1959 Cadillac Eldorado | Klasikler ve Sekizler | 2.Bölüm

0
255

Merhabalar değerli sekizsilindir.com okuyucuları! Serimizin ikinci yazısının teması  kişisel favorim 1959 model Cadillac’lar üzerinedir. 1959 Cadillac’lar benim için o kadar özeldir ki bana “Hayattaki amacın nedir?” sorusu yöneltildiğinde hiç düşünmeden verdiğim cevap bir gün 1959 Cadillac Eldorado Brougham sahibi olmak doğrultusunda olmaktadır. Haydi o zaman size “rüyalarımın arabasından” bahsedeyim…

Klasikler ve Sekizler 1.Bölüm için tıklayınız…

Bildiğiniz üzere otomobil tasarımlamak çok uzun süren meşakkatli bir süreçtir. Şimdilerde 2020 model diye satın aldığımız araçların tasarımları belki de 2012 yılında başlayan bir maceranın eseri olmaktadır. 50’li yılların Amerika’sına gidecek olursak durum şu şekildedir.

    İkinci Dünya Savaşı yeni neticelenmiş, dönemin otomobil üreticileri hükümet tarafından askeri araç üretimi üzerine görevlendirilmiş bundan dolayı yeni otomobil tasarımları ve araştırma-geliştirme çalışmaları yetersiz düzeyde seyretmiştir. Özellikle savaş sonrası Amerikan halkının otomobillere gösterdiği talep savaş öncesi tasarımlarla karşılanmaya çalışılmış ama ne yazık ki “yeni bir soluk” arayışı baş göstermiştir.

Üç büyük Amerikan otomobil şirketi yani Ford Motor Company (FoMoCo), General Motors (GM) ve Chrysler büyük bir çekişme içine girmiştir. Bu çekişme sonucu her sene neredeyse baştan sona yenilenen otomobil tasarımları, donanımsal gelişmeler sektörde yaşanmıştır. 

    1959 Cadillac Eldorado da bu çekişmenin bir ürünüdür. 1956 yılında tasarım çalışmalarına başlanan 1959 Eldorado, 3 yıl gibi GM firması için kısa sayılabilecek bir sürede neticelendirilmiştir. Gelin şimdi bu Cadillac’ın tasarımsal özelliklerine gidelim.

1959 Eldorado tasarım

Tasarımın bir süreç olduğunu göz önünde bulunduracak olursak ilk olarak 1948 yılına gitmemiz gerekir. Dönemin GM Tasarım Şefi olan Harley Earl, 1948 yılında altında çalışan tasarımcıları Lockheed üretimi çift piston motorlu P-38 Lightning avcı uçağını incelemek üzere görevlendirmiştir. Earl ve ekibi bu uçaktan, özellikle arka tarafındaki iki adet kuyruk dikmesinden çokça etkilenmişlerdir ve bunu tasarımlarına yansıtmışlardır.

Hatta dönemin tasarım ofisi fotoğraflarında her tasarımcının masasının önünde bir adet havacılık kitabı görebilirsiniz. Bu esinlenme sonrası Cadillac firması Amerikan otomobillerindeki “kuyruk yarışını” başlatmıştır. Bu yarışa 1959 yılında Cadillac, yeni ürün gamıyla son noktayı koymuştur Çünkü bu yıl, dünya otomobil tarihinin en büyük kanatlı araçlarını Cadillac firması sayesinde piyasada görmüş bulunduk.

Fotoğraflarda da görebileceğiniz bu kuyruk tasarımı aracın en ikonik özelliği kabul edilir. Otomobil severlerin bir kısmı bu tasarımı çok başarılı bulsa da bir o kadar kişi de hiç beğenmemektedir. Tasarımın fazlaca ekstravagant (savurgan) olduğu yönünde eleştiriler çokça aktarılmaktadır. Hatta GM bir nevi kuyruklardaki bu aşırılığı kabul etmiştir diyebiliriz.

Çünkü 1960 model Cadillac’larda kuyruklar ciddi biçimde “törpülenmiştir”. Kuyruk fikrini ne kadar P-38 uçağı akıllara getirse de, 50’li yılların gözdesi askeri jet motorlu uçaklardır. Bundan dolayı kuyruklar daha çok jet uçağı formatına uygun haldedir. Stop lambaları da görülebileceği üzere mermi şeklindedir.

Diğer tasarım özelliklerine gelecek olursak;

Yoğun krom aksam kullanımı göze çarpmaktadır, özellikle panjur kısmındaki parlaklık yüzlerce metre öteden fark edilebilecek seviyededir. İç tasarım da lüks, renkli ve yine bol kromlu şekilde yapılmıştır. Dönemin dünyasındaki malzeme bolluğu göz önünde bulundurulursa bu tasarım olağan kabul edilebilir. Cam tasarımı da belki de dünyanın en sürücü dostu cam tasarımıdır. Çünkü direksiz veya çok ince direkli yapı, ciddi bombeli camlarla desteklenince neredeyse 360 derecelik kesintisiz bir görüş bölgesi elde edilmiştir.

Yapısal anlamda GM’in ürettiği diğer marka araçlarla ciddi anlamda ortak parça barındıran 1959 Cadillac Eldorado, göze hitap eden kısımda tam bağımsızlık ilan ederek müşterilerin beğenisine sunulmuştur. Ancak ilginç bir şekilde 1959 Cadillac’lar esasen GM’in bir alt segment markası olan Buick ön kapılarının etrafında şekillendirilmiştir. Çünkü son 3 yıldır GM tasarım işlerine çok para aktarmaktaydı. Tabir-i caizse “meteliksiz” kalmıştı. Ne de olsa Buick’ler de Cadillac’lar da GM’in C gövde tipine (C Body Line) sahip araçlardı . İşte bu nedenle tasarımları ortak noktalardan çıkmıştır.

1959 Cadillac Eldorado teknik

 Yönümüzü teknik özelliklere çevirecek olursak karşımıza çıkan tablo şu şekildedir: Orijinal dilinde tubular center X frame diye tabir edilen bir şase yapısı kullanıldı, Series 62, Fleetwood, Sedan de Ville, Coupe de Ville, Eldorado SeVille gibi model isimleri sunuldu. Bu şase yapısı ciddi manada sağlamdır ve yerden az yükseklikte konumlanmış araçlar tasarımlamayı sağlamaktadır. Bundan dolayı çok iyi bir yol tutuşu ve tasarımsal güzellik elde edilmiştir.

Sunulan 12 adet kasası bulunan otomobillerin “Eldorado” modelleri hariç olan versiyonlarında 390 kübik inçlik (6.4 Lt) V8 motorlar tercih edilmiştir. 4 barel karbüratör ve çift egzoz sistemiyle desteklenen bu makineler 325 beygir gücü ve 548Nm tork üretmektedir. Dönemi için bu değerler çok üstündür. Ancak 59 Cadillac’ların yaklaşık 2100 kilogram kütleye sahip olduğu düşünülürse daha az beygir gücü ve tork bu tarz lüks bir arabada düşünülemezdi.

Aktarma organlarına baktığımızda ise standart ve tek donanım olarak sunulan 4 ileri vites sağlayan “Hydra-matic” tam otomatik şanzıman bulunmaktaydı. Bu motor kombinasyonu ve şanzıman birleştirildiğinde çıkan 0-100 km/h süresi ise modelden modele değişmekle birlikte genelde 10-11 saniye gibi tatmin edici bir süre aralığındadır. Opsiyonel olarak sunulan ancak “Eldorado” modellerinde standart donanım olarak sunulan “Eldorado V8” tercih edilmesi durumunda 345 beygir gücü elde edilmekteydi bu da takdir edeceğiniz üzere hızlanmayı etkilemektedir.

1959 Eldorado fiyat

Günümüz F segmentinde yer alan 59 Cadillacların fiyatları ise dönemin parasıyla $5.000 ile $13.000 arasında değişmektedir. Günümüz parasında takribi olarak bu aralık $44.000 ile $115.000 şeklinde resmedilebilir. Birleşik Devletlerdeki otomobil fiyatlarının ucuzluğunu göz önüne alırsak, bu fiyatların ne kadar da “uçuk” olduğunu söylemek için uzman olmaya lüzum yoktur. 1959 yılının en pahalı Cadillac otomobili olan ve 99 adet üretilmiş olan“Eldorado Brougham” ise dört kapı direksiz yapıya sahiptir ve döneminde Rolls-Royce marka otomobillerden daha pahalıya satılmıştır. 

Son olarak donanımlara bakacak olursak; (Radyo vs. gibi basit şeyleri saymadan.) standart olarak Hydramatic tam otomatik şanzıman, power steering (hidrolik direksiyon), power brakes (takviyeli fren) gibi özellikler bulunmaktadır. Opsiyon listesinde ise klima, cruise control (hız sabitleyici sistem), havalı süspansiyon, autotronic eye headlight dimmer (Karşıdan gelen aracın farlarını algılayıp Cadillac’ın uzun farları açıksa kapatan sistem.), elektrikli camlar, elektrikli koltuklar, power trunk (Otomatik bagaj açma ve kapama.) gibi dönemin ve hatta günümüzün ötesinde özellikler sunulmaktaydı.

    İşte rüyalarımın arabası budur, umarım bir gün çok param olur ve bir adet 1959 Cadillac satın alabilirim bu sayede Youtube kanalımızda Etem Ağabey ile anlatım yapabiliriz . Sağlıcakla…

Yazar: Arda Kayra Kolak