Yeni VW Golf tanıtım öncesi tamamen kamuflajsız görüntülendi

0
65
yeni vw golf
yeni vw golf

Yeni tanıtacağı modeller konusunda genellikle oldukça ketum olan ve son ana kadar da renk vermeyen VW, bu geleneğini yeni VW Golf modeli ile ciddi bir şekilde bozdu. Daha önceden defalarda karşımıza ya çok hafif kamuflaj ile, ya da çeşitli açılardan kamuflajsız olarak çıkan yeni kasa Golf, bu sefer de, tanıtımına günler kala hatlarını çok daha fazla bir şekilde belli eden gri rengi ile kendini gösterdi.

Tamamen kamuflajsız görüntülenen aracın tasarımı ise fazlası ile tanıdık. Geçtiğimiz yıl yenilen VW Polo ile önden neredeyse aynı çizgilere sahip ancak ön farlar belirgin bir şekilde farklı. Arka kısıma geçildiğinde ise; daha basık ve kalın bir C sütunu yanında bambaşka stop grubu VW Golf’ün farklılığını vurguluyor. Aslında VW Golf gibi 1974 yılından beri aslına sadık çizgilerle yoluna devam eden bir modelin çok fazla değişiklik yapmasını da beklemek sürpriz olurdu diye düşünüyoruz.

Bu arada halen kullanılan MQB platformunun elden geçirilimiş bir versiyonu olan MQB Evo üzerine inşa edilen yeni kasanın, mevcut kasaya göre 45-50kg daha hafif olacağı, 2 dingil arası mesafesinin ise artacağı en azından elimizdeki fotoğraflardan anlaşılıyor. Bu da arka diz mesafesini olumlu etkileyecektir.

Yeni VW Golf Motorlar

Tasarım anlamında çok fazla değişime uğramayan yeni VW Golf’ün motor seçeneklerini tahmin etmek ise oldukça kolay. VW zaten yeni nesil motorlarını son 2 yılda tanıtmıştı. En son nesil motorlarını ise 2026 yılında tanıtacağını açıklamıştı. İşte bu nedenle yeni VW Golf’de mevcut kasada kullanılan 1.0lt turbo-benzin1.5lt turbo-benzin ve 1.6lt turbo-dizel motorların devamını bekleyebiliriz. Tabi en azından farklılık yaratmak için motorlarda ufak iyileştirmeler de yapılabilir. Şanzıman tarafında da ise; motor seçeneğine göre 6 ileri manuel, 6 ve 7 ileri DSG çift kavrama otomatik şanzımanlarla yola devam edilecektir.

Diğer taraftan GTi modelinde yer alacak 2.0lt turbo-benzin motorun 300ps civarında bir güce sahip olabileceği tahminleri de yapılıyor. Serinin en üstünde yer alan yine 2.0lt turbo-benzin motorlu Golf R ise 340ps güce ulaşabilir.

Yaşanan bu sürpriz gelişme ile tüm detaylarını gösteren yeni VW Golf’ün, 2019 yılı sonbahar aylarında tanıtılabileceğini, ülkemize ise 2020 başlarında gelebileceği tahmin ediyoruz. Fiyatında ise önemli bir değişiklik olmayacaktır. Sonuçta zaten sınıfının en pahalı modeli.