Tofaş Şahin 1992 model | Sadece 1342km’de

0
18
tofaş şahin

Uzun yıllar ülkemizde üretim yapan Tofaş’ın şüphesiz en akılda kalan otomobili Şahin modeli. Şahin ile ilgili daha önceden, ülkemize emek vermiş taksi kullanımı anlamında bir yaklaşımla çekim yapmış, “Türkiye’nin taksisi Tofaş Şahin, Amerika’nın taksisi Chevrolet Caprice Classic’e karşı” adında sosyolojik yönü de olan, 2 ülkenin 90’lı yıllarda yoğun olarak kullandığı bu 2 araç hakkında detaylı bir video yayınlamıştık.

1342km’de Tofaş Şahin videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

Ancak bu videodaki amaç esas olarak bu 2 aracı teknik olarak karşılaştırmak değil, aynı dönemlerde 2 ülke arasındaki ekonomik şartları karşılaştırmaktı. Bazı takipçilerimize ise konuyu tam olarak anlatamamışız ve doğrudan bir karşılaştırma olduğu düşünülmüş. Ancak biz yine de Tofaş Şahin ve Chevrolet Caprice Classic modellerini detaylı bir şekilde anlatmıştık. Bu nedenle bu konularda merakınız varsa, o videomuzu da izlemenizi tavsiye ederiz.

Şimdi ise; Türkiye’de belki de trafikte en düşük km değerine sahip olan Şahin modelini inceleme ve test etme fırsatını elde ettik. Aracın hikayesi ise oldukça acıklı ve videomuzda yer vermek istemedik. Ancak merak ettiğinizi düşünerek burada anlatmayı uygun bulduk.

Aracın bize anlatılan hikayesi şu şekilde; 1992 yılında bir baba, oğlu için Şahin’i satın alıyor. Ancak oğlunun motosiklet sevdası var ve maalesef bir kazada hayatını kaybediyor. Baba aracı kapalı bir garaja çekiyor ve bir süre kullanılmıyor. Oğlunun vefatından 4 ay sonra maalesef Baba da üzücü bür şekilde vefat ediyor. Ailenin kadınları kısa bir süre aracı kullanıyorlar ancak sürüşüne alışamıyorlar ve Şahin’i satışa çıkartıyorlar. İzmir’de bir galeri tarafından satın alınan araç, daha sonrasında şu anki sahibinin ikamet ettiği Konya’nın Cihanbeyli İlçesi Yeniceoba Mahallesi’ne satılıyor.

Biz de aracı görmek için Ankara’dan yollara düştük ve en ince noktasına kadar da incelemek için Yeniceoba’ya geldik. İlk geldiğimiz andan, aracın dışını, içini, motorunu ve alt kısmını incelediğimiz anlara kadar sizlere detaylı bir şekilde videomuzda göstereceğiz. Ayrıca kısa bir şekilde sürüşünü de test edeceğiz. Sizlerin yorumlarını da sosyal medya hesaplarımızdan bekleriz. Bakalım Şahin gerçekten de 1345km gibi görünüyor mu? Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler.