Ana Sayfa MAKYAJ Makyajlı Renault Megane tanıtıldı

Makyajlı Renault Megane tanıtıldı

0
168

Renault’un Clio ile birlikte en çok satış yapan modeli olan Megane makyajlandı. 2015 Eylül’de yenilenen araç, tanıtımından yaklaşık 4.5 yıl sonra makyajlanmış oldu. Birçok marka, modellerin 7 yıllık hayatında genellikle 3.5 – 4 yıl aralığında bu tazelenme operasyonunu uyguluyor. Bu açıdan bakıldığı zaman, makyajlı Renault Megane modelinin biraz geciktiğini söylemek mümkün.

İlk olarak tasarımdaki farklara bir göz atalım; Aracın önüne baktığımız zaman, makyajsız kasaya göre en dikkat çeken detay şüphesiz tampon. Alt kısımlarda yer alan ve biraz geride duran dikine çizgiler artık tamponun önü ile aynı hizada yer alıyor. Sis farlarının yer aldığı bölgedeki üçlü siyah pençe gibi detay ise oldukça baskın olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca panjura da el atılmış ve üstte yer alan uzun krom çizginin altında yer alan diğer çizgiler kesikli bir hal almış. Farların iç tasarımları da belirgin bir şekilde yeniden tasarlanmış.

Aracın arkasında ise; yine tampondaki fark dikkat çekiyor. Altta yer alan siyah difüzör benzeri yapı daha önceden düz bir görünüme sahipken, artık ızgara şekline sahip. Ayrıca önde aydınlatma grubunuda gerçekleşen iç tasarım değişiminin benzeri arkada stop grubunda da gerçekleşmiş.

Aracın içinde ise; değişen havalandırma kumandaları hemen kendilerini belli ediyor. Açıkcası daha önce fazla plastik ve kalitesi düşük bir görünüm vardı. En azından eldeki fotoğraflardan, hem görsel hem de dokunma hissi anlamında daha kaliteli olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca yeni 10.2 inch dijital gösterge paneli de önemli bir yenilik. 9.3 inch bilgi-eğlence ekranı da yenilenmiş. Telefon ve navigasyon entegrasyonu ile artık daha fazla özelliğe sahip. Tüm bunların yanında, sunulan yeni döşeme ve trim seçenekleri de tazelenme hissini yükseltiyor.

Sürüş asistanları ise unutulmamış. Yeni sunulmaya başlanan tabela okuma sistemi ve diğer bazı sürüş asistanları sayesinde 160km/saat hıza kadar destekli ve aha güvenli sürüş elde edilebiliyor. Bu da hem sürüş güvenliğini artırıyor hem de Seviye-2 yarı otonom sürüşü mümkün kılıyor.

Makyajlı Renault Megane motorlar

Daha önceden kullanlan 1.2lt ve 1.6lt hacmindeki turbo-benzin motorlar mevcut Megana’da son kez kullanılmış, bir süre önce de 1.33lt turbo-benzin motora geçilmişti. Bu motor ayrıca, Mercedes’in C segmenti araçlarında yaygın bir şekilde kullanılıyor. Makyajlı Renault Megane’da da farklı seçeneği ile kullanılacak. 115ps, 140ps ve 160ps seçeneklerin yanında, 100ps gücündeki baz seçenek de yer alacak.

Daha sonra ise; 1.0lt turbo-benzin 120ps motor kullanılmaya başlanacak. Ancak bu motorun güç anlamında çakışma yapması, 100ps ve 115ps seçeneklerin belki de sonraki zamanlarda kullanılmayacağı anlamına geliyor olabilir.

Dizel tarafında ise; artık adeta bir efsane haline gelen 1.5lt turbo-dizel motor 95ps ve 115ps güç seçenekleri ile sunulmaya devam edilecek. Benzin ve dizel tüm motorlar, güç değerlerine göre, 7 ileri EDC (çift kavrama otomatik) veya 6 ileri manuel şanzımanlarla sunulacak.

Motor tarafındaki en büyük yenilik is şüphesiz hybrid seçeneğin eklenmiş olması. 1.6lt benzin motor ve önde yer alan 2 adet elektrik motorun oluşturduğu sistemde toplam güç 160ps olarak açıklanıyor. 9.8kWsaat kapasiteye sahip batarya, sadece elektrikli olarak aracı WLTP standardında 50km (karma) ve 65km (otoyol) menzile ulaştırabiliyor. Sadece şehir içi menzili ise açıklanmadı. Ancak 30-35km olacağı tahmin edilebilir. Bu da günlük orta düzeydeki mesafelerin git-gel durumunda tamamen elektrikli yapılabileceğini gösteriyor.

Önemli yeniliklerden bir tanesi de, GT Line olarak adandırılan spor paketin artık RS Line olarak satılacak olması. Bu paket ile yüksek performanslı RS modellerine göndermede bulunan Renault, bu sayede şanlı RS kısaltmasının adını daha fazla duyuracak gibi görünüyor.

Son olarak Avrupa’da 2020 yaz başında satışa sunulacak olan makyajlı Megane’ın, ülkemiz de yaz ortasında satılmaya başlanması beklenebilir. Fiyatını ise; Euro kurunun fazla oynamadığı varsayılırsa 170.000TL’den başlaması beklenebilir.