Chevrolet Corvette; Bir Amerikan spor otomobilinin tarihi – Bölüm 1

Amerikan otomobil sanayisinin ürettiği en önemli spor otomobil modellerinden bir tanesi olan Chevrolet Corvette modelinin nasıl ortaya çıktığını, Corvette adının ve logosunun ne anlama geldiğini ve tarihini dünden bugüne detaylı bir şekilde 2 bölümlük bir seride inceliyoruz.

2. Dünya Savaşı’nın Amerikan otomobil piyasasına etkileri

Tarihin en kanlı çarpışmalarına sahne olan 2. Dünya Savaşı, diğer bir çok savaşta olduğu gibi ardında yalnızca ölü ve yaralı bırakmamıştır. Dünyanın farklı kıtalarından vatani görevlerine giden rütbeli-rütbesiz birçok asker, çarpıştıkları ülkelerin kültürlerini fotoğraf makinelerine, günlüklerine ve hafızalarına kaydetmişlerdir.

2. Dünya Savaşı döneminde henüz yarım yüzyıllık bir geçmişe sahip olsa da, otomobil kültürü de askerlerin edindiği bu izlenimlerin bir parçası olmuştur. Savaşın kaderini belirleyen ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri’nin ordusuna mensup askerler de dönem Avrupa’sının otomobil dizaynlarından fazlasıyla etkilenmişlerdir.

Avrupa’nın iki kapılı, iki koltuklu, zarif aerodinamik kıvrımlara sahip ve nispeten ufak otomobilleri işte tam da savaş sonrası dönemde Amerika pazarında kendilerine yer bulmaya başlamıştır. Savaşın bitmesiyle askerler tarafından ABD’ye ithal edilen Avrupa’nın spor markaları, Amerikan halkı tarafından yoğun ilgi görür. Bu ilginin Amerikan otomobil üreticileri tarafından kısa sürede farkedilmesiyle birlikte Avrupai bir spor arabanın Amerika’da üretim fitili ateşlenmiş olur.

Avrupa’dan esinlenerek seri üretimle piyasaya sunulan ilk araba 1951 model Nash-Healey’dir. Araç, dönemin ünlü üreticilerinden Nash firması tarafından marka itibarını iyileştirme ve satışları artırma amacıyla “Amerika’nın savaş sonrası ilk spor arabası” olarak lanse edilir. Dizaynı ve donanımıyla tam bir “Avrupalı” izlenimi veren aracın ön montaj işlemlerinin bir kısmı İngiltere ve İtalya’da gerçekleştirildiği için nakliye maliyetleri oldukça yüksektir. Yüksek maliyetler nedeniyle doğal olarak artan fiyat etiketleri ise yalnız varlıklı zümrenin araca sahip olmasına neden olur.

1951 Nash Healey Roadster

Nash-Healey’nin piyasaya sunulduğu 1951 yılında GM dizayn şefi görevini yürüten Harley Earl, spor bir Amerikan arabasının gerekliliği konusunda şef mühendis Ed Cole’u ikna eder. Earl’ün kafasında benzer bir dizayn olsa da yönetim tarafından getirilen “minimum maliyet” kuralına uyması gerekmektedir. Üretim maliyetlerini düşürmek için farklı yöntemler uygulanır: Farklı modellere ait stok parçalardan devşirme bir otomobil yaratmak bu yöntemler arasında en belirgini olmuştur. Şasi, motor, şanzıman ve benzeri parçalar seri üretim binek modellerden bir araya getirilirken kaporta güçlendirilmiş plastikten üretilir.

Corvette adının ortaya çıkışı

Tamamen elde üretilmiş “EX-122” kodlu ilk prototip 1953’te GM tarafından düzenlenen Motorama Auto Show’da sergilenir.Otomobilin adı şirket politikası gereği “herhangi bir hayvan ismi hariç olmak kaydıyla kalın K sesi yaratacak etkileyici bir isim” olmalıydı. Bu politikaya bağlı kalacak şekilde 300 isim arasında en beğenileni Fransızca’da “ufak ve manevra kabiliyeti yüksek savaş gemisi” anlamına gelen “Corvette” olmuştu. İsim babası ve GM çalışanı Myron Scott bu olayı hatıralarında “Sözlükten C harfini açtık ve yüzlerce kelime arasında en etkileyici olanını seçtik” diyerek anlatmıştır.

Motorama’da sergilenen EX-122 Corvette

 Safkan spor otomobili Chevrolet Corvette için dönüm noktası

Motorama’da sergilenen prototip hem halkın hem de otoritelerin gönlünü fetheder. Otomobile hayran kalanlar arasında, savaştan önce hem parça üretimi hem de otomobil sporlarıyla meşgul olan Belçika asıllı mühendis Zora Arkus-Duntov vardır. Duntov aracın dizaynını çok beğense de 3.8 litre hacme sahip sıralı 6 silindir motorun bu denli sportif görünüm için sönük kaldığını düşünür. Bu düşünceyle şef mühendis Ed Cole’a araçta çok daha güçlü bir motorun gerekli olduğunu anlatan bir mektup yazar. Mektup, hem Duntov’un hem de Chevrolet Corvette modelinin kaderini değiştirir.

Duntov, Chevrolet’de yardımcı mühendis olarak işe alınırken Corvette için daha güçlü bir motor donanımının temelleri atılmış olur. 1955 yılında, Türkiye’de “Fındık V8” olarak bilinen Chevrolet’nin favori motoru “Small-Block v8” Chevrolet Corvette’in kaput altını süslemeye başlamıştır. Bu tarihten itibaren Duntov’un Chevrolet’de oturtmaya çalıştığı sportif ruh, Corvette modelinde tavan yapar.  1955’te başlayan ivmelenme 1975’te Duntov’un emekli olmasına dek hız kesmeden devam eder. Her ne kadar orijinal dizaynı ve fikri kendisine ait olmasa da, GM bünyesine katıldığı günden itibaren hayata geçirdiği sportif girişimle Duntov, “Corvette’in Babası” unvanını haklı şekilde kazanmıştır.

Zora Arkus-Duntov
Zora Arkus Duntov

Dededen toruna ilginç bilgiler

Prototip olarak üretilen ilk Corvette modelinden bu yana tüm nesillerin gövde malzemesinde fiberglas ya da güçlendirilmiş plastik karışımlı kompozit kullanılmıştır. Malzemelerin tipi ve üretim teknikleri yıllar içinde değişse de, gelenek bugüne dek bozulmadan devam etmiştir. Aracın ağırlığını oldukça düşüren bu gövde bileşeni, tamir ve boya konularında ise metal alaşımlı kaportalara kıyasla dezavantajlıdır.

Flint, Michigan fabrikasında üretilen 1 seri numaralı ilk Corvette

1. bölümün sonu – 2. bölüm için tıklayınız…

Tansu Tüntaş

Bu yazı da ilginizi çekebilir; Muscle Car ve Hot Rod yazı dizimiz

Facebook Comments