Porsche Taycan tanıtıldı | Karşınızda Turbosuz Turbo

0
20
porsche taycan

Porsche’nin ürettiği ilk tam elektrikli otomobil Taycan resmi olarak tanıtıldı. Her ne kadar ülkemiz yollarında çok yaygın bir şekilde göremeyecek olsak da, Porsche Taycan modelinin Türkler açısından 2 önemli detayı bulunuyor.

Öncelikle; Taycan ne demek?

Türkçe bir kelime olan Taycan, Porsche tarafından basitçe “Genç At Ruhu” olarak çevrilmiş. Ayrıca marka tarafından yapılan açıklamada, bu adın, yeni elektrikli modelin ruhunu aynen yansıttığını, aynen içi içine sığmayan, hızlı ve tutkulu bir at gibi, bu otomobili tanımladığı vurgulanıyor.

Peki ama ikincisi?

Taycan’ın Türkçe bir kelime olması ve Porsche tarafından böyle önemli bir modelde kullanılması bizler açısından gurur verici. Diğer taraftan, Taycan’ın motor güç ve performansını vurgulayan versiyon uzantıları bize çok ama çok komik geldi. Tam elektrikli bir model olmasına, herhangi bir içten yanmalı motor barındırmaması sonucu aşırı besleme sistemi de olmamasına rağmen, Taycan Turbo ve Taycan Turbo S uzantılarının kullanılması gerçekten de beyin yakan bir uygulama.

Ülkemizde kullanılan 7 farklı Turbo deyimi listemiz için tıklayınız…

Şimdi şunu diyebilirisiniz; Peki ama bizimle alakası ne? Alakası tam da “Turbolamak” ifadesi ile ilgili. Ülkemizde turbonun tam olarak ne işe yaradığını bilmeyen birçok kişi, atmosferik bir motorda, vites düşürülüp yaşanan ani hızlanmaları bile “Turbolamak” ifadesi ile kullanır. Anlaşılan Porsche’de benzer bir şekilde, turbosu olmayan bir araç için, sırf hızlı olduğu için bu şekilde bir kullanım tercih etmiş.

Porsche tarafından yapılan açıklamada ise; Ürün gamında yer alan diğer modellerin Turbo ve Turbo S versiyonları ile, güç ve performans olarak benzer olduğu için, elektrikli model de olsa daha rahat tanımlamak ve sınıflandırmak için bu şekilde bir adlandırma tercih edilmiş.

Gelelim Porsche Taycan modeline…

Boyutları itibariyle Tesla Model S ile hemen hemen aynı olan Taycan, 4 kapılı bir Coupe tasarımına sahip. İlk tanıtıldığı zamanki konsept görünümden pek de uzaklaşmayan model, bu nedenle geleceğe elektrikli olması yanında tasarımı ile de göz kırpıyor.

Porsche Taycan Turbo modelinde overboost ile 500kW (680ps) gücünde, Turbo S modelinde ise yine overboost ile 560kW (761ps) güç sunan bir elektrik motoru yer alıyor. Turbo 850Nm tork sunarken, Turbo S 1050Nm gibi çok yüksek bir torku sürücüsüne sunabiliyor. 2300kg üstünde bir ağırlığa sahip araçların 0-100km/s hızlanması ise sırasıyla 3.0sn ve 2.6sn olarak açıklanıyor. Son hız ise 260km/s ile sınırlandırılmış.

Bu arada günümüzde elektrikli otomobillerin hiçbirinde kullanılmayan 2 oranlı şanzımanın da Taycan’da kullanılmaya başlandığını ekleyelim. Alman ZF firması 2 oranlı şanzımanı elektrikli otomobiller için geliştirdiğini daha önce duyurmuştu. Kısa oran hızlanma için kullanılırken, uzun oran tüketim için tercih ediliyor.

93.4kWsaat’lik bataryaya sahip olan Taycan, bu sayede Turbo modelinde 450km ve Turbo S’de de 412km WLTP standardında tüketim vaadediyor. Ayrıca 800V teknolojisine sahip bu batarya, 150kW DC hızlı şarj ile 26 dakikada %80 oranında doldurulabiliyor. Ev tipi standart şarj ile de bu süre yaklaşık 11 saat olarak açıklanıyor.

Porsche Taycan fiyatı ne kadar olacak?

Taycan, ABD’de Turbo versiyonu ile 151.000$ ve Turbo S ile de 185.000$ fiyat etiketine sahip olarak satılmaya başlanacak. Bu fiyatlar Taycan’ın en büyük rakibi, benzer ölçü ve performansa sahip Tesla Model S‘in neredeyse 2 katı.

Aslında bu durum Porsche’yi Model S rakibi olmaktan çıkartıyor ve sanki bir başka kulvara atıyor. Ülkemizde ise 120kW üstü tam elektrikli araçlara %15 ÖTV ve %18 KDV uygulanıyor. Bu durumda Taycan’ın Turbo versiyonunun 200.000$ yani yaklaşık 1.2 Milyon TL’den başlaması, Turbo S ve ekstra donanımlar ile 2 Milyon TL’ye kadar da çıkması beklenebilir.