2018’de hangi ülke Google’da en çok hangi otomobil markasını aradı?

0
19
2018'de hangi ülke Google’da en çok hangi otomobil markasını aradı?

Google, tartışmasız bir şekilde şu anda dünyanın en çok kullanılan arama motoru olmasıyla öne çıkıyor. Neredeyse herkes aklına gelen bir şeyi aramak için artık Google’ı önemli bir kaynak olarak görüyor. Otomobil markaları hakkında çeşitli bilgilerin bulunduğu en iyi kaynağın internet olduğunu ve bu bilgileri bulmak için genelde Google’ın kullanıldığı ise su götürmez bir gerçek. Bu doğrultuda yapılan bir istatistik ise oldukça dikkat çekici. Dünya çapında otomobil markaları ile ilgili Google  aramalarının derlendiği bir yayın oldukça ilgimizi çekti.

Her ne kadar 2018 yılı henüz tamamlanmamış olsa da, derlenen veriler, ülkelerin otomobil markaları hakkındaki aramaları ile ilgili olarak fikir verir nitelikte. Ancak daha detaylı ve en çok aranan markanın yanında, 2. ve 3. sıraları da gösteren  bilgileri 2019 yılı Ocak ayında daha detaylı bir şekilde analiz etmeyi düşünüyoruz. Öncü niteliğinde olan bu yayınımızda ise hangi ülkenin hangi markayı en çok aradığına göz atacağız.

Her şeyden önce; Dünyanın geneline bakıldığı zaman Toyota’nın en çok aranan marka olduğunu net bir şekilde görüyoruz. Japon Toyota’yı BMW ve Mercedes gibi Alman markalar takip ediyor. Rusya’yı mora boyayan Hyundai ise daha başka ülkelerde de en çok arananlar arasında yer alıyor ve Alman premium markaların ensesinde. Hyundai’yi VW, Chevrolet ve Honda gibi markalar izliyor.

Google’da Türkiye ne durumda?

Türkiye’de ise Fransız Renault markası lider. Renault’u diğer en çok arayan 2 ülke ise Hırvatistan ve ana vatanı Fransa. Super Sport otomobil üreten markalar arasında ise lider açık ara Lamborghini. Haritadan Lamborghini’nin Güney Amerika ve Güney Asya’da oldukça popüler olduğu anlaşılıyor. Dünyanın en popüler ve öncü elektrikli otomobil markası Tesla ise, bu tip araçların yaygın bir şekilde kullanıldığı Norveç ve Çin gibi ülkelerde en fazla aranmış.

Bazı markalar ise kendi ana vatanlarında en çok aranmasıyla öne çıkıyor. Almanya’da Mercedes, Fransa’da Renault, Hindistan’da Maruti (Suzuki), İsveç’te Volvo en çok aranmış. Diğer taraftan bu ülkelerin aksine bazı önemli otomobil üreticisi ülkeler, kendi öz markalarını ana vatanlarında birinciliğe taşıyamamış. Hyundai’nin ana vatanı Güney Kore ve Toyota’nınki Japonya’da BMW aramalarda liderken, ABD’de de Toyota lider. Seat’ın ana vatanı İspanya ve birçok öenmli markanın ana vatanı İtalya’da ise VW lider durumda görünüyor.

Aşağıda yer alan Dünya haritasında kıtalar ve ülkelere göre yapılan Google aramaları detaylı bir şekilde görülebilir.

Bu konu da ilginizi çekebilir; En çok arıza çıkaran 25 otomobil modeli