Toyota Corolla HB adı geri dönüyor; Güle güle Toyota Auris

Ülkemizde 2007 yılından beri Auris adıyla satılan Toyota’nın C Segmenti HB modeli artık popüler eski adına tekrar kavuşuyor. Bu doğrultuda artık Toyota Corolla HB adıyla satılmaya başlanacak olan yeni Auris, geçtiğimiz aylarda ABD’de tanıtılmış ve dinamik tasarımı ile de büyük dikkat çekmişti.

ülkemizdeki Toyota fabrikasında üretilen Toyota CH-R ile başlayan, daha sonra yeni Toyota Camry ile kendini gösteren yeni ve farklı tasarım anlayışının, aynı şekilde Auris modeline de sıçramış olduğunu görmek fazlasıyla memnuniyet verici. Sportif ve modern hatlar oldukça başarılı bir şekilde bir araya getirilebilmiş. Boyu 40mm uzayan, 30mm genişleyen ve 25mm alçalan model, gözle görülür derecede büyümüş. Ayrıca sadece tasarım anlamında değil, ayrıca duruş anlamında da daha sportif demek mümkün görünüyor.

Yeni Toyota Corolla HB (Yeni Auris) motorlar

Henüz motor seçenekleri konusunda fazla bir detay yer almıyor. Ancak 1.8lt atmosferik-benzin motorun öncülük yaptığı elektrik motrou destekli hybrid sistemin yer alacağı en başta açıklandı. Ortalama olarak 3.4lt/100km civarında bir yakıt tüketimi olacağı ve sadece elektrik motorun günlük kullanımlarda da yeterli olabileceği açıklandı. Şimdilik kesin bir menzil açıklanmamış olsa da, günlük kullanımın %50 civarındaki kısmı elektrik gücü ile katedilebilir.

Ülkemiz mevcut ÖTV sistemine uygun bir seçenek olmasa da, halen devlet tarafından sadece Toyota hybrid modellerini kapsayan bir ÖTV iskontosu mevcut. Bu durum devam ederse, yeni Toyota Auris Hybrid sahip olduğu bu yeni tasarım ile ilgi görebilir diye düşünüyoruz.

Giriş seviyesi motor seçeneği olarak ise; Toyota C-HR modelinde de kullanılan 1.2lt turbo-benzin 116ps gücündeki motor kendine giriş seçeneği olarak yer bulacak. Yeni Toyota Crolla HB’in ülkemizde esas olarak bu motor seçeneği ile satış yapacağını düşünüyoruz. Dizel motor konusunda ise en ufak bir bilgi henüz yer almıyor. Modelin 2019 yılı başında ülkemizde olması beklenebilir.

Not: Bir önceki kasa ile olan görsel karşılaştırmayı ise; aracın kokpitini ve daha detaylı fotoğraflarını gösteren detaylı fotoğraflar yayınlanınca yapacağız. Bu nedenle tasarım konusunda şimdilik fazla yorum yapmaya gerek görmüyoruz.

Facebook Comments