BMW 2 Serisi Gran Coupe ufukta göründü. Hedefte Mercedes CLA var.

0
10
bmw 2 serisi gran coupe

BMW’nin C Segmenti’nde Mercedes ve Audi’yi hedef alan atakları tam gaz devam ediyor. İlk olarak 1 Serisi Sedan ile Çin pazarında kendini gösteren marka, Avrupa için de bu aracı bir süre sonra satışa sunabilir. Diğer taraftan Mercedes daha hızlı davranarak aynı sınıfta yer alan A Serisi Sedan modelini geçtiğimiz aylarda her iki pazar için de satışa sunmuştu. Hatta yeni CLA modelini bile tanıtmıştı. İşte Mercedes’in bu öncü ataklarına karşı BMW, 1 Serisi Sedan’dan sonra CLA’yı hedef alan BMW 2 Serisi Gran Coupe modeline ait ilk resmi görseli basına sundu.

Sunulan görsel; BMW ürün gamında yer alan Gran Coupe yani sedanlaştırılmış Coupe modellerinin izlerini fazlası ile taşıyor. Her ne kadar bu görüntü geniş açılı bir C sütunundan ibaret olsa da, fazlası ile fikir veriyor. BMW 2 Serisi Gran Coupe’nin ön görünüm ise büyük ihtimalle halen satışta olan 2 Serisi Coupe ile benzer olacaktır.

BMW 2 Serisi Gran Coupe motor, şanzıman ve teknik

Her şeyden önce şu detayı belirtmekte fayda var; BMW, C Segmenti Crossover ve MPV araçları, X1, X2 ve 2 Serisi Active/Gran Tourer modelleri ile beraber önden çekişe geçmişti. Her ne kadar mevcut Coupe versiyonda çekiş hala arkada olsa da, bir sonraki jenerasyonda bu durum değişecek. İşte Coupe’nin de çekiş konusunda örnek alacağı araç 2 Serisi Gran Coupe modeli olacak. Önden çekişli olarak üretilecek olan Gran Coupe, ayrıca bazı motor seçeneklerinde XDrive yani sürekli 4 çeker sistemine de opsiyonel olarak sahip olacak.

Motor olarak ise 1 ve 3 serilerinde yer alan 3 ve 4 silindirli motorlar seçenekler arasında yer alacak. Ülkemizi de kapsayan bazı bölgelerde 1.5lt sıralı 3 silindirli turbo-benzin motor giriş seçeneği olarak sunulabilir. 1.5lt sıralı 3 silindirli turbo-dizel ve 2.0lt sıralı 4 silindirli turbo-dizel motorlar da seçenekler arasında yer alabilir.

Serinin en üstünde ise; BMW X2 M35i modelinde de sunulmaya başlanan 306ps gücündeki 2.0lt sıralı 4 silindirli turbo-benzin motor yer alacak gibi görünüyor. Tüm bu motor seçenekleri motor hacmi ve çekiş sisteminin tipine bağlı olarak 6 ileri manuel, 7 ileri çift kavrama otomatik veya 7/8 ileri tork konvertörlü şanzımanlar ile sunulabilir.

BMW 2 Serisi Gran Coupe ne zaman gelir? Fiyatı ne olur?

Kasım ayında yapılacak olan Los Angeles Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak olan BMW 2 Serisi Gran Coupe, ülkemizde büyük bir ihtimalle 2020 yılının ilk aylarında satılmaya başlanacaktır. Fiyatının ise en büyük rakibi olacak olan Mercedes CLA ile yakın olması beklenebilir. Bu da, günümüz Euro kurunun korunması durumunda yaklaşık 260.000TL giriş seviyesi fiyatıyla satışa sunulması demek oluyor.