BMW 323i E21 | Tozlu Garaj | Yazık oldu en özel E21’e

0
2640
bmw 323i e21
BMW 323i E21 - Tozlu Garaj

Tozlu Garaj şüphesiz sekizsilindir Youtube kanalımızın gözdesi. Yaklaşık 3 yıldır yayında olan kanalımızın, şu ana kadar izlenen videoları tarandığı zaman, Tozlu Garaj konulu videolar izlenme sayıları ile ağırlığını hemen hissettiriyor. İlk olarak garajın genel gezisi ve Cold Start videoları ile seriye başlamış, daha sonra garajda yer alan birçok aracı sizlere tek tek tanıtarak yolumuza devam etmiştik. Tabi tekil araç yayınlarından şüphesiz en dikkat çekenlerden bir tanesi BMW E21 316 modeliydi. Tozlu Garaj’ın en kirlisi olarak sizlere tanıttığımız bu aracın daha kirlisi ise karşımıza yine aynı kasa olarak çıktı. Arka hangarda kendisini gösteren E21 kasa BMW 323i. Bugün bu aracın tozlu incelemesini gerçekleştireceğiz.

BMW 323i videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

Üzerindeki vergi pullarına bakıldığı zaman en kötü ihtimalle 1995 yılında garaja gelen BMW 323i, yaklaşık 25 yıldır burada yer alıyor. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var. Bulunduğu hangar ve en arka sıradaki konum, buraya ilk gelen araçların yerleştirildiği yer olmasıyla öne çıkıyor. Hatırlanacak olursa, geçtiğimiz günlerde sizlere önce tozlu olarak tanıtıp sonra da yıkadığımız VW Passat da bu aracın hemen yanında yer alıyordu. Yani her ikisi de Tozlu Garaj’ın en kıdemli araçları diyebiliriz.

Ayrıca BMW 323i döneminin en hızlı ve sportif D segmenti araçlarından bir tanesi olmasıyla öne çıkıyor. 70’li yılların sonunda satılmaya başlanan bu versiyon, E21 serisinin en güçlü motoruna sahipti. Sıralı 6 silindirli M20B23 motor, harika sesi ve performansı ile o yıllara damga vurmuştu. Ayrıca bir sonraki 3 Serisi’nde, yani E30 kasa da başlarda kullanıldı. Yerini de bir diğer BMW efsanesi, aynı motor ailesinin yüksek hacimli versiyonu M20B25’e bıraktı. Günümüzde bile bu harika motorun fanatiği çok ama çok fazla. Ayrıca bu motor ailesine mensup motorların 70’li ve 80’li yılların E12 ve E28 kasa 5 Serisi araçlarında da kullanıldığını eklemekte fayda var. Kısacası M20 motor ailesi gerçekten de efsane.

Videomuzda ise, kimileri için hayal kırıklığı, kimileri içinse bir sürpriz niteliğine sahip görüntüler var. Umarız E21 kasa BMW 323i tozlu incelememizi beğenirsiniz. İyi seyirler. Bizi izlediğiniz için de teşekkür ederiz.