Yeni BMW Z4 Pebble Beach Concours d’Elegance etkinliğinde tanıtıldı

BMW’nin Roadster geleneğini günümüze kadar taşımayı başaran Z serisi’nin en yenisi Z4 yenilendi. Aslında yeni BMW Z4’ün karşımıza Z5 olarak çıkabileceği tahmin ediliyordu. Hatta Z4’ün üretilmeyeceğine dair haberler bile yapmıştık. Ancak BMW Z4 adını kullanmaya devam etti ve bu sayede model 3.jenerasyonu ile karşımıza tekrar çıkmış oldu.

BMW Z Serisi modeller her zaman sportif ve şık görünümleri ile dikkat çekmiştir. Ayrıca doğal olarak üst düzey gelir grubuna hitap etmeleri ile de ulaşılması hiç de kolay araçlar olmamıştır. İşte bu nedenle BMW, yeni BMW Z4’ü ABD’nin California eyaleti Pebble Beach şehrinde yapılan çok özel Concours d’Elegance etkinliğinde tanıttı. Bu yılki etkinlikte BMW’nin haricinde Lamborghini, Infiniti, Mercedes, Honda (makyajlı NSX ile) ve Bugatti gibi markalar üst düzey modellerini ve konseptlerini tanıtacaklar.

Yeni BMW Z4’e dönecek olursak;

Geçtiğimiz yıl aynı etkinlikte konsept modeli tanıtılan Z4, bu araç ile önemli benzerlikte detaylara sahip olsa da, doğal olarak çok sert hatlarından bir miktar kaybetmiş gibi görünüyor. Özellikle ön tasarımda yaşanan yumuşama oldukça belirgin. Ayrıca doğal olarak konsept modellere özgü kolsuz kapı kolları, kamera taşıyan incecik yan aynalar ve dev jantlar da üretim versiyonunda yer almıyor.

Bu arada yeni BMW Z4’ün; üretim versiyonu bir türlü tanıtılmak bilmeyen, 3 yıldır hepimizi oyalayan yeni Toyota Supra ile aynı motor, şanzıman ve platform da dahil olmak üzere birçok ortak noktasının olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Hatta ve hatta kokpitlerin bile genel olarak aynı olacağı Supra’nın gizli çekilen kamuflajlı fotoğraflarından anlaşılabiliyor. Tabi bu beznerlikler BMW üzerinden gerçekleşti. Ancak 2 aracın tasarımlarında olduğu gibi sürüş karakterlerinde de oldukça fark olacağı ifade ediliyor.

Yeni BMW Z4 motor ve şanzımanlar

Concours d’Elegance etkinliğine yakışır şekilde en üst motor seçeneği ile tanıtılan yeni BMW Z4’de 3.0lt turbo-benzin 340ps güce sahip motor seçeneği yer alıyor. Bu versiyon Z4 M40i olarak adlandırılmış. Motor gücü ise arka tekerleklere ZF üretimi tork konvertörlü 8 ileri otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Araç 0-100km/saat hızlanmasını 4.4 saniyede tamamlıyor. Aynı motora ancak bir miktar daha fazla güce sahip olacak olan Toyota Supra’nın en üst versiyonunun ise 4.1 saniyede aynı hıza ulaşması bekleniyor.

Her ne kadar henüz bu konuda bir açıklama yer almasa da; Araçta daha sonra BMW’nin C ve D segmentinde kullandığı motorların da yeni versiyonları ile yer alacağını tahmin edebiliriz. Diğer taraftan Mercedes’in Z4’ün rakibi SLC modelinde 1.6lt hacmindeki motorlar kullanılıyor.  Bu nedenle ilerleyen zamanlarda BMW’nin 1.5lt turbo-benzin motorunu da giriş seviyesi olarak sunulabileceği sürpriz olmayacaktır diye düşünüyoruz.

Son olarak; Yeni BMW Z4’ün 2019 yılının 2 çeyreğinde ülkemizde satılmaya başlanmasını bekliyoruz. Fiyatının ise 1.5lt hacminde motor ile satılması durumunda 400.000TL’den başlayacağını düşünüyoruz. Tanıtılan M40i ise 800.000TL-850.000TL civarında satışa sunulabilir.

Facebook Comments