Yeni Opel Zafira Life tanıtıldı. PSA kendini iyiden iyiye göstermeye başladı.

MPV sınıfı, SUV/Crossover modellerin gördüğü talep ve yaygınlaşması sonucu yok olmaya yüz tuttu. Öyle ki, Peugeot markasının MPV modelleri artık Crossover olarak evrildi. Bu durum farklı markalarda değişiklik gösterse de, Opel’de daha ilginç bir evrilme gerçekleşti. Markanın C Segmenti MPV modeli Zafira, öyle görünüyor ki artık ticari sınıfta yer alan Vivaro’nun bir versiyonu olarak yoluna devam edecek. Halen satılmakta olan, 2011 yılında tanıtılan ve 2016’da makyajlanan MPV model ise bir süre sonra üretimden kalkacak. Yeni Opel Zafira’nın tekniği ve tasarımı ise oldukça tanıtık.

Hatırlanacak olursa 2018 yılında Alman Opel, Amerikan GM (General Motors) tarafından Peugeot ve Citroen’in sahibi PSA’ya satılmıştı. Bu satış sonrasında ilk olarak Opel Crossland X, Grandland X ve Combo, Peugeot ve Citroen modellerinin kullandığı platform ile tasarlanmış ve satılmaya başlanmıştı. Önümüzdeki yıllarda da Corsa, Astra ve Insignia gibi araçları PSA altyapıları ile göreceğiz. Şimdi ise yeni Opel Zafira bu doğrultuda yoluna devam eden 4.araç oldu.

Peugeot Expert Traveller ve Citroen Jumpy klonu olan Opel Zafira Life, PSA’nın bu 2 ticari aracı ile gerek motor gerekse de platform olarak aynı araç. Hatta genel tasarım bile aynı. Diğer taraftan Peugeot ve Citroen’in yanında Opel’den önce bir de 3. klon araç var. O da Toyota Proace modeli. Kısacası logoları ve ön tasarımları hariç 4 farklı araç tek bir vücutta hayat buldu da demek mümkün görünüyor.

İşin ilginci ise; 2 Fransız, 1 Alman ve 1 Japon aracın bu şekilde aynı vücutta satılması ki, bu cümle bize aynen bu şekilde başlayan fıkraları hatırlattı. Artık otomobil dünyasında yaşananların da bu tip fıkralardan farkı olduğunu düşünmüyoruz :).Opel’in Zafira’sının bile bir ticari bedende ve Fransız himayesinde tekrar ortaya çıkması başlı başına bir fikra konusu olabilir.

Yeni Opel Zafira Life motor, şanzıman ve fiyat

Her ne kadar henüz motor ve şanzıman konusunda bir bilgi yer almasa da; yeni Opel Zafira Life’da kullanılacak motorlar doğal olarak PSA Grubu’na ait olacaktır. 1.6lt turbo-dizel (115ps) ve 2.0lt turbo dizel (150ps ve 180ps) motorlar, motor hacmi ve gücüne göre 6 ileri manuel ve 6 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanlar ile karşımıza çıkabilir. Yeni Opel Zafira fiyatı ise motor, şanzıman ve donanıma bağlı olarak; PSA kardeşleri Peugeot ve Citroen’e benzer bir şekilde 130.000TL‘den başlayıp 200.000TL‘ye kadar çıkabilir.

Facebook Comments