Ford Y Blok V8 Silindir; Klasikler ve Sekizler

Merhabalar değerli sekizsilindir.com okuyucuları! Ben Arda Kayra Kolak, sekizsilindir.com web sitemizde klasik otomobiller ve sekiz silindirli motorlar üzerine bilgilendirici yazılar kaleme almaya başladığımı sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım. Lafı çok da uzatmadan ilk konumuz olan Ford Y Blok V8 motorlarına geçiş yapmak istiyorum, haydi başlayalım!

1948 yıllının sonlarına gelindiğinde Dearborn, Michigan’da konuşlu Ford Motor Company (FoMoCo) ileriye dönük olarak planlamalarını yapmaktaydı. Bu planlamaların büyük bir kısmı ise yeni bir V8 motor üretme gerekliliğiyle ilgiliydi. Ford o yıllarda “Düz kafa” (Flathead) denilen V8 motordan üretmekteydi.

Açıkçası Ford bahsi geçen düz kafa V8’lerin daha ileriki yıllarda kullanımına sıcak bakmamaktaydı. Çünkü Ford 1948 yılına gelindiğinde bahsi geçen bu motorda günün teknolojisi ile çıkabilecekleri nihai seviyeye ulaştıkları kanısına vardı. Bu sebepten hareketle yeni bir V8 modeli imalatına başlanmıştır. Bu V8 derin blok yapısına sahip, yağ karteri derin konumlanmış olan, bundan dolayı da şekli “Y” harfine benzeyen Y Blok V8’dir.  

Y Blok V8’in ortaya ilk çıkışı

İlk olarak 1953 yılına yetiştirilmeye çalışılan ama ne yazık ki Kore Savaşı’ndan kaynaklı nikel kısıntısından üretilemeyen bu motor, Ford (Amerikan) ve Mercury marka araçlarda lansmanını 1954 yılında yapmıştır. Çeşitli kaynaklarda 1952-1957 arası üretilen Lincoln V8 modellerinin de Y-Blok kategorisi içinde anıldığını aktarmaktadır. Ancak genel görüş bunların Y Blok V8’lerden bağımsız incelenmesi yönündedir.

Lansman yılında Ford markalı araçlar 239 kübik inçlik (3.9 Litre) motorlarla donatılmışlardır, Mercury markalı araçlar ise 256 kübik inçlik (4.2 Litre) motorlarla yollara çıkmıştır. Bu motorlar sırasıyla 139 ve 161 beygir gücü üretmekteydi, torkları ise 261 Nm ve 322 Nm seviyesindedir. Y-Blok V8’in bir diğer önemli unsuru da Ford’un ürettiği ilk OHV (Overhead Valve Engine, Bloktan eksantrikli) motor olmasıdır. Y-Blok V8’lerin Birleşik Devletler’deki üretimi ise 1964 yılına kadar sürmüştür. Ancak Güney Amerika üretimlerine bakacak olursak 1986 yılına değin üretim devam etmiştir.

Daha sonraki yıllarda bu motorun 272 (4.5 Litre), 292 (4.8 Litre) ve 312 (5.1 Litre) kübik inçlik versiyonları yapıldı ve genel bağlamda Y-Blok V8 denildiğinde bu üçlü anlaşılmalıdır.

Ford Y Blok V8 motorun yükselişi

Hiç şüphesiz Y-Blok V8’in en ihtişamlı yılı 1957 yılıdır. Bu yıl Ford’un V8 üretiminin 25. Yıldönümüdür. 292’lik motor 3 farklı seçeneğinin ortasında yer alır.

Teknik değerleri ise şu şekildedir;

206 beygir güç ve 405Nm tork üretebilmektedir. Ortalama yakıt tüketimi ise 18lt/100km şeklindedir. Yıllara göre teknik verilerde az da olsa değişmeler vardır. Diğer taraftan en dikkat çeken nokta ise şudur: “F” kodlu 312 Kubik inçlik Paxton üretimli süper şarjlı Y- Block türüdür, resmi adı da 312 Cui. Thunderbird Special V8 with Supercharger’dır. Bu motor fabrika verisi 300 beygir güç üretmektedir. Hatta bazı uzmanlar daha da fazla beygir gücü alındığını düşünmektedir. Takribi olarak bu motor ile donatılmış 1957 Ford modelleri fabrika çıkışı 7,0 saniye dolaylarında 100 km/h hıza ulaşabilmiştir. Bu süre zamanı için ve hatta günümüz için bile çok ciddi bir değerdir.

1957 Ford

Y-Blok V8’lerin başarısını satış rakamlarında da görmekteyiz. 1957 yılında Ford uzunca bir aradan sonra ilk kez en büyük rakibi Chevrolet’den daha fazla araç satmayı başarmıştır, bunda Y-Blok V8’lerin başarısı yadsınamaz çünkü Chevrolet’in sunduğu 265 ve 283 kübik inçlik motorlar Y-Blok performansına, özellikle tork açısından erişememiştir.

Motorun avantajları ve dezavantajlarına gelecek olursak şunları söyleyebiliriz.

Avantajlar

Fabrika çıkışı olarak baz alındığında, dönemini göz önüne aldığımızda ciddi performanslı bir motordu, sıra dışı ateşleme sırasından (1-5-4-8-6-3-7-2) dolayı çok güzel bir V8 sesi sunmaktadır, (Arada sıkıldıkça dinlemek için otoparka iniyorum. 😊 ), derin “Y” yapısından dolayı çok sağlam bir bloktur, performans uygulamalarına müsaittir ve maksimumda araştırmalarıma göre 600 beygir gücüne kadar güç verebilmektedir.

Dezavantajlar

Derin “Y” yapısı motorun içindeki yağ dolanımında güçlükler yaratabilmektedir, hacmi sınırlıdır yani maksimum ulaşabileceğiniz hacim 340 kübik inçtir (5.6 Litre), son olarak Y-Blok için üretilen performans ekipmanları fiyat olarak ortalamanın biraz daha üstünde seyretmektedir.

Y-Bloklar 1958 yılından itibaren ana seri olma özelliğini kaybetmiştir, artık büyük blok (Big block) olarak FE V8’ler tabiri caizse Ford’un sunduğu en “kral” V8’ler olmuştur. Y-Bloklar halk arasında fındık sekiz kategorisine girer yani küçük blok (“small block”, Hacmi 5.7 Litre veya 350 kübik inçten küçük motorlar) yapısına sahiptirler.  Ford’un küçük blok V8 segmentini dolduran Y-Bloklar 1962 yılından itibaren yerlerine Windsor V8’lerin gelmesi ile kamyon, kamyonet hariç Ford araçlarından kaldırılmıştır.

Değerli sekizsilindir.com okuyucuları bugünkü yazımın burada sonuna geldik. İlk yazım umarım hoşunuza gitmiştir. En kısa zamanda yeni yazılarımla sizlerle olacağım. Görüşmek üzere!

Yazar: Arda Kayra Kolak

19 yaşındayım, Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünde okumaktayım, 1957 Ford Custom 300 model bir klasik otomobile sahibim. Bu klasik otomobil sevgin ve sekiz silindir araçlarla olan alakan nereden kaynaklanıyor sorunuzu duyar gibiyim. Sahibi olduğum araç bunda en büyük etken, 53 yıldan beri aracım (İsmi “Fordik”.) ailemizin bir üyesi ve tahmin edebileceğiniz üzere sekiz silindirli bir Amerikalı.

Facebook Comments