Brabus Mercedes X Serisi (Brabus D4) tanıtıldı

Mercedes’in Nissan Navara alt yapısı ve tekniğini baz alarak tasarladığı, İspanya’da yer alan Nissan fabrikasında Navara ile yan yana üretilen pikap modeli X Serisi’ne Brabus eli değdi. Brabus Mercedes X Serisi, farklı gövde eklentileri ve motorundaki güç artırımı ile daha dikkat çekici bir araç haline geldi.

Aslında bu dikkat çekiciliğin en büyük nedeni; şüphesiz Brabus’un Mercedes üzerinden geliştirmeyi başardığı marka algısı diyebiliriz. Normalde gümüş renkli olan, ancak Brabus dokunuşu ile parlak siyah renge bürünen ön panjurda Mercedes amblemi yerine kullanılan dev Brabus logosu “B” harfi, X Serisi’nde de kendini hemen gösteriyor.

Ayrıca tampon ve panjur birleşiminde yer alan parlak siyah eklenti de ön görünümün daha heybetli bir hal almasına katkıda bulunmuş. Tamponun altında sağ ve solda yer alan led ışıklar ve küçük Brabus logoları ise bir başka eklenti ile tampona tutturulmuş. Ayrıca motor kaputu ucundaki küçük Brabus logosunu da unutmamak gerek. Aracın ön kısmında 3 tanesi küçük bir tanesi de büyük olmak üzere toplam 4 adet B harfi yer alıyor.

Açıkçası led ve logo detaylarının biraz gereksiz kalabalığa neden olduğunu düşünüyoruz. Sanki “Ne kadar aksesuar koyarsak o kadar fiyakalı olur” düşüncesine sahip bazı Pikap kullanıcılarını hedeflemiş bir görüntüsü var. Tabi bu bizim düşüncemiz ve zevkler-renkler tartışılmaz.

Brabus Mercedes X Serisi tavanında yer alan Led aydınlatmalar ise, basık ve ince yapıları sayesinde aracın yüksekliğini gereksiz yere yükseltmeden aydınlatma görevlerini başarılı bir şekilde yapacak gibi görünüyor. Yan ve arka taraftan bakıldığında 285/45 R20 ebadındaki lastikler ve 20inch çapındaki jantlar, aracın daha heybetli görünmesine fayda sağlıyor.

Arka tarafta yer alan en belirgin ve tek fark olarak 4’lü egzoz çıkışları fazlası ile dikkat çekiyor. Normalde 255 olan lastik taban genişliklerinin 285’e çıkarılmış olması ve 4’lü egzoz uçları ise bütün bir görünüm sergiliyor. Ön tarafın aksine küçük bir Brabus logosu, kibar bir Brabus yazısı ve D4 model adını barındıran arka kapak sayesinde, arka görünümün öne göre daha şık durduğunu düşünüyoruz.

Brabus Mercedes X Serisi iç tasarımı ise önemli bir fark barındırmıyor. Tamamı Brabus logoları ile süslü marşpiyel plakaları ve metal pedallar hariç göze çarpan farklı bir detay bulunmuyor.

Brabus Mercedes X Serisi motor ve teknik

X250d modelinde yer alan Nissan 2.3lt bi turbo-dizel motor Brabus D4’de de yer alıyor. Diğer taraftan ECU’ye yapılan Remapping müdahalesi sonucunda; güç 21ps artışla 190ps’den 211ps’e, tork ise 50Nm artışla 450Nm’den 510Nm’ye yükselmiş. 0-100km/s hızlanmasını 11.5sn’de gerçekleştiren Brabus Mercedes X Serisi’nın bu nedenle B harfini pek de hak ettiği söylenemez.

Ancak Mercedes’in kendi üretimi 3.0lt V6 252ps motor ile x350d olarak Almanya’da satılmaya başlandığı düşünüldüğünde, Brabus’un bu motora el atması ile işler değişebilir. Brabus destekli X350d’nin 300ps civarında bir güce ve 700Nm torka sahip olabileceği tahmin edebiliriz. Böyle bir durumda karşımızda 0-100km/s hızlanmasını 6.5 sn’de tamamlayan canavar bir pikap yer alabilir.

Facebook Comments