Kalaşnikof CV-1; Rusların elektrikli otomobile bakışı

0
12
kalaşnikof cv-1

Rus Kalaşnikof AK-47 tüfekleri şüphesiz dünyanın en ünlü silahı diyebiliriz. 1949 yılında kullanılmaya başlanan bu tüfekler, günümüzde hala yaygın bir şekilde kullanılıyor. Çok çeşitli ülke ordularından tutun da terorist gruplara kadar yayılmış olan bu tüfekler, isabet konusunda birçok rakibinden geride kalsa da, her koşulda kullanılabilir olmaları, ucuz ve basit yapıları sayesinde bu günlere kadar gelebildiler. Diğer taraftan Kalaşnikof’un tanıttığı son ürün kendisi açısından oldukça sıra dışı diyebiliriz. Kalaşnikof CV-1 adındaki bu ürün retro kasaya sahip olsa da, oldukça modern teknolojisi ile dikkat çeken bir elektrikli otomobil konsepti olmasıyla dikkat çekiyor.

Kalaşnikof CV-1 esas olarak Moskvitch 1500 Kombi (IZH 21252) modeli üzerine kurulu, elektrikli bir konsept araç. 1973-1997 yılları arasında üretilen Moskvitch 1500 Kombi, Rusya’da oldukça yaygın bir model ve adeta otomobillerin kalaşnikofu denilebilir. İşte bu nedenle marka-kasa uyumu oldukça başarılı bir şekilde yan yana gelmiş.

Tabi ilk bakışta bu araç birçok kişiye gülünç gelebilir. Hatta “Yapa yapa bunu mu yapmışlar” diyerek gülenleri de duyar gibiyiz. Açıkçası biz bu konuda biraz daha olumlu düşüncelere sahibiz. Öyle ki; Kalaşnikof çıkıp da ultra modern bir elektrikli konsept araç yapsaydı, dünya çapında bu kadar ilgi çekemezdi diye düşünüyoruz.

Bu nedenle de biz Kalaşnikof CV-1 konseptine fazlasıyla sempati duyduk. Zaten ünlü silah firmasının sözcüsü Sophia Ivanova da bu tip bir aracın sadece şov amaçlı olduğunu ve üretime girmeyeceğini ifade etmiş. Diğer taraftan sözcü, artık elektrikli otomobil işine sıkı bir şekilde dahil olduklarını da, Amerikan Tesla‘yı kendilerine rakip olarak seçtiklerini belirterek açık bir şekilde açıklıyor.

Kalaşnikof CV-1 teknik özellikler

Konsept aracın motoruna ait teknik veriler detaylı bir şekilde açıklanmamış olsa da, birçok yeni teknolojinin geliştirildiği açıklanıyor. 90kWsaat’lik aküye sahip olan aracın 0-100km/saat hızlanmasını 6 saniyede tamamladığı ve yaklaşık olarak da 350km menzile sahip olduğu açıklanan bilgiler arasında yer alıyor.

Görüleceği gibi Kalaşnikof, oldukça ses getirecek retro tasarıma ancak diğer taraftan moden bir tekniğe sahip elektrikli araçla karşımıza çıkarak herkesi fazlası ile şaşırttı. Eminiz ki Kalaşnikof tüfekleri gibi çok yönlü elektrikli bir otomobil modeli ile de karşımıza çıkacaklardır. Kim bilir belki yerli otomobile de bir şekilde el sürerler. Malum gidişat Rusya’ya doğru ve ne ile karşılaşacağımız da belli olmaz. 😉