Porsche Cayenne Coupe tanıtıldı | Kambur SUV Coupe’lerin güzeli

0
20
porsche cayenne coupe

E Segmenti’nde BMW’nin X6 ile başlattığı Coupe modası, Mercedes ve Audi’den sonra şimdi de Porsche’ye bulaştı. BMW X5 ve Mercedes GLE’ye karşı Cayenne modeli ile yarışta yer alan marka, şimdi de rakiplerinin X6 ve GLE Coupe modellerine karşı Porsche Cayenne Coupe’yi sahaya sürerek rekabeti kızıştırdı. Porsche ile birlikte VW Grubu’nda yer alan Audi ise E Segmenti SUV Coupe sınıfında Cayenne Coupe ile aynı altyapı ve tekniğe sahip olan Q8‘i tanıtmıştı.

Açıkçası, gerek BMW X6 ve gerekse de Mercedes GLE Coupe’nin arka tasarım detaylarını bir türlü çekici bulamadık. GLE Coupe, X6’ya göre bir miktar daha yontulmuş görünse de, X6’nın kaba görüntüsü oldukça yorucu. Porsche Cayenne Coupe ise; rakiplerinin tasarım konusunda göze batan detaylarını iyi süzmüş gibi görünüyor. Aynı alt yapıya sahip Audi Q8’de de göze batan detaylar başarılı bir şekilde şık bir şekilde tasarlanmıştı.

Bu tip araçlar için kullanılan kambur kelimesi Cayenne Coupe’de en az şekilde hissedilirken, aracın arkası gerçekten de iyi bir şekilde işlenmiş. Hatta Porsche’yi Porsche yapan modellerin en başında gelen 911’den bile önemli arka tasarım detayları Cayenne Coupe’de yer alıyor. Bu da tasarıma adeta karakter katmış. Ön ve iç görünüm ise doğal olarak kardeşi Porsche Cayenne ile birebir aynı.

4.939mm uzunluğa, 1.989mm genişliğe ve 1.653mm yüksekliğe sahip olan Cayenne Coupe, 622lt hacminde devasa sayılabilecek bir bagaja sahip. Bu ölçüler kardeşinden uzunluk ve genişlik olarak çok az da olsa büyükken, yükseklik olarak bir tık daha az. Bu da Coupe formlu kasanın sportif görünümünü perçinliyor.

Porsche Cayenne Coupe teknik

Tanıtımla birlikte 2 farklı motor seçeneği yer alan aracın, daha sonra yeni motor seçeneklerine kavuşacağını tahmin edebiliriz. 2 farklı motordan daha güçsüz olanı; 3.0lt hacminde bir V6 turbo-benzin ve 340ps güç, 450Nm de tork üretebiliyor. Cayenne Coupe Turbo olarak geçen üst versiyonda ise; 550ps güç ve 770Nm tork üreten 4.0lt V8 silindir çift turbo-benzin motor kullanılmış.

Her iki versiyonun performans verileri ise şu şekilde; V6 motorlu versiyon 0-100km/s hızlanmasını 5.7 saniyede tamamlarken 243km/s hıza çıkabiliyor. Turbo olarak adlandırılan V8 motorlu versiyon ise 0-100km/s hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlarken 286km/s hıza çıkabiliyor.

Özellikle V8 çift-turbo motorlu Porsche Cayenne Coupe Turbo’nun performans değerleri gerçekten de fazlası ile etkileyici. Rakipleri Mercedes AMG GLE 63 S Coupe ve BMW X6M 0-100km/s hızlanmasını ancak 4.1 saniyede tamamlayabiliyor. Üstelik bahsi geçen her 2 araç da Cayenne Coupe Turbo’dan 20-25ps daha güçlü.

Son olarak Porsche Cayenne Coupe’nin fiyatından da kabaca bahsetmeden geçmeyelim. ABD fiyatlarına bakıldığı zaman 75.300Dolar giriş fiyatı ile satılmaya başlanacak olan aracın bu fiyatı, Audi Q8’den 8.000Dolar, BMW X6’dan 12.000Dolar ve Mercedes GLE Coupe’den de 4.000Dolar daha yüksek. Kısacası Cayenne Coupe; hem performans hem de fiyat açısından rakiplerinin önünde.