Makyajlı Skoda Superb resmi olarak tanıtıldı

Skoda’nın ülkemizde de başarılı satış adetlerine sahip D segmenti modeli Superb ince dokunuşlarla makyajlandı. Makyajlı Skoda Superb, iç ve dışta yaşadığı küçük değişimlerin yanında, teknolojik olarak da günümüze uygun bazı önemli özelliklerle donatıldı.

Görünüm anlamında ilk dikkat çeken detaylar aracın önünde yer alıyor. Makyaj opersyonlarının vazgeçilmezi olan tampon değişimleri aynen makyalı Skoda Superb’de de yaşanmış. Ön tamponun her iki yanında yer alan dikine krom çıtalar ise başka otomobillerde görmeye pek de alışık olmadığımız bir detay. Superb’in kendini belli eden detaylarından bir tanesi olan ön panjur da değişimden nasibini almış. Ayrıca matrix teknolojisine kavuşan ön farların da iç detayları baştan aşağı değişmiş.

D Segmenti bir otomobil için fazla sade ve basit bulduğumuz arka tasarım ise bu eksikliği büyük oranda giderecek şekilde süslenmiş. 2 stop arasında kendine yer bulan yatay krom çıta arka görünüme ayrıcalık katmış. Bunun yanında benzer bir krom detay, tampon altında yer alan sahte egzoz çıkışları arasında da kullanılmış. Aydınlatma teknolojisi ile birlikte iç tasarımı da değişen stoplar ise artan krom detaylarla uyum sağlamış. Bagajın en üst konumunda yer alan Skoda amblemi yerine kullanılmaya başlanan dev krom Skoda yazısı ise, markanın artık kendisine daha çok güvenmeye başladığını ve marka imajının arttığını gösterir nitelikte.

Makyajlı Skoda Superb’in kokpiti ise tasarım anlamında önemli bir yenilik barındırmıyor. Geçtiğimiz yıl değişen bilgi-eğlence sistemi ve tamamen dijital göstergeler aynen korunurken, yeni dekor ve döşeme seçenekleri ile farklılık yaratılmaya çalışılmış. Vitesin önünde yer alan gömme boşlukta kablosuz şarj yapılabilmesi ve bu bilgilerin bilgi eğlence sistemine aktarılması ise yeni ve güzel özelliklerden bir tanesi.

Teknolojik anlamda ise önemli yenilikler yer alıyor. Ön farlarda kullanılan Matrix teknolojisi sayesinde, uzun hüzme açık olduğunda bile karşıdan gelen araçları etkilemeyecek şekilde otomatik far ayarı yapılabiliyor. Ayrıca ön ve arka yaya koruma, kör nokta uyarı, acil durum asistanı ve oldukça gelişmiş hız sabitleme sistemi sayesinde, aracın etrafında ne olup bittiği konusunda sürücünün bigisi olduğu gibi, sistem kendi müdahalerini de otomatik olarak gerçekleştiriyor.

Makyajlı Skoda Superb teknik

Tasarım ve teknoloji anlamında hissedilir değişimler yaşayan Superb’in motor seçeneklerinde ise, yeni hybrid seçenek hariç önemli bir fark yer almıyor. VW Passat GTE’de kullanılan sistemin şarj edilebilir hybrid sistemin bir benzeri le donatılan Superb’de 1.4lt turbo-benzin 116ps güce sahip motora elektrik motoru eşlik ediyor. Sistemin toplam gücü 218ps ve torku da 400Nm gibi başarılı bir değer olmasıyla öne çıkıyor. Hızlı şarj ile yaklaşık 3.5 saatte pilleri dolabilen aracın, ev elektriği ile tam şarj olması ise bir geceyi bulabiliyor. Bu sayede sadece elektrikli olarak 55km menzile sahip oluyor. Bu arada Skoda modelleri arasında Hybrid teknolojisinin ilk olarak makyajlı Superb’de kullanıldığını da belirtmeden geçmeyelim.

Dizel motor seçeneği tarafında; 120ps güce sahip 1.6lt turbo-dizelde artık manuel şanzıman seçeneği yer almayacakken, 7 ileri DSG otomatik şanzıman standart olarak sunulmaya başlandı. Hem manuel şanzıman hem de dizel motor tercih etmek isteyen müşteriler 2.0lt turbo-dizel 150ps gücündeki motora yönlenmek zorunda. Bu motor seçeneğinde 7 ileri DSG opsiyon istesinde yer alıyor. 2.0lt turbo-dizel otorun en üst seçeneği ise 190ps gücünde. Bu seçenekte sürekli 4×4 çekiş sistemi ve 7 ileri dSG şanzıman standart olarak sunuluyor.

Benzin motor seçeneği tarafında ise bir değişiklik yer almıyor. 1.4lt turbo-benzin motor seçeneklerden tamamen kalkarken, nun yerine gelen 1.5lt turbo-benzin motor makyajlı versiyonda da kullanılmaya devam ediliyor. Bu motorda 6 ileri manuel şanzıman kullanılırken, 7 ileri DSG otomatik şanzıman opsiyon listesinde yer alıyor. Bir üst seçenek olarak ise, yeni kullanılmaya başlanan 190ps gücündeki 2.0lt turbo-benzin seçeneği ve standart olarak sunulan 7 ileri DSG şanzımanlı kombinasyon yer alıyor. Benzin motorlu seçeneklerin en üstünde ise, 272ps güce sahip 2.0lt motor yer alıyor. Bu motor ile birlikte 7 ileri DSG ve sürekli 4×4 çekiş sistemi standart olarak sunuluyor.

2019’un 3.çeyreğinde ülkemizde satılmaya başlamasını beklediğimiz makyajlı Skoda Superb, Euro kurunun yaklaşık 7 TL olarak korunacağı ve artmayacağı varsayılırsa, giriş seviyesi motor, şanzıman ve donanım ile 180.000TL civarında bir fiyata sahip olabilir. Kurun artması durumunda ise 200.000TL alt değer sürpriz olmayacaktır.

Facebook Comments