Mercedes SLK (R170); Mercedes Yıldızı’na Türk imzası

0
226
mercedes slk r170 test review

Geçmişten günümüze kadar ürettiği önemli araçları ile kendini kanıtlayan Mercedes’e 90’lı yıllarda bir Türk’ün eli de değmişti. W202 kasa Mercedes C Serisi ve ilk kasası (R170) ile kendini gösteren 2 kişilik üstü açık otomobil Mercedes SLK, Murat Günak’ın başında olduğu tasarım ekibi tarafından dizayn edilmişti. Üstelik SLK’ın tasarımı başlandığında ilk olarak efsane Mercedes tasarımcısı Bruno Sacco’nun da emeği geçmişti. İşte biz de bugün, 1997 model ve sadece 26.000km’deki Mercedes SLK 200 modelini test edeceğiz.

Mercedes SLK videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

Oldukça iyi kondisyonda olan aracımız R170 kasa SLK, ürün gamının giriş seviyesinde yer alan SLK200 modeli. Giriş seviyesi olması nedeniyle en ulaşılabilir SLK demek de mümkün görünüyor. Ayrıca daha üst seviye sahip versiyonlarda kompresör (SLK 200 Kompressor, SLK 230 Kompressor) kullanıldığı düşünüldüğünde, SLK 200’ün daha sorunsuz bir motora sahip olduğunu söylemek mümkün görünüyor.

Her ne kadar giriş seviyesi olsa da, SLK 200’ün bile egzoz sesi oldukça etkileyici ve motorun, sahip olduğu güçten daha yüksek olduğunu hissettiren bir düzeye sahip. Bu da SLK’nın ne kadar sportif tasarlandığını net bir şekilde gösteriyor. Aracın içi ise oldukça sade bir tasarıma sahip ve bu tip bir araç için gerekli birçok donanıma da sahip. Alçak oturma pozisyonu da bahsettiğimiz sportif duyguları körüklüyor.

Pratik bir şekilde çok kısa sürede açılan tavanı ise, insana üstü açık otomobil keyfini tam anlamı ile yaşatıyor. Rüzgarı saçınızda hissetmek gerçekten de ayrı bir duygu. Tam bir sahil kenarı aracı olan bu tip bir araçlar ile çok keyifli sürüşler yapılabilir. Üstelik çok uygun fiyatlara araçlar da bulmak mümkün. Şimdi videoyu izleme zamanı 🙂 İyi seyirler…

mercedes slk r170 test review