Toyota Proace Verso tanıtıldı


Japon Toyota markasının Fransız PSA (Peugeot-Citroen) ile beraber geliştirdiği ve aynı kasanın küçük değişikliklerle kullanılacağı ticari ve binek amaçlı olarak farklı versiyonları üretilecek olan Proace Verso resmi olarak tanıtıldı.

3 farklı markayı tek bir kasa altında birleştiren üçüz kardeşlerden Citroen Space Tourer daha önce resmi olarak tanıtılmıştı. Peugeot Traveller ise henüz resmi olarak tanıtılmadı. Bu sınıfta Alman Mercedes Vito, VW Transporter ve Ford Tourneo Custom gibi modellerin hakimiyeti sürerken bu 3 markanın bir araya gelerek 3 farklı model çıkarmış olması rekabeti kızıştıracak gibi görünüyor.
Toyota Proace Verso 3 farklı uzunluk seçeneği ile sunulacak. XS (4.60mt), M(4.95mt) ve XL(5.30mt) ölçüleri ile modelin her türlü kullanıma uygun bir alternatifi bulunacak. Ayrıca Shuttle, VIP ve Family olarak 3 farklı koltuk düzeni seçeneği bulunacak. Shuttle ve Family versiyonunda 3 farklı uzunluk seçeneği de sunulacakken VIP versiyonu M ve XL ölçüleri ile sunulacak. Shuttle’da 8 ve 9 olarak iki farklı koltuk düzeni bulunacakken Family’de 8 kişilik koltuk düzeni sunulacak. VIP’de ise 6 ve 7 koltuk olarak 2 farklı seçenek bulunuyor.
1.6 lt ve 2.0 lt hacminde 95ps ve 180ps arasında 5 farklı güç seçeneğinin olduğu tümü turbo-dizel olan motorlar gücüne göre manuel, otomatikleştirilmiş manuel ve otomatik şanzımanlar ile kombine edilebilecek.
Modelde oldukça zengin güvenlik donanımlarının bulunacağı da belirtiliyor. Bunlar; Önden çarpışma uyarısı, otonom acil fren desteği, kör nokta tespiti, şerit değiştirme uyarısı, sürücü dikkat uyarısı, yol işaret desteği, akıllı hız adaptasyonu ve akıllı aydınlatma sistemlerinden oluşuyor.  
Bu 3 modelin de ülkemize gelmesine kesin bir gözle bakılabilir. Gerek bu tip araçların oldukça seviliyor olması ve hem iş hem de günlük kullanım için uygun olmaları gerekse de vergi avantajlarının bulunması nedeniyle ülkemizde satılabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca Alman rakiplerinden daha ucuz fiyatlarla satılması da sürpriz olmayacaktır. Modellerin 2016 son çeyreğinde ülkemize gelmesi beklenebilir.
Rakipleri
  • VW Transporter – Caravelle, Mercedes Vito Tourer – Select, Ford Tourneo – Transit Custom

Facebook Comments