En güvenilmez – en çok arıza çıkaran 25 otomobil modeli hangileri?

Farklı ülkelerde farklı yayın organları tarafından araçların güvenirliliği konusunda yapılan araştırmaları sizlere zaman zaman aktarıyoruz. Şimdi ise İngiltere merkezli önemli bir otomobil haber sitesi tarafından yapılan ve İngiltere’de satılan araçları kapsayan, en güvenilmez ve en güvenilir 25 otomobil modelini aktaracağız.

Yapılan geniş kapsamlı bu araştırma, 33 markadan 169 farklı modelin yer aldığı 14,208 adet aracı kapsıyor. Ancak burada “Güvenilmez-Güvenirlilik” kelimeler ile “Güvenlik” kelimesi arasında bir kavram kargaşası oluşabilir. Bu nedenle araştrmanın sınırlarını iyi çizmek gerekiyor ve 1-3 yaş arasındaki araçlar araştırmaya dahil edilmiş. Yani arıza yapma oranlarına göre statistik bilgiler oluşturulmuş ve araçtaki kişilerin güvenliği söz konusu değil. Araştırma konusu olarak “Unreliable” yani “Güvenilmez” kelimesi kullanılıyor. “Safety” yani “Güvenlik” araştırılmıyor.

Ayrıca kapsamın oldukça geniş olduğunu da belirtmekte fayda var. Hem en güvenilmez, hem en güvenilir hem de sınıf bazında en çok ve en az arıza yapan otomobiller tespit edilmiş. Bu verileri, sizlere ayrı ayrı konular içinde detaylı bir şekilde yorumlarımızı da ekleyerek farklı günlerde aktaracağız. Bu bölümde en güvenilmez yani en çok arıza çıkartan 1-3 yaş aralığındaki araçlara göz atacağız.

Not: Sıralama en fazla arıza çıkartan araçla başlamaktadır ve düşük skor daha kötü anlamına gelmektedir. 100 üzerinden not verilmiş gibi düşünülebilir.

En güvenilmez 25 otomobil modeli

 1. LR (Land Rover) Range Rover Sport Dizel – Skor: 14.5
  • Şanzıman, Aktarma organları, Motor ve süspansiyon. Araçarın %60’ında sorun çıkmış. Araçların belli bir kısmı 1 haftanın üstünde serviste kalmış.
 2. Volvo XC90Skor: 22.6
  • Elektrik, elektronik ve yazılım. Motor, şanzıman ve aktarma organları arızası çok az. Araçların %53’ünde sorun çıkmış. Sorunların neredeyse tamamı ücretsiz olarak onarılmış. Araçlar kısa süre içinde teslim edilmiş.
 3. Nissan Qashqai Benzin – Skor: 28.9
  • Akü, motordan bağımsız elektrik arızaları ve gövde. Araçların %56’sında sorun çıkmış. Sorunların neredeyse tamamı ücretsiz olarak 1 hafta içinde onarılmış.
 4. Fiat 500XSkor: 32.3
  • Çok çeşitli elektrik arızaları ve gövde. Araçların %33’ünde sorun çıkmış. Sorunların neredeyse tamamı ücretsiz olarak 1-2 gün içinde onarılmış.
 5. Jaguar XESkor: 36.7
  • Motordan bağımsız elektrik arızaları, gövde, motor, yakıt sistemi, süspansiyon ve direksiyon sistemi. Araçların %44’ünde sorun çıkmış. Sorunlar 1 hafta içinde onarılmış.
 6. Jeep Renegade – Skor: 42.1
  • Motor, motor elektroniği ve fren sistemi. Araçarın %43’ünde sorun çıkmış. Araçların belli bir kısmı 1 haftanın üstünde serviste kalmış.
 7. LR Discovery Sport DizelSkor: 43.8
  • Çok çeşitli elektrik arızaları, gövde ve iç trimler. Araçların %40’ında sorun çıkmış. Sorunların neredeyse tamamı ücretsiz olarak 1 hafta içinde onarılmış.
 8. Nissan Qashqai Dizel – Skor: 44.2
  • Akü, motordan bağımsız elektrik arızaları ve gövde. Araçların %49’unda sorun çıkmış. Sorunların neredeyse tamamı ücretsiz olarak kısa süre içinde onarılmış.
 9. Mercedes E Serisi (Yeni kasa)Skor: 46.1
  • Çok çeşitli elektrik arızaları, iç trimler. Araçların %24’ünde sorun çıkmış. Sorunların neredeyse tamamı ücretsiz olarak 1 hafta içinde onarılmış. Az sayıda araç 1 hafta üstünde serviste kalmış.
 10. Mercedes B Serisi – Skor: 46.2
  • Şanzıman, Motor ve Motor elektriği. Araçarın %35’inde sorun çıkmış. Araçların belli bir kısmı çekici üstünde gelmiş ve 1 haftanın üstünde serviste kalmış.
 11. Nissan PulsarSkor: 48.3
  • Motordan bağımsız elektrik arızaları. Sorunların neredeyse tamamı ücretsiz olarak 1 günün üstünde bir sürede onarılmış.
 12. Nissan Note – Skor: 48.6
  • Süspansiyon, motor ve motor ile alakalı elektrik arızaları. Araçların %36’sında sorun çıkmış.
 13. LR Range Rover EvoqueSkor: 52
  • Şanzıman, motordan bağımsız elektrik arızaları, gövde ve iç trimler. Araçların %34’ünde sorun çıkmış. Sorunların neredeyse tamamı ücretsiz olarak onarılmış.
 14. Tesla Model SSkor: 52.4
  • Elektrik motorları, gövde, iç ve tış trimler. Araçarın %38’inde sorun çıkmış. Sorunların neredeyse tamamı ücretsiz olarak onarılmış Araçların belli bir kısmı 1 haftanın üstünde serviste kalmış.
 15. Mazda 2 – Skor: 52.7
  • Motordan bağımsız elektrik ve yakıt sistemi arızaları.
 16. LR Discovery DizelSkor: 54.2
  • Motor elektrik arızaları ve gövde. Araçların %50’sinde sorun çıkmış. Sorunların neredeyse tamamı ücretsiz olarak onarılmış.
 17. Nissan Juke Benzin – Skor: 55.2
  • Çok çeşitli elektrik arızaları. Sorunların neredeyse tamamı ücretsiz olarak onarılmış.
 18. Volvo V40Skor: 55.5
  • Motor ve egzoz sistemi arızaları. Araçların %48’inde sorun çıkmış. Sorunların neredeyse tamamı ücretsiz olarak onarılmış. Araçlar 1 günün üstünde bir sürede teslim edilmiş.
 19. LR Range Rover DizelSkor: 55.8
  • Çeşitli elektrik sistemi, gövde ve iç trim. Araçarın %33’ünde sorun çıkmış. Birçok onarım ücretsiz yapılmış. Land Rover’ın diğer modelleri arasında daha az sorun çıkarması ile sivriliyor.
 20. Seat AtecaSkor: 56.2
  • Motordan bağımsız elektrik arızaları. Araçların %43’ünde sorun çıkmış. Sorunların neredeyse tamamı ücretsiz olarak onarılmış.
 21. Citroen C4 Picasso / C4 Grand PicassoSkor: 56.8
  • Motordan bağımsız elektrik sistemi ve süspansiyon arızaları. Araçların %37’sinde sorun çıkmış. Sorunların neredeyse tamamı ücretsiz olarak onarılmış ancak bazı süspansiyon sorunları 1500 Sterlin üstünde masraf çıkartmış.
 22. VW CC Dizel – Skor: 58
  • Motordan bağımsız elektrik arızaları. Araçların %40’ında sorun çıkmış. Sorunların büyük bir kısmı ücretsiz olarak onarılsa da bazı sorunlarda kullanıcıdan ücret talep edilmiş. Ayrıca bazı araçlar 1 haftadan daha fazla serviste kalmış.
 23. Mazda 3Skor: 58,4
  • Motor elektrik, süspansiyon ve direksiyon sistemi arızaları. Araçların %28’inde sorun çıkmış. Sorunların büyük bir kısmı ücretsiz olarak onarılsa da bazı sorunlarda kullanıcıdan ücret talep edilmiş. Ayrıca bazı araçlar 1 günden daha fazla serviste kalmış.
 24. Mercedes GLASkor: 58.6
  • Genellikle elektrik harici sorunlar belirtilmiş. Araçarın %42’sinde sorun çıkmış. 1 haftanın altında serviste kalmış.
 25. VW PoloSkor: 58.8
  • Motordan bağımsız elektrik arızaları. Araçların %20’sinde sorun çıkmış. Sorunar genellikle klima, geri görüş kamerası, bilgi-eğlence sistemi ve start-stop sisteminden kaynaklanmış.

Kaynak: Whatcar

Facebook Comments