Alfa Romeo Giulia GTA tanıtıldı | GTA efsanesi geri döndü

0
470
alfa romeo giulia gta
alfa romeo giulia gta

Alfa Romeo’nun D segmentinde yer alan şık temsilcisi Giulia geçtiğimiz günlerde hafif bir şekilde makyajlanmıştı. Şimdi ise performans versiyonu 510ps gücündeki Quadrifoglio Verde modelinin de üstünde yer alacak, Alfa Romeo Giulia GTA tanıtıldı ve GTA efsanesi geri döndü.

Alfa Romeo’nun köklü yarış geleneğine atıfta bulunan Giulia GTA, sahip olduğu aerodinamik aksesuarlar ve siyah-kırmızı temalı görünümü ile gerçekten de sınıfının en sportif görünümlerinden bir tanesini sergiliyor demek hiç de yanlış olmayacaktır. Standart! GTA modelinde bile bu tip görünüm detayları yoğun bir şekilde kullanılırken, bir de daha fazla pist odaklı GTAm versiyonu yer alıyor. Bu versiyonda GTA’dan farklı olarak dev bir karbon spoiler yer alıyor.

Aracın içinde ise adeta Alcantara kaplama şöleni yaşanıyor. Tavandan, kapı içlerine, kokpitten, A,B ve C sütunlarına kadar neredeyse her yer Alcantara kaplı olmasıyla dikkat çekiyor. Her 2 araç da pist odaklı üretilmesine rağmen trafiğe çıkabilecek şekilde üretilmişler. Ayrıca GTAm versiyonu, arka koltuklara sahip olmaması ile pist özelliklerini daha fazla ortaya döküyor. Hafifletmenin bir parçası olan bu eksik yerine, Roll Cage, yangın söndürücü ve kask yeri eklenmiş. Zaten bunları gördükten sonra pist sürüşüne ne kadar önem verilmiş anlamak mümkün. Ayrıca ön koltukların dış kısmı ve şaft da karbon fiber malzemeden imal edilmiş. Bu sayede GTAm versiyonu daha hafif olmasıyla öne çıkıyor.

Alfa Romeo Giulia GTA motor ve performans

Giulia QV modelinde kullanılan 2.9lt V6 çift-turbo benzin motor aynen GTA versiyonlarında da yerini koruyor. Ancak yapılan bazı önemli geliştirmeler ile güç 510ps’den 540ps’e yükseltilmiş. Tabi güç/ağırlık oranını artırmanın tek yolu güç artışı değil ve bu nedenle de yukarıda bahsettiğimiz bazı ağırlık düşürme çalışmaları sonucunda toplam ağırlık QV’ye göre tam 100kg azalmış. Bu sayede 1520kg olan ağırlığı ve 540ps gücü ile, GTAm 355ps/ton gibi çok başarılı bir değere sahip olmasıyla öne çıkıyor. Tüm bunların sonucunda ise 0-100km/s hızlanma yaklaşık 3.6 saniyede gerçekleşiyor. Bu değer standart bir QV’ye göre 0.5 saniye daha başarılı.

Toplamda sadece 500 adet üretilecek olan Alfa Romeo Giulia GTA ve GTAm modellerinin, satışa çıktığı ilk saatlerde bitmesi bekleniyor.