Yeni BMW X6 tanıtıldı. X5 ile ön tasarım farkı ilk kez belirginleşti.

BMW’nin E segmenti SUV modellerinden X6, 3. jenerasyonu ile karşımıza çıktı. Kardeşi BMW X5‘den önceki modellerde daha basık tavanı ve C sütunu ile ayrışan yeni BMW X6, ilk kez çok daha farklı bir böbrek yapısı ile tasarlandı. Bu köklü değişiklik, Audi’nin Q8 ile büyük beğeni alması ve Mercedes’in de yeni GLE’yi kısa bir süre sonra tanıtacak olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Hatırlanacak olursa BMW X6, BMW X5’in 2.jenerasyonu ile birlikte ortaya çıkmıştı. Böbrek tasarımları hemen hemen aynı olan bu modelin ardından 3.jenerasyonda da bu durum devam etmişti. Ancak şimdi işler değişti. 2 kardeşin böbrekleri baştan aşağı farklı bir şekilde tasarlandı. BMW X5’in kenarları dik bir şekilde aşağı inen böbrek yapısı yerine, BMW X2‘dekine benzer şekilde, kenarlara doğru açılan böbrek tasarımı tercih edilmiş. Açıkcası X5-X6 arasında bu tip bir tasarım farkına gidilmesi çok olumlu ve daha önceki jenerasyonlarda yapılması gerekiyordu.

Bu arada böbrek ile ilgili ilginç de bir yenilik bulunuyor. Kapılar açıldığı zaman aynen led ışıklar gibi, böbrekte yer alan gizli aydınlatma da devreye giriyor ve oldukça gösterişli bir görünüm ortaya çıkıyor.

4935mm uzunluk, 2004mm genişlik ve 1696mm yükseklik ölçülerine sahip olan yeni BMW X6, kardeşi X5’den 13mm daha uzunken, yüksekliği daha basık ve sportif yapının etkisi ile 51mm daha az. Genişlikleri ise aynı. Ayrıca yükseklik hariç bir önceki X6’dan da daha büyük ölçülere sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Yeni BMW X6’nın iç tasarımı ise yeni X5 ile birebir aynı. Bir önceki X6’ya göre gerçekleşen değişim de oldukça çarpıcı. Öyle ki; en ufak bir ortak nokta bulmak da mümkün görünmüyor. Kalite hissi de en azından fotoğraflardan çok daha yüksek görünüyor. Gösterge ekranına yanaşan bilgi eğlence ekranının büyüyen ve 12.3 inch’e ulaşan boyutları, krom ve ahşap miktarındaki artış, yeni BMW X6 kokpitini daha üst sınıf bir otomobil gibi gösteriyor. Gösterge grubunun uçak benzeri yapısı ise, teknolojik olarak artık başka bir döneme girdiğimizin habercisi gibi.

Yeni BMW X6 motorlar

Her ne kadar araç tasarım anlamında önemli bir değişim geçirmiş olsa da, motor seçenekleri açısından en azından şimdilik belirgin bir fark yer almıyor. Ancak ilerleyen zamanlarda oldukça uzun menzile sahip tam elektrikli bir versiyonun karşımıza çıkabileceğini düşünüyoruz.

Yeni BMW X6 motor seçenekleri şimdilik şu şekilde yer alıyor;

  • xDrive 30d: 3.0lt, sıralı 6 silindir, turbo-dizel 265ps, 620Nm tork
  • xDrive M50d: 3.0lt sıralı 6 silindir, 4-turbo-dizel 400ps, 745Nm tork
  • sDrive ve xDrive 40i: 3.0lt, sıralı 6 silindir, turbo-benzin, 340ps, 450Nm tork
  • xDrive 50i: 4.4lt, V8 silindir, çift turbo-benzin, 462ps, 650Nm tork
  • xDrive M50i: 4.4lt, V8 silindir, çift turbo-benzin, 530ps, 750Nm tork

Yukarıda listelediğimiz motorların tamamı 8 ileri tork konvertörlü ZF üretimi otomatik şanzıman ile sunulacak. Baz motor seçeneği 40i modelinde sDrive yani 4×2 çekiş sistemi giriş seviyesinde ilk kez yer alacak. Hatırlanacak olursa önceki X6 modellerinde böyle bir seçenek yer almıyordu. xDrive 4×4 çekiş sistemi ise diğer tüm motor seçeneklerinde standart olarak sunuluyor. Diğer taraftan bu motorlara daha sonra, halen kullanılmakta olan 2.0lt turbo-dizel 231ps gücündeki motorun daha güçlü, güncel bir versiyonu da eklenebilir.

Esas olarak Kuzey Amerika pazarı için öne çıkan motorlar ile tanıtılan yeni BMW X6‘nın yaz aylarında Avrupa’da da satılmaya başlanması ve ülkemize de 2020 yılının hemen başında veya 2019 son çeyreğinde gelmesi beklenebilir.

Facebook Comments