Ford Thunderbird (T-Bird) efsanesi | Klasikler ve Sekizler

0
335
ford thunderbird
ford thunderbird

Ne yalan söyleyeyim; kuş türevi arabalar denildiğinde çoğu kimselerin aksine aklıma Şahin, Serçe, Kartal, Doğan gibi toplumumuza mal olmuş arabalar gelmiyor ama tek bir araba aklıma geliyor. O da Ford T-Bird nam-ı diğer Thunderbird. Yani mitolojik bir anlam ihtiva eden “Gökgürültüsü Kuşu”. Bugünkü konumuz ise 11 nesil üretilmiş olan Thunderbird efsanesinin ilk jenerasyonudur. Haydi, otomobil endüstrisinde ilklerin öncülerinden olan bu Amerikan ikonuna detaylıca bakalım!

General Motors firması, Avrupa ve İngiliz spor otomobillerinin Amerikan halkı tarafından ilgi odağı olduğunun farkındaydı. Bundaki temel etken İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa kıtasında görev yapmış genç Amerikalıların Avrupa spor otomobilleri ile tanışmış olmalarıdır. Bunun üzerine 1953 yılında ilk Chevrolet Corvette “spor otomobil” tanımlaması ile yollara çıktı. Satışlar pek de hızlı gerçekleşmedi ama yine de Corvette bu segmentte başı çekiyordu. En büyük rakip firma olan Ford’dan ise cevap gecikmedi.

1955 Chevrolet Corvette

Tasarım çalışmalarına 1953 yılında başlanan Ford Thunderbird (1. Nesil Thunderbird’lerin diğer adları; Babybird ve Littlebird.), 1955 model yılı için satışa hazır hale getirildi. Ford’un Corvette’e doğrudan cevabı olarak görünen Thunderbird, esasen spor arabadan çok, Ford’un otomobil dünyasına Thunderbird ile tanıttığı sınıf olan “personal luxury car” yani kişisel lüks arabası sınıfına giren bir araba olarak değerlendirilir.

İşin özü Corvette’nin rakibi direkt olarak Thunderbird’dür denmesi pek de doğru değildir. Bu ayrım özellikle 1958 ve sonrası yıllarda Thunderbird’ün 2. neslinin piyasaya çıkması ile belirginleşir. Peki nedir bu “personal luxury car” sınıfı?. Bu sınıf araçlar sürüş konforu ve lüks çerçevesinde şekillenir, odakta sürücü vardır. Amaç arabanın çok yüksek hızlara ulaşması değildir ama tabidir ki bu tarz araçlarda yüksek performanslı motorlar tercih edilmiştir.

Ford Thunderbird (T-Bird) üretiminin ilk yılları

Üretimin ilk yılı olan 1955 yılına bir bakış atacaksak durum şu şekildedir. 16.155 adet Thunderbird üretim hattından çıkmıştır. Bu üretim sayısı ilk yıl için çok büyük bir başarıdır. Rakibi Corvette’in ilk yılında 3.600 adet üretildiği düşünülürse T-Bird’ün başarısı daha da netlik kazanacaktır. T-Bird direkt olarak spor araba olarak düşünülmese de araçta sportif dokunuşlar kendini çokça hissettirir. Sadece hissettirmekle de kalmaz gerçeğe de dönüştürür.

Örneğin kaputta hava alığı bulunması, hız göstergesinin dönemin diğer Ford’larının aksine 110 MPH yerine 150 MPH sınırında bulunması gibi. 1955 yılında kullanılan 292 Cui. (4.8L) Y-Blok V8 de araca yeterli gücü sağlayabiliyordu. Hatta satış rakamlarında Corvette’nin geride kalmasının ana sebebi de budur. İlk yıllarında Corvette’de düz 6 silindirli motorlar tercih edilmiştir ve bu tercihten ötürü araba ne kadar spor araba görüntüsünde olsa da performansı normal bir arabadan pek de sıyrılamamıştır.

Öte yandan Ford T-Bird kendini ne kadar spor araba olarak pazarlamasa da Corvette’den çok daha performanslı bir sürüşe sahipti. T-Bird’ün donanımlarına gelecek olursak; portatif fiberglas tavan, opsiyonel kumaş açılabilir tavan, arka teker etekleri, teleskopik direksiyon, dört yönlü elektrikli koltuklar, takometre, opsiyonel elektrikli camlar, manuel ve otomatik vites seçenekleri.

1956 değişimi

 1956 yılı temelde 1955 yılı ile çok büyük benzerlikler içeriyordu. Ancak farklar da vardı. Bagaj hacminin genişlemesi ve “continental kit” diye tabir edilen yedek tekerleğin şık bir biçimde arabanın bagaj kapağının önünde durmasını sağlayan ekipmanın araçlara eklenmesi, tüketicinin beğendiği önemli değişikliklerdendir. Egzoz çıkışlarının yerinin değişmesi ve fiberglas tavana görüş arttırma amaçlı yuvarlak camlar takılması ise 55 ve 56 yıllarını ayıran temel özelliktir. 312 Cui. (5.1L) Y-Blok V8 opsiyon listesinde üst segment bir tercih olarak eklenmiştir. İç tasarım temelde aynı kalmıştır. 1955 yılı opsiyonları geçerliliğini korumuştur. Son olarak 1956 yılında 15.000 dolaylarında T-Bird üretilmiş olup, ilk jenerasyon (1955, 1956, 1957.) T-Bird’ler arasındaki en düşük üretim sayısı bu yıldadır.

1957 değişimi

İlk neslin son yılı olan 1957 yılı ise kişisel favorimdir. Tamponlar, ızgara ve kuyruklar ilk göze çarpan değişimlerdir. “Continental kit” ekipmanı kaldırılmıştır ancak bagaj bölmesinin daha da genişlemesinden dolayı alan kaybı minimize edilmiştir. Yeni dört yönlü elektrikli koltuklar araca inişi ve binişi kolaylaştırma amaçlı ateşleme kapalı durumdayken geriye otomatik olarak kayacak şekilde tasarlanmıştır. Motor seçenekleri daha da arttırılmış ve otomobile daha da performans sağlayacak motorlar sunulmuştur. Bu motorlar hakkındaki detaylı bilgi için Y-Blok V8’ler üzerine kaleme aldığım yazıyı okuyabilirsiniz. Şanzıman seçenekleri de yine manuel ve otomatiktir. Üç yılın en çok üretimi bu sene yapılmış olup 21.380 adet Ford T-Bird üretilmiştir.

1958 – Yeni jenerasyon Ford Thunderbird

1958 yılında yeni nesil Thunderbird’lerin piyasaya sürülmesi ile ilk jenerasyonun üretimi sonlanmıştır. Thunderbird efsanesinin ilk kıvılcımı olan 1. Nesil T-Bird’ler yüksek klasik değerleri ile günümüzde klasik otomobil severlerin gözdesi haline gelmiştir.

Yazar: Arda Kayra Kolak

1961 Ford Thunderbird videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…