Zırhlı Skoda Superb tanıtıldı

Skoda’nın D Segmentinde yer alan ve arka diz mesafesi ile E segmenti araçları bile kıskandıran modeli Superb’in zırhlı versiyonu tanıtıldı. Zırhlı Skoda Superb’yi geliştiren ise Skoda İngiltere olması ile dikkat çekiyor. Benzerlerine göre de oldukça uygun bir fiyata sahip olan araç şimdilik sadece Station kasa tipi ile sunuluyor.

Zırhlı Skoda Superb, mermi ve patlamalara karşı koruma sağlayabilen PAS300 geçerliliğine sahip ve bu da aracı adeta tank gibi yapıyor. Komposit malzemeler, Kurşun geçirmez camlar, yüksek dayanımlı çelik kullanılması ile elde edilen bu koruma düzeyi sayesinde mükemmel korumanın sağlandığı belirtiliyor. Üstelik PAS300 şartlarının sağlanabilmesi için de, araç kurşun ve patlama testlerinde denenmiş ve yeterlilik elde edilmiş. Lastikler ise kurşun ile delik deşik olsalar bile daha üst düzey Run-On-Flat özellikleri sayesinde aracı yolda bırakmıyor.

Zırhlı Skoda Superb özellikler

Araçta VW’in birçok farklı modelinde kullanılan 2.0lt turbo-dizel 190ps gücündeki motor tercih edilmiş. Ayrıca zırh amacıyla kullanılan malzemelerin ve güçlendirmenin sonucu olarak ağırlık artmış ancak değeri belirtilmiyor. Bu artış nedeniyle de süspansiyon ve fren sistemi güçlendirilmiş. Ön ve arkada kırmızı-mavi çakarlara sahip siren sistemi de bu tip araçların vazgeçilmezi ve zırhlı Skoda Superb’de kullanılmış.

Yaklaşık 120.000Sterlin yani Türk Lirası karşılığı 720.000TL fiyatla satılacak olan Zırhlı Skoda Superb, ilk bakışta yüksek fiyatı ile dikkat çekse de, E ve F segmenti araçlarda bu fiyatlar 4-5katı daha fazla.

Açıkçası hem insanların gözüne batmaması, hem de fazlası ile arka koltuk konforu göstermesi açısından bize göre gayet ideal bir makam aracı olurdu diye düşünüyoruz. Keşke ülkemiz devlet adamları bu tip daha mütevazi araçları tercih etseler de, biz de en azından yerli zırhlı otomobile kadar bu şekilde kendimizi avutsak.

Eminiz ki bu tip bir aracı seçme tercihinde bulunacak devlet adamı, halktan fazlası ile takdir görecektir. Üstelik devlet bütçesine de katkıda bulunacaktır. Koruma aracı olarak da Skoda Octavia 2.0TDi ayrı bir güzel olabilir diye düşünüyoruz.

Facebook Comments