Bir gün herkes yerli VW Passat’lı mı olacak? Peki ama Yerli Otomobil?

0
351
yerli vw passat

Yaklaşık 2 gün önce, Alman Kamu Yayıncılık Kurumu ARD’nin VW Türkiye Fabrikası hakkında yaptığı bir açıklama çok konuşuldu. İşaret ettiği yerli VW Passat başta olmak üzere bazı detaylar ise kafa karışıklığı yarattı. İlk olarak, bu açıklamayı Türkçeleştiren DW Türkiye’nin haberindeki önemli detaylara bir göz atalım.

1. Alman kamu yayıncılık kurumu ARD, Volkswagen (VW) firmasının kuracağı yeni otomobil fabrikası için Türkiye’de karar kıldığını bildirdi. ARD’nin Berlin’deki hükümet çevrelerine dayandırdığı haberde fabrikanın Manisa’da kurulacağı, şirketin sadece, Türkiye’de yeni otomobillere uygulanan ve VW’nin “aşırı yüksek” olarak değerlendirdiği vergiler konusunda adım atılmasını beklediği kaydedildi.

2. Volkswagen’in sadece Türkiye’de yılda yaklaşık 40 bin Passat satmayı hesapladığı belirtiliyor. Passat limuzinlerin Türk üst düzey yetkilileri tarafından da çok rağbet gören bir model olduğu, üretilen Passatların önemli bir bölümünün devlet tarafından alınacağı da hesaplanıyor. Yeni fabrikada Passat’ın yanı sıra Skoda ve Seat modellerinin de üretilmesi planlanıyor.

3. ARD’nin haberinde, Almanya’da Ankara için lobicilik yapan bir kaynağa atıfta bulunularak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın VW ile yapılan tüm anlaşmalara bir nevi devlet garantisi vermeye hazır olduğu da kaydedildi. Bu tür bir kefalet talebinin olağandışılığına rağmen Ankara’nın VW’nin tüm taleplerini kabul ettiği de haberde yer alıyor.

dw.com/tr

Yukarıdaki açıklamayı tek cümle ile özetlersek;

Türkiye, VW’in fabrika kurması karşılığında, yüklü miktarda alım garantisi vermiş ve üretimin ana modeli de VW Passat olacakmış gibi görünüyor.

Diğer taraftan; ARD ve DW haberinde açık bir şekilde söylenmese de, vergilerden şikayet eden VW’in, Toyota’nın hybrid modellerinde olduğu gibi özel bir ÖTV indirimi muafiyeti kaptığı da söylentiler arasında yer alıyor.

ARD’nin ve DW’nin haberine hükümet yetkilileri tarafından 2 gün süresince bir yalanlama olmadığı düşünüldüğünde, işlerin bu şekilde ilerlediğini biz de kabul edebiliriz. Öyle görünüyor ki, hiç beklenmedik bir şekilde VW Passat, Skoda ve Seat’ın bazı modelleri ile birlikte artık ülkemizde de üretilmeye başlanacak.

Yerli VW Passat – yerli otomobil markası ilişkisi

Her şey iyi hoş, ülkemize yatırım gelmesi başlıbaşına güzel bir olay ancak bizim aklımıza şöyle bir şey geldi. Devlette kullanılmak için 40.000 adetlik bir VW Passat alım garantisi var ise, ayrıca bu araçta bir de ÖTV-MTV gibi can yakan vergilerde indirim yapılıp tüketici teşvik edilecekse, bir türlü karşımıza çıkmayan yerli otomobilin bir nevi önü kesilmiş olmuyor mu?

VW Türkiye Fabrikası için Ekim ayında Manisa’da temel atılacağı düşünüldüğünde, inşaatın bitip üretime geçilmesi 2 yılı bulabilir. Yerli otomobil için de geçtiğimiz yıllarda en yetkili ağızlardan yapılan açıklamalarda, 2019 yaz aylarında seri üretime geçileceği açıklanmıştı. Ancak ortada henüz bir hareket maalesef yok.

Bu nedenle yerli otomobilde de ilk seri üretimin 2 yılı bulabileceğini düşünüyoruz. Kısacası yerli marka otomobil ile yerli VW Passat çakışacak gibi görünüyor. Kamuya 40.000 adetlik Passat alımı ise başlı başına bir soru ve bu kadar D Segmenti araç nerede ve ne için kullanılacak anlamak çok da kolay değil.

Bu arada, en standart VW Passat’ın Türkiye giriş fiyatı 106.000TL. Türkiye’de üretim yapılması durumunda da 90.000TL’ye mal edilmesi mümkün olabilir. Bu da toplamda 3.6 Milyar TL gibi bir harcamaya denk geliyor. Bu kadar yüksek bir harcamayı otomobile yapmak ne kadar mantıklı? eğri oturup doğru konuşmakta fayda var.

Ayrıca bu durum yerli otomobil için hiç de iyi olmayacaktır. Yapılan vergi teşvikleri sonrası fiyatı ucuzlamış bir VW Passat, hatta yerli üretim Skoda ve Seat gibi markalar yerli marka bir otomobilin önünde önemli bir engel yaratabilir. Açıkçası devlet araç alacaksa, esas olarak bu tip bir yerli marka aracı alarak üretimi teşvik etmeli. VW’e uygulanacak olan bu teşvik ve desteğin süresi konusunda ise henüz bir açıklama yer almıyor.

Karşımıza çıkan bu son VW Passat haberi ve devlet desteği konusu, işte tüm bu nedenlerden dolayı sanki biraz yerli marka otomobilin önünde engel gibi görünüyor ve aklımıza da şu soru gelmiyor değil? Acaba yerli otomobil planlarında bir değişiklik mi oldu?

yerli vw passat
Türkiye’de üretilmesi muhtemel makyajlı VW Passat