Bugatti Chiron Lego; Sürülebilir ve gerçeği ile aynı ölçülerde

Uzun zamandır adı maksimum hız ve 0-400km/s-0 denemelerinde geçen Bugatti Chiron’un geçtiğimiz günlerde bir de 2 katı fiyata sahip Divo versiyonu tanıtılmıştı. Şimdi ise çok daha ilginç bir örneği karşımıza çıktı. Bugatti Chiron Lego, boyutları itibariyle orijinali ile aynı ölçülere sahip ve sürülebilir olmasıyla da dikkat çekiyor.

Bahsi geçen dev oyuncak Lego hayranı bir kişinin kendi özgün çalışması değil. Lego’nun Bugatti ile birlikte gerçekleştirdiği özel mi özel bir proje. Oldukça büyük ebatlardaki teknik Lego oyuncaklara alışığız, hatta yine Chiron’un satışta olan böyle bir teknik legosu halihazırda zaten vardı.

Sürülebilir Bugatti Chiron Lego özellikler

Bu dev legonun bünyesinde tam tamına 2304 adet Lego elektrik motoru var. Toplamda 5,44ps güç üretebilen bu motorların ürettiği tork ise 92Nm ve ağırlığı 1500kg civarında olan oyuncağı da 20km/s maksimum hıza çıkartabiliyor. Aracın sürülebilir olmasını sağlayan sistemde 4,032 adet Lego Teknik dişlisi yer alıyor.

Ayrıca toplamda kullanılan Lego parça sayısı 1 milyon adet ve 339 farklı parçadan oluşuyor. Aracın direksiyonundan tutun fren disklerine kadar lego parçaları ile inşa edilmiş ancak jantları biraz da mecburiyetten olsa da gerek orijinal aracınkilerle aynı tercih edilmiş. Sürülebilir Bugatti Chiron Lego’yu tasarlamak ve birleştirmek için ise tam 13.000 saatlik iş gücüne ihtiyaç duyulmuş ve yaklaşık 1 yılda tamamlanmış. Maliyeti konusunda ise herhangi bir açıklama yer almıyor. Ayrıca dev oyuncağın satışı da en azından şimdilik yok.

Sürülebilir Bugatti Chiron Lego’yu kim kullandı?

Açıkçası 20km/s maksimum hıza sahip bir oyuncağı kim olsa kullanır diyebilirsiniz. Ancak Bugatti ve Lego yetkilileri bu açıdan da titiz bir seçim yapmışlar ve çok tecrübeli bir yarış sürücüsünü olan, 4 LeMans birincisi Andy Wallace’ı seçmişler. Andy Wallace daha önce 0-400km/s-0 rekorunu kıran Bugatti Chiron aracının da sürücüsüydü. Daha da önemlisi, 1988 yılında efsane McLaren F1 XP5 prototipi ile 391km/s maksimum hız rekorunu kıran sürücü de tam olarak kendisiydi.

Sürülebilir Bugatti Chiron Lego’nun amacı ne?

80’li ve 90’lı yılların efsane oyuncağı Lego, günümüz dijital dünyasında artık birçok çocuğun ilk tercihi olmaktan maalesef çıktı. Nasıl ki sokak oyunlarının vadesi çoktan doldu, Lego da aynı kaderi paylaşma noktasında. Öyle ki şirket uzun zamandır zarar ediyor. Lego Teknik ile yaratıcılığın sınırlarını zorladıklarını söyleyen Lego yetkilileri, bu sayede neler yapılabileceğini göstermek istemişler. Umarız bu çabalarında başarılı olurlar ve çocuklarda yaratıcılığı ve el becerisini tavan yaptıran bu harika oyuncağı yaşatmayı başarabilirler.

Facebook Comments