VW Passat GTE (Hybrid) Türkiye’ye mi geliyor? Fiyatı ne olur?

0
172
vw passat gte türkiye fiyat

Yaklaşık 2 yıl önce Avrupa’da satılmaya başlanan VW’in D Segmenti hybrid seçeneği VW Passat GTE’ye yetkili serviste rastladık. Her ne kadar VW yetkilileri, modelin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği veya ne zaman geleceği konusunda ser verip sır vermeseler de, Doğuş Oto’ya ait olduğunu teyit ettiğimiz bu aracın denenmek için getirildiği gayet açık ve net.

vw passat gte türkiye fiyat

Hybrid yani hem elektrik hem de içten yanmalı motora sahip araçların ülkemizde yavaşta olsa artmaya başladığı düşünüldüğünde, 2019 yılı başlarında VW Passat GTE’yi ülkemizde görme ihtimalimiz olduğunu düşünüyoruz. Hybrid araçların sahip oldukları içten yanmalı motorun hacmine göre vergilendirildiği düşünüldüşünde ise; GTE’nin 1.4lt turbo-benzin 150ps motoru %60’lık ÖTV dilimine giriyor. İşte bu nedenle de aracın büyük bir avantajı yer alıyor. Hem ilk alımda, hem de 6 ayda bir ödenen MTV harcı açısından araç büyük avantaja sahip olmasıyla öne çıkıyor.Üstelik yaklaşık 50km mesafeyi tamamen elektrik motoru ile gidebilmesi de, ülkemizdeki akaryakıt fiyatları düşünüldüğünde çok büyük bir avantaj.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı; Bize göre halen Doğuş Oto tarafından denenmekte olan VW Passat GTE çok büyük bir ihtimalle ülkemizde satılacaktır. ÜStelik 2.0lt dizel motora sahip Passat modellerine göre ÖTV avantajı nedeniyle de, Almanya’da 2.0lt dizelden daha pahalı olan GTE, ülkemizde daha uygun bir fiyata sahip olabilir. Tabi VW Arteon modelindeki gibi, fiyatlar olması gerekenden %10-%15 daha da fazla tespit edilirse o zaman işler değişebilir.

VW Passat GTE teknik özellikler

Passat GTE’de 156ps güce sahip 1.4lt turbo-benzin motor ile 115ps güce sahip bir elektrikli motor bulunuyor. Hybrid sistemin net çıkış gücü ise 218ps olarak açıklanıyor. Elektrik motorun etkisi ile oldukça iyi olan tork değeri ise tam 400nm. Güç ve tork ise ön tekerleklere 6 ileri DSG şanzıman ile aktarılıyor. Oldukça iyi güç ve tork değerlerine sahip modelin performans ve tüketim değerleri ise şu şekilde;

 • 0-100km hızlanma: 7.4 saniye – GTE Mode (Elektrikli + TSI motor beraber)
 • 0-100km hızlanma: 8.5 saniye – Sadece TSI motor – tahmini değer
 • Maksimum hız: 225km/saat – GTE Mode (Elektrikli + TSI motor beraber)
 • Ağırlık: 1722kg
 • Sadece elektrik motoru ile menzil: 50km
 • Toplam menzil: 1114km
 • Birleşik Emisyon değeri: 37 gr/km
 • Elektrik motoru şarj süresi: 4:15 saat (normal) – 2:30 saat (hızlı)
 • Ortalama tüketim: 12.2kwh/100km – (Km’de yaklaşık 5 kuruş), (sadece elektrikli motor ile) – E Mode
 • Ortalama tüketim: 1.6lt/100km (hem elektrikli hem de TSI motor devrede iken) – GTE Mode
 • Ortalama Tüketim: 5.5lt/100km (sadece TSI motor ile) – tahmini

VW Passat GTE Hybrid çalışma prensibi

Araç ilk çalıştırıldığı zaman E-Mode devrede oluyor ve piller dolu ise 50km boyunca elektrik modunda TSI motor devrede olmadan son derece sessiz bir şekilde yol alınıyor. Elektrikli motor ile en fazla 130km/saat hıza çıkılabiliyor ve daha yüksek hızlarda TSI motor da devreye giriyor. 50km sonunda piller bitince ise TSI motor tek başına çalışıyor. Ancak piller tam dolu bile olsa GTE tuşuna basarak araç çalıştırıldığı andan itibaren de hem elektrikli hem de TSI motor beraber de kullanılabiliyor. Battery Charge modunda ise TSI motor ve fren enerjisi geri dönüşüm sistemi pilleri şarj edebiliyor ancak ne kadar tüketim ile ne kadar zamanda pillerin dolduğu belirtilmiyor.

VW Passat GTE Fiyat Analizi

VW Passat GTE Almanya’da 44.250Euro başlangıç fiyatıyla satılıyor ve GTE donanım özellikleri de Comfortline – Highline arasında yer alıyor. Ülkemizdeki vergi dilimini ve aynı donanımları düşünerek aşağıdaki model üzerinden gidelim;

VW Passat 1.4 TSI 150ps 7 ileri DSG şanzıman Almanya fiyatları;

 • Comfortline donanım ile 33.325Euro
 • Highline donanım ile 36.550Euro
GTE donanımın ikisi arasında olduğu düşünülürse iki donanım seçeneğinin ortalaması yaklaşık olarak 35.000 Euro olarak alınabilir.

Passat GTE’nin 44.250 Euro olan fiyatı ile 35.000Euro arasındaki fiyat farkı ise yaklaşık olarak %26. Yani GTE modeli %26 daha pahalı. Ancak sunduğu yakıt tüketimi ve performans çok daha iyi olmasıyla öne çıkıyor.

Şimdi ise bu oranı ülkemizde satılan VW Passat 1.4 TSI 150ps 7 ileri DSG şanzıman fiyatına uyarlayalım;
 • Comfortline donanım ile 190.800TL
 • Highline donanım ile 222.400TL
 • Ortalaması yaklaşık 206.600TL alınabilir

GTE donanımına denk gelen Comfortline ve Highline ortalaması olarak karşımıza Türkiye’de 206.600TL fiyatı çıktı.

Bu fiyatı Almanya fiyatlarından elde ettiğimiz %26 farkı ekleyelim.
 • 206.600TL x 1.26 = 260.032TL (VW Passat GTE tahmini Türkiye Fiyatı)

Bir diğer önemli konu ise bu araca tüketim ve performans olarak hangi dizel modelin rakip olduğu noktası. 2.0lt 190ps güce sahip olan dizel ünitenin performans olarak rakip olduğu açık ancak biz yine de fazla açılmayalım ve 150ps güce sahip olan versiyonunun fiyatlarını inceleyelim.

 • VW Passat 2.0lt turbo-dizel 150ps 6 ileri DSG şanzıman Türkiye fiyatı
 • Comfortline donanım ile 242.400TL
 • Highline donanım ile 290.200TL

Görüleceği gibi Passat GTE ülkemize gelmesi durumunda 150ps güce sahip 2.0lt dizel VW Passat Comfortline’dan biraz daha yüksek bir fiyata sahip olabilir. Üstelik GTE donanım seviyesi de daha zengin özelliklere sahip. Ayrıca 1.4lt olması dolayısı ile senelik motorlu taşıtlar vergisi de 2.0lt motora göre üçte birine denk geliyor. Bu da tüketim olarak benzer değerlere sahip olan, daha performanslı ve daha az maliyetli Passat GTE’nin ciddi satış potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca daha sessiz olması da konfor açısından çok büyük bir avantaj.

Ancak ülkemizde araç şarj olanaklarının açık bir şekilde kötü olması büyük bir dezavantaj. Sadece TSI motor ile yol almak da çok mantıklı değil. Böyle bir durumda zaten 1.4 TSI motora sahip araç tercih edilmeli. Ancak evinde ve iş yerinde aracını şarj etme olanağı olan ve günlük olarak 50km civarında yol yapan kişiler için de GTE bu fiyatıyla bulunmaz bir nimet olarak öne çıkıyor. Ayrıca uzun yolda da elektrik motor ve TSI motorun beraber kullanılabilmesi ortalama tüketiminin dizel ile yakın olmasını sağlıyor. Performans ve sessizlik olarak da daha üstün olması cabası.