Akaryakıt ÖTV uygulaması değişti, Resmi Gazete’de yayınlandı.

Dövizde ve petrolde meydana gelen sert artış sonucu, birçok üründe olduğu gibi akaryakıt ürünlerinde de fiyatlar yükselişe geçti. Bakanlar Kurulu tarafından 14.05.2018 tarihinde alınan ve Resmi Gazete’de bugün yayınlanan bir karar ile, akaryakıt ötv oranları değişti. Diğer taraftan alınan kararın uygulaması kafa karışıklığına neden olacak gibi görünüyor.

16.08.2018 tarihli %9 ÖTV zammı haberi için tıklayınız (Güncel haber)

Akaryakıt ÖTV oranları için Resmi Gazete’de yayınlanan karar şu şekilde;

Madde 1 – (1) 17.05.2018 tarihi itibariyla bu Karar eki listedeki (liste sayfanın en altındadır) malların Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca ilan edilen akaryakıt bayi satış fiyatlarına esas alınan yurtiçi rafineri çıkış fiyatlarında, bu tarihten itibaren, uluslararası petrol fiyatları veya döviz kurlarına bağlı olarak meydana gelecek artış durumunda, söz konusu malların tabi olduğu özel tüketim vergisi tutarları, gerçekleşen artış tutarı kadar azalış yapılmak suretiyle; uluslararası petrol fiyatları veya doviz kurlarına bağlı olarak meydana gelecek azalış durumunda, söz konusu malların tabi olduğu özel tüketim vergisi tutarları, 17.05.2018 tarihinde uygulanan özel tüketim vergisi tutarlarını geçmeyecek şekilde uygulanır.

Karmaşık görünen bu açıklamayı özetlemeye çalışalım;

  • Döviz ve petrol fiyatlarında artış olması durumunda; Akaryakıt fiyatlarına uygulanan ÖTV, gerçekleşen artış ne kadar ise o kadar azaltılacak. Yani akaryakıt fiyatları en fazla 17.05.2015 tarihindeki gibi gerçekleşecek.
  • Döviz ve petrol fiyatlarında azalma olması durumunda; Akaryakıt fiyatlarına uygulanan ÖTV, 17.05.2018 yani bugünkü oranları geçmeyecek şekilde baz alınacak. Düşüş fiyatlara da aynen yansıtılacak.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise şu şekilde yer alıyor;

Döviz ve petrol fiyatlarında artış olmaması durumunda, devletin akaryakıt vergi gelirleri en fazla 17.05.2018 tarihindeki oranlara göre sabitlenmiş oluyor. Bu tarihteki seviye aşılmadığı takdirde devletin gelirlerinde bir değişiklik olmuyor. Yani aslında mevcut fiyatlardan bir indirim söz konusu değil.

Diğer taraftan 17.05.2018 tarihinde belirlenen seviyenin üstüne çıkılırsa ÖTV artış miktarı kadar düşürüleceği için, devletin geliri de o oranda azalıyor. Bu doğrultuda, aksi bir karar alınmadığı takdirde, döviz ve petrolde gerçekleşebilecek ciddi bir artış sonucu devletin akaryakıttan elde ettiği ÖTV belirgin bir şekilde azalabilir. Böyle bir durumda yeni bir karar mı alınır, yoksa bu kayıp başka vergiler ile mi telafi edilir?; Henüz bir şey söylemek oldukça zor görünüyor.

Kararın yayınlandığı Resmi Gazete linki için tıklayınız

Akaryakıt ÖTV oranları 17.05.2018

Facebook Comments