Yeni Toyota Corolla Touring Sports tanıtıldı

Toyota’nın C Segmenti HB modeli Auris geçtiğimiz aylarda yenilenmişti. Adının da artık Auris değil Corolla HB olarak kullanılacağı geçen hafta açıklanmıştı. Şimdi ise modelin Station versiyonu olan Toyota Corolla Touring Sports tanıtıldı.

Araçta en dikkat çeken detay ise; ön ve arka dingil arası mesafenin HB kardeşine göre 60mm daha uzun olması denilebilir. Birçok üretici Station modeller tasarlarken genellikle bu mesafeyi değiştirmeden sadece aracın arkasını uzatıyor. Toyota’nın yaptığı ise açıkçası kendi işini zor sokmak denilebilir. Bu durum uzatılmış bir versiyonun ortaya çıkmasını sağlıyor ve arka diz mesafesinde de ciddi bir artışa işaret ediyor. Kısacası Toyota burada müşteri isteklerini ve taleplerini dikkate alarak başarılı bir işe imza atmış. Bu artış sonucunda da sınıfının en iyi arka diz mesafesine sahip olan aracın Toyota Corolla Touring Sport olacağı iddia ediliyor.

Diz mesafesinin yanında Station aracın bagajı da oldukça iyi bir hacme sahip. 598lt olarak açıklanan bu değer Seat Leon ST’den daha fazlayken, Peugeot 308 SW ve Skoda Octavia Estate’den yaklaşık 10lt daha geride.

Yeni Toyota Corolla Touring Sports motorlar

Her şeyden önce; motor seçenekleri açısından HB kardeşi ile doğal olarak bir fark yer almıyor. Prius ve CH-R modellerinde yer alan 1.8lt atmosferik-benzin motor ortalama olarak 3.4lt/100km civarında bir yakıt tüketimi sahip. Ayrıca 178ps gücünde 2.0lt hacme sahip daha güçlü bir hybrid seçenek de mevcut. Ülkemiz mevcut ÖTV sistemine uygun bir seçenek olmasa da, halen devlet tarafından Toyota hybrid modellerini kapsayan bir ÖTV iskontosu mevcut. Bu durum devam ederse, yeni Toyota Corolla Touring Sports Hybrid sahip olduğu bu yeni tasarım ile ilgi görebilir.

Giriş seviyesi motor seçeneği olarak ise; yine Toyota C-HR modelinde kullanılan 1.2lt turbo-benzin 116ps gücündeki motor yer bulacak. Yeni Toyota Corolla Touring Sports modelinin ülkemizde esas olarak bu motor seçeneği ile satış yapacağını düşünüyoruz. Dizel motor konusunda ise en ufak bir bilgi henüz yer almıyor. Modelin 2019 yılı başında ülkemizde olması beklenebilir. Fiyatının ise 1.2lt turbo-benzin motor, manuel şanzıman ve baz donanım ile giriş seviyesinde 110.000TL’den başlayıp, 1.8lt hybrid- CVT otomatik şanzıman ve üst düzey donanım ile 220.000TL’yi bulabileceğini düşünüyoruz.

Facebook Comments