Aurus Senat; Putin’in limuzini olarak dünyaya açılmak

2018 Moskova Otomobil Fuarı’nın kapılarını ziyaretçilere açmasına 1 gün kala, Rus üreticilerin ilginç ve şaşırtıcı modelleri de gündeme düşmeye devam ediyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan “Putin’in yeni limuzini” lakaplı Aurus Senat’ın özellikleri resmi olarak tanıtıldı ve oldukça merak edilen motorunun teknik verileri de açıklandı.

Açıkçası Aurus Senat’ın teknik verilerinden daha çok tanıtılış yöntemi bizim ilgimizi daha çok çekti. İlk olarak Putin’in yeni limuzini olarak tanıtılan bu araç, sanki sadece Rus Hükümeti ve Putin için üretilecekmiş gibi bir izlenim uyandırıyordu. Ancak yapılan açıklamalardan aracın tüm dünyaya üretileceği belirtiliyor. Yani ortaya çıkış ve tanıtım yöntemi usta bir şekilde Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin öne sürülerek gerçekleştirildi. Bu sayede, tanıtımından aylar önce çok daha etkili ve dünya çapına yayılan gizli bir reklam yapıldığını söylemek mümkün görünüyor. Bu açıdan Rusları tebrik etmek gerek.

Harika bir reklam kampanyası ile karşımıza çıkartılan Aurus Senat’ın tasarımı ise gerçekten de etkileyici ancak kesinlikle özgün değil. 2 İngiliz lüks marka; BMW kontrolündeki Rolls Royce ve VW kontrolündeki Bentley’den çeşit çeşit tasarım detaylarına sahip olan araç, ne içte ne de dışta kendine özgü bir tasarım detayına sahip değil.

Aracın boyutları tarafında ise; 2 farklı kasa tipi ile sunulan Aurus Senat’ın kısa versiyonu 5,630mm uzuluğa sahipken, uzun versiyon 6,630mm uzunluğa sahip. Bu veriler doğrultusunda, kısa versiyon Rolls Royce Phantom’un normal tipinden 132mm daha kısayken, uzun versiyonu Phantom’un uzun versiyonundan 648mm daha uzun olmasıyla dikkat çekiyor.

Aurus Senat motor seçenekleri

Putin’in Limuzini nasıl ki İngiliz ekolünden kopyalandıysa, motorunda da Alman etkisi mevcut. Porsche ile beraber tasarlanan 598ps gücündeki 4.4lt V8 turbo-benzin motorda ayrıca elektrikli motor takviyesi de mevcut. İkinci motor seçeneği ise 6.6lt hacminde bir V12 silindirli motor ve 859ps güce güç üretebiliyor. Her iki motor için de güç 4 tekerleğe 9 ileri otomatik şanzıman vasıtasıyla aktarıyor. Bu arada V8 motor seçeneğinin bile 6 saniyenin altında 100km/s hıza çıktığını belirtmekte fayda var.

Aurus Senat fiyat ve diğer kasa tipleri

Aurus Senat’a özellikle petrol zengini Orta Doğu ülkelerinden büyük ilgi olduğu belirtilirken, fiyatının da benzer özellikteki Rolls Royce ve Bentley modellerinden %20 daha düşük olacağı belirtiliyor. Tabi alıcıların bir kısımının sırf “Putin’in Limuzini” söylemini dikkate alarak Aurus Senat’ı tercih edebileceğini düşünüyoruz.

Son olarak SUV ve Cabriolet de olmak üzere birçok farklı kasa tipinin şu an tasarım aşamasında olduğu açıklanıyor. Yani ürün gamının çeşitli zevklere ve gelir gruplarına göre de genişleyeceğini tahmin etmek zor olmayacaktır.

Facebook Comments