Ford Puma sınıf değiştirdi. Eskinin mini Coupe’si Crossover olarak evrildi.

0
16
ford puma 2020

90’lı yıllar hem unutulmaz otomobil modellerinin çıkmasına vesile oldu, hem de farklı sınıf araçların kendilerini tekrar göstermesini sağladı. Bu duruma en güzel örneklerden bir tanesi de; Opel’in B Segmenti’nde Opel Corsa B bazlı bir Coupe araç olan Tigra’yı 1994 yılında tanıtmasıydı. İşte Ford da; Opel’in Tigra hamlesine 1997 yılında Fiesta bazlı bir araç olan Puma ile cevap vermişti. 2002 yılına kadar üretimde kalan Puma, Tigra kadar başarılı olamamıştı. Köprünün altından çok sular aktı, aradan 17 yıl geçti ve Ford Puma tekrar sahneye çıktı. Ancak tek büyük fark ile; Günümüzün modası bir Crossover’da vücut bulmuş olarak.

Ford Puma; 1997 – 2002

Yeni Ford Puma, yeni Fiesta bazlı bir araç ve B segmenti’nde yer alan VW T-Cross, Nissan Juke, Seat Arona, Peugeot 2008, Skoda Kamiq ve benzeri modellerle rekabet edecek. Aracın genel görünümüne bakıldığı zaman; Oldukça dinamik ve akıcı hatlar dikkat çekiyor. Hatta eğimli C sütununun, Jaguar’ın Crossover modellerini andıran bir şekilde sportif olduğunu da söylemek mümkün. Ön tasarım da doğal olarak platformuna kurulu olduğu Fiesta’yı ve diğer Ford modellerinin fazlasıyla andırıyor.

Ancak günümüzde üreticiler, B’den E’ye ve hatta F Segmentine kadar maalesef tüm modellerini birbirlerine matruşka bebekler kadar benzetiyorlar. Bu durum Ford’da da değişmemiş. Yeni Ford Puma’nın içi tasarımı ise, aynı platformu paylaştığı kardeşi Fiesta’dan olduğu gibi kopyalanmış.

HB ya da Crossover olsun B Segmenti araçların en sıkıntılı tarafı olan bagaj konusunda ise Ford dersine iyi çalışmış gibi görünüyor. 3 parça halinde büyütülebilir bagaj 456lt hacme sahip ve bu sınıfı için iyi bir değer olarak dikkat çekiyor. Ayrıca bagaj zemini kaldırıldığı zaman ortaya çıkan derin göz, dökülme ihtimali olan ve dengesiz yükleri taşımak için biçilmiş kaftan.

Ford Puma motorlar

Ford’un her derde deva 1.0lt Ecoboost motoru, Puma’da 4 farklı güç seçeneği ile sunulacak. Başlangıçta sunulacak 2 seçenek; hafif hybrid olarak adlandırılan elektrik motoru destekli versiyonlar. 1.0lt turbo-benzin motor + 16ps elektrik motoru birlikteliğinin 125ps ve 155ps olarak 2 farklı seçeneği mevcut. Hybrid olmayan versiyonlar ise 96ps ve 127ps güç seçeneklerine sahip. Dizel tarafında ise; 1.5lt turbo-dizel 120ps gücündeki motor tek seçenek olarak yer alıyor. Motor gücünü ön tekerleklere ileten 6 ileri şanzımanın yanında 7 ileri çift kavrama otomatik şanzıman da motor tipine göre standart ya da seçenekler arasında sunulacak.

Eylül 2019 tarihinde fiyatları açıklanacak olan yeni Ford Puma, 2019 sonunda Avrupa’da satışa sunulacak. Ülkemizde ise 2020 başlarında satışına başlanması beklenebilir. Fiyatının ise; giriş seviyesi motor, otomatik şanzıman ve orta düzey donanım ile benzer özelliklerdeki Seat Arona’dan bir tık yukarıda olması, 1 Euro=6.5TL civarı korunabilirse yaklaşık 140.000TL’den başlaması beklenebilir.