lt 4 silindir turbo-dizel
  • 85ps
  • 120ps

Ülkemizde, Ford Fiesta Van modelinden daha büyük boyutlara sahip olan Ford Transit Courier modeli 1.5lt 75ps dizel motor seçeneği ile 57.270TL‘den başlayan fiyatlarla satılıyor. Fiesta Van modeli ise, Türkiye’de satılması durumunda 85ps gücündeki dizel motor seçeneği ile 52.000TL civarında bir fiyata sahip olabilir. Diğer taraftan binek bir araçtan türetilmiş binek görünümlü bir model olması, öyle ya da böyle cam ve koltuk eklenebilmesi sayesinde ülkemizde tekrar talep görebilir diye düşünüyoruz.

Facebook Comments