Mercedes EQC tanıtıldı. Mercedes’in Tesla’ya karşı ilk rakibi

Elektrikli otomobiller günden güne yaygınlaşıyor ve birçok Alman marka da bu konuda gözünü ciddi şekilde karartmış durumda. Amerikan Tesla’ya karşı ilk gerçek cevabı BMW i Serisi ile vermişti. Ancak model anlamında i3 ve i8 gibi daha farklı kategorideki araçlarla kendini gösterebilmişti. Şimdi ise Mercedes BMW’nin i Serisi gibi EQ Serisi’ni ortaya çıkardı. Tesla Model X ve Jaguar I-Pace’e doğrudan bir rakip olan Mercedes EQC’yi tanıttı.

Mercedes EQ kısaltmasını, tam 2 yıl önce, Eylül 2016 tarihinde karşımıza konsept bir model ile zaten çıkartmıştı. Üretim modeli ise konsept model ile genel anlamda aynı tasarıma sahip denilebilir. Zaten günümüzde birçok otomobil markası elektrikli konsept araçlarını küçük farklar ile piyasaya sürüyorlar. Bu açıdan elektrikli konsept araçların oldukça belirleyici olduğunu söylemek mümkün görünüyor. Aracın dış tasarımı Mercedes GLC ile oldukça benzer. İçi ise Mercedes’in son modellerinde benimsediği tarz ile örtüşüyor.

D segmenti bir Crossover olan Mercedes EQC’nin en büyük rakibi ise şüphesiz benzer boyutlara sahip olan Jaguar I-Pace modeli. Diğer taraftan genişlik olarak benzer olsa da, uzunluk ve 2 dingil arası mesafesi açısından Tesla Model X bir üst sınıfa daha yakın görünüyor. Yine de bu kategorideki elektrikli model kıtlığı düşünüldüğü zaman, bu 3 araç birbirlerinden müşteri kapma potansiyeline fazlasıyla sahip.

Mercedes EQC motor, performans ve menzil

Mercedes EQC’de hem ön hem de arka aks da toplamda 2 adet elektrikli motor yer alıyor. Bu da onu doğal olarak 4×4 bir araç haline getirse de, çekişin esas olarak önde olduğu vurgulanıyor. Hafif ve orta düzeyde güç ihtiyacı olduğu zaman ön aksta yer alan elektrikli motor devredeyken, güç ihtiyacı arttığı zaman arkadaki motor da devreye giriyor. Ayrıca bu durum sürüş şartlarına göre de değişebilir. Toplamda 407ps güç ve 765Nm torka sahip olan aracın 0-100km/s hızlanması 5.1 saniyeyken, 180km/s (sınırlandırılmış) maksimum hıza çıkabiliyor.

Diğer taraftan menzil konusu, elektrikli otomobillerde performanstan daha önemli diye düşünüyoruz. Mercedes EQC’de aracın altında yayılı bir şekilde konumlandırılmış 80kWsaat’lik piller sayesinde, artık miladı dolan NEDC tüketim standardına göre 450km menzil elde ediliyor. Ancak Mercedes sadece NEDC ile kalmamış, ayrıca güncel WLTP tüketim standardına göre de menzil belirtmiş. Bu doğrultuda WLTP’ye göre 400km menzile sahip olduğu açıklanıyor.

Açıkçası 400km menzil değeri biraz hayal kırıklığı denilebilir. Halihazırda EQC’nin en büyük rakibi konumunda olan Jaguar I-Pace, 400ps güce ve 700Nm torka sahip motoru ile 470km gibi başarılı bir WLTP standardı menzil değerine sahip. Üstelik 4.8sn 0-100km/s hızlanması ile de daha yüksek performansa sahip. Menzil değerinin daha iyi olmasını en büyük nedeni olarak ise; Mercedes EQC’den 10kWH daha yüksek kapasiteye sahip 90kWh’lik pilleri diyebiliriz.

Mercedes EQC’nin 80kWh’lik pillerinin ne kadar zamanda tam olarak şarj olduğu henüz belirtilmiyor. Ancak %80 kapasiteye 40 dakikalık bir zamanda ulaşabildiği açıklandı. Mercedes’in su soğutmalı duvar tipi kendi şarj aleti ile sağlanan bu değerin, normal bir priz vasıtasıyla elde edilenden 3 kat daha hızlı olduğu da açıklananlar arasında yer alıyor.

Mercedes EQC fiyat

2019 2. çeyreğinde satışa sunulması planlanan EQC için Mercedes tarafından henüz bir fiyat açıklanmıyor. Ancak Jaguar I-Pace’ın 65.000 Euro Avrupa fiyatı bu açıdan yol gösterici olabilir. Ülkemizde elektrikli otomobillere %15 oranında ÖTV uygulanıyor. BMW i3 Avrupa’da 38,000Euro giriş seviyesi fiyata sahipken, aynı araç ülkemizde güncel Euro kuru ile (1Euro=7.75TL) 320,200TL fiyata sahip. Bu doğrultuda Mercedes EQC fiyatının Jaguar I-Pace ile benzer olacağı düşünülürse, BMW i3 fiyatının Avrupa/Türkiye oranı kullanıldığında karşımıza yaklaşık 550,000TL gibi bir fiyat çıkıyor.

Bu fiyat önümüzdeki günlerde Türkiye’de satışa çıkacak I-Pace’i de doğrudan işaret ediyor. Euro kurunda önemli bir değişiklik olmaz ise Mercedes EQC’nin %15 ÖTV sayesinde yaklaşık 600.000TL gibi bir Türkiye satış fiyatı ortaya çıkabilir. Tabi elektrikli araçların yaygınlaşması ÖTV politikasını etkileyebilir ve bunun sonucunda da elektrikli otomobillerde ÖTV artışları karşımıza çıkabilir.

Facebook Comments