Kullanılmamış Saab 9-3 satışa çıktı. Ne kadara satılabilir?

Başarılı ve beğenilen otomobiller yapmasına rağmen mali açıdan başarıya ulaşamayan markalardan bir tanesi olan Saab’ın iflas etmesi birçok otomobilseveri üzmüştü. Üretilen son ve kullanılmamış Saab 9-3’lerden bir tanesi ise satışa çıktı.

Hatırlanacak olursa Saab 9-3 modeli, geçtiğimiz aylarda adı bir dönem yerli otomobil ile de geçen Çin-İsveç ortaklığındaki NEVS markası tarafından tam elektrikli NEVS 9-3 EV olarak tekrar hayat bulmuştu. Bu aracın gövdesi ve kokpiti hemen hemen aynı olsa da tekniği tamamen farklı. Aslında bu durum Saab 9-3 modelinin gerek tasarım gerekse de imaj olarak ne kadar güçlü ve popüler bir model olduğunu kanıtlar nitelikteydi.

İlginizi çekebilir; Uçak da üretmiş 3 otomobil markası

NEVS 9-3 modelini bir kenara bırakıp konu başlığımız olan sıfır km sayılabilecek kullanılmamış Saab 9-3 modeline geri dönelim. İtalya’nın Pordenone şehrinde yer alan Zanetti Omero & C adındaki otomobil galerisi tarafından satışa çıkartılan araç, sadece 90km’de. Saab fabrikasının iflas edip üretimi durdurmasından hemen önce satın alınmış. Ayrıca son üretilen birkaç araçtan bir tanesi olduğu tahmin ediliyor. O zamanlar Saab yetkili satıcısı olarak faaliyet gösteren firma, şimdilerde Honda yedek parçası satışı yapıyor ve bunun yanında Saab yedek parçaları satmaya da devam ediyor.

Saab 9-3 fiyat

2011 model olan SW kasa tipindeki araçta 1.9lt turbo-dizel 130ps güce sahip bir motor yer alıyor. 6 ileri manuel şanzımana sahip olması da arayan için bulunmaz bir fırsat denilebilir. Saab 9-3 modelinde sunulmuş en üst donanım seviyesi olan Vector ile bezenmiş olan araç için istenen fiyat ise 31.000Euro olarak açıklanıyor. Türk lirası karşılığı ise yaklaşık 190.000TL. Açıkcası Avrupa koşullarında pahalı gibi görünen bu fiyat, üretim bandından son çıkmış, nesli tükenmiş ve sıfır km denebilecek bir araç için hiç de yüksek değil. Hem bir koleksiyoner hem de bir Saab hayranı bir kişi için ise bulunmaz bir nimet gibi görünüyor.

Bakalım belki de sadece müzelerde görmeye alışık olduğumuz kullanılmamış ve sıfır km denilebilecek böyle bir Saab 9-3 modeli ne kadar fiyata satılacak? AutoScout24’de satışta 🙂 İyi takipler 🙂

Facebook Comments