ZF 8HP efsanesi devam ediyor. Bir gün herkes ZF’ci mi olacak?

0
618
zf 8hp

Otomatik şanzımana adeta adını veren Alman ZF markasının nasıl bir marka olduğundan, daha önce hazırladığımız video ve yazılarda sizlere detaylı bir şekilde bahsetmiştik. Birçok markanın tecihi olan ZF’nin 8HP kodlu, 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanı ise adını efsaneler arasına şimdiden yazdırmış gibi görünüyor. ZF 8HP’nin 2.büyük müşterisi ise FCA yani Fiat-Chrysler Grubu oldu. Biz de analizimizi bu gelişmelere göre hazırladık.

Halihazırda FCA Grubu markalarından Fiat’ın 500X modellerinde ZF’nin 9 ileri otomatik şanzıman zaten kullanlıyor. Ancak bu şanzıman, enine motor yerleşimine sahip önden çekiş bazlı araçlar için kullanılıyor. Aynı şanzıman bir önceki kasa Honda CRV modelinde de kendine yer bulmuştu. ancak 8HP önde dikine motor yerleşimine sahip, çekişin arkada olduğu araçlar için kullanılabiliyor.

Neden arkadan çekiş demeli? analizimiz için tıklayınız…

ZF 8HP şanzıman kullanan markalar ise şu şekilde yer alıyor (Bazı markalar tamamen, bazıları da model bazında tercih ediyor)

  • Alfa Romeo Giulia ve Stelvio, Audi Q7 ve RS5, RS6 ve RS7, VW Amarok, bazı Aston Martin modelleri, tüm BMW modelleri, tüm Jaguar modelleri, Dodge Charger ve Challenger, RAM V8 modelleri, Maserati, Land Rover Discovery, Range Rover, Jeep Grand Cherokee, Bentley Bentayga, Rolls Royce.

Hangi marka hangi markanın şanzımanını kullanıyor? yazımız için tıklayınız…

Yukarıdaki listeden de görüleceği gibi, FCA halihazırda zaten bünyesinde yer alan Dodge, Maserati ve Alfa Romeo’nun bazı modellerinin yanında Jeep Cherokee ve RAM V8 motorlu modellerinde de ZF 8HP’yi yaygın bir şekilde kullanıyordu. Kısacası FCA’nın ZF kullanması hiç de yeni değil. Ancak gelin görün ki, ülkemiz basınında bazı internet kanalları, bu iş maalesef ilk kez oluyormuş gibi aktadılar.

Ancak FCA – ZF arasında yapılan yeni anlaşma o kadar büyük ki, ZF’nin tek seferde aldığı en büyük 2. sipariş olmasıyla öne çıkıyor. Zirvede ise BMW siparişi yer alıyor. BMW halen tüm modellerinde 8HP’nin farklı tork dayanımına sahip versiyonlarını kullanıyor. (Ör: 8HP45, 8HP50,…, 8HP70,….vb).

Diğer taraftan ZF tarafından yapılan açıklamada; 8HP kullanımının 4×4 modellerini de kapsayacağı anlaşılıyor. 8HP’nin kullanılabileceği arkadan çekiş (4×2) ve arkadan çekiş temelli 4×4 araçlar ise daha çok FCA’nın Kuzey Amerika’da pikap ve ticari modellerini üreten RAM markası ile öne çıkıyor. Siparişin büyüklüğü dikkate alındığı zaman, diğer RAM modellerinin de sadece V8 motorlu olanlarda değil, tüm motor seçeneklerinde 8HP olarak tercih edileceği anlaşılabilir. Ayrıca ticari Van modellerinde yaygınlaşmaya başlayan otomatik şanzıman seçeneği nedeniyle Fiat Ducato gibi modelleri de kapsayacağını düşünüyoruz. Tüm bunların yanında FCA’ya verilecek şanzımanların hybrid yani elektrik destekli içten yanmalı sistemler için de uygun olacağı açıklanıyor.Bu siparişe ait ilk teslimatların ise 2022’de başlaması öngörülüyor.

Ayrıca yapılan bir başka açıklamaya göre; Şanzımanlar ilk olarak Almanya fabrikasından, ardından da Kanada ve ABD’deki ZF fabrikalarından temin edilecek. Bu açıklama bile tek başına, siparişin esas olarak Dodge ve RAM modellerini kapsayacağını gösteriyor diye düşünüyoruz.

Sonuç olarak ZF, Alman himayesindeki otomobil markaları haricinde Amerikan-İtalyan markalarından bile bu düzeyde bir sipariş alabiliyorsa, abartı da olsa “Bir gün her araçta ZF şanzıman olacak” demek hiç de uzak bir ihtimal gibi görünmüyor.

zf 8hp