Toyota Carina E | Efsane kasa AE101 Corolla’nın abisi

Dünyanın en çok satılan modeli olan Toyota Corolla’nın şüphesiz en efsane kasası; 1991-1999 yılları arasında üretilmiş olan AE101 (E100) diyebiliriz. AE101’in sahip olduğu tasarım, konfor ve performans özellikleri o kadar dengeliydi ki, araç hem ülkemizde hem de dünyada en sevilen Toyota modellerinden bir tanesi olmayı başardı. Diğer taraftan; C Segmenti’nde kendini kanıtlamış olan AE101 kasa Corolla ile aynı dönemlerde üretilmiş bir de D Segmenti abisi Toyota Corona modeli yer alıyordu. Ülkemizde de AE101 ile aynı dönemlerde satılan bu araç, daha sonra isim değişikliğine giderek Carina E olarak satılmaya başlandı. Yaklaşık da 3 yıl bu şekilde piyasaya sunuldu. İşte biz de bugün; AE101 kasa Toyota Corolla ile benzer ancak çok daha üst özelliklere sahip olan Toyota Carina E modelini detaylı bir şekilde inceleyip, testini gerçekleştireceğiz.

Testini gerçekleştireceğimiz araç; oldukça temiz ve itina ile kullanılmış olmasıyla dikkat çekiyor. Gerek performansı gerekse de konforu ile, döneminin başarılı D Segmenti modellerinden bir tanesi olduğunu da bize hemen gösterdi. Ayrıca o dönem sahip olduğumuz D Segmenti modellerden bir tanesi olan, yine bir efsane A kasa Opel Vectra GT ile Carina E’nin sürüş ve konfor özelliklerini karşılaştırma şansımız oldu. Bu konudaki tüm tecrübelerimizi testimiz sırasında aktarmaya gayret ettik.

Bu arada kanalımızda ağırlıklı olarak Alman ve Amerikan otomobillerinin testleri mevcut. Daha önceden Japon otomobillerinden sadace Mazda MX-5 Miata Roadster testimiz yer alıyordu. Toyota Carina E, yayınladığımız 2. Japon otomobil modeli olmasıyla önemli bir yere sahip oldu. Umarız testimizi beğenirsiniz, iyi seyirler…

Toyota Carina E videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

toyota carina e

Facebook Comments